Porady

Jak prawidłowo prasować pościel

W każdym domu pościel spełnia ważną rolę. To dzięki niej możesz miło i przyjemnie spać pod kołdrą. Ogromny wybór wzorów i modeli daje pole do wybrania odpowiedniego produktu, aby idealnie pasował do każdego pokoju. Ważne jest, aby pamiętać o praniu pościeli co najmniej raz w miesiącu. Do pielęgnacji pościel zalicza się także prasowanie. Na pewno wiele osób nie jest fanem wykonywania tej czynności, jednak jest ona niekiedy konieczna. W tym artykule dowiesz się czy prasowanie pościeli jest konieczne, a jeśli tak, to jaka temperatura jest odpowiednia. 

Czy prasowanie pościeli jest konieczne?

W niektórych przypadkach prasowanie pościeli nie jest konieczne. Oczywiście zależy to od materiału, z którego wykonana jest pościel. Mimo to prasowanie ma wiele korzyści. Dla niektórych może to być uciążliwy i pracochłonny proces, jednak daje on pozytywne korzyści. Przede wszystkim czynność ta usuwa nieprzyjemny zapach, który możesz poczuć, jeśli pościel przez dłuższy czas leżała w półce lub szafie. Dodatkowo prasowanie pościeli usuwa roztocza oraz zarazki, które nie zostały usunięte podczas prania, lub nagromadziły się na materiale, gdy leżał w szafce. Prasowanie pozwoli także pościeli lepiej się prezentować, a jej widok na pewno zachęci Cię do położenia się w świeżym i miękkim łóżku pod ciepłą kołdrą.

Przed prasowaniem – podstawowe czynności 

Oczywiście, aby dobrze wyprasować pościel, potrzeby jest sprawny sprzęt, czyli żelazko i deska do prasowania. Żelazko należy ustawić na odpowiednią temperaturę, aby proces prasowania przebiegł sprawnie. Ważne jest, aby zapoznać się także z metką na pościeli. Pozwoli to na dostosowanie temperatury urządzenia do materiału. Do żelazka należy także wlać wodę. Najlepiej ją przefiltrować, aby nie zniszczyła lub pobrudziła pościeli, którą wcześniej wyprałeś. 

Strona prasowania ma znaczenie 

Strona, po której prasujesz pościel na ogromne znaczenie. Produkty o jasnych barwach możesz spokojnie prasować na prawej stronie. Jednak jeśli chodzi o ciemne pościele, zaleca się je przewrócić na lewą stronę. Dzięki temu unikniesz połysku, który może pojawić się na materiale. 

Prasowanie a materiał – jak dobrać temperaturę 

Materiały, z których wykonane są pościele, są różne, a przekonasz się o tym robiąc zakupy np. na https://www.karo.waw.pl/category/posciel

Materiały potrzebują więc innych temperatur jeśli chodzi o prasowanie. 

  • Pościel bawełniana – w jej przypadku najlepiej ustawić żelazko na 150-180 stopni Celsjusza. Jest to idealna temperatura, aby dobrze wyprasować pościel. Dzięki temu będzie się wspaniale prezentowała w każdym pokoju i stanowiła doskonały dodatek do wnętrza. 
  • Pościel z jedwabiu – tę pościel najlepiej prasować w niższych temperaturach, czyli 90-120 stopni Celsjusza. Jedwab jest bardzo delikatnym materiałem, dlatego wymaga odpowiednich warunków. Najlepiej prasować ją na lewej stronie, niezależnie od tego, czy ma ona jasne, czy ciemne barwy. 
  • Pościel z poliestru – jest to materiał, który nie jest odporny na wysoką temperaturę. Dlatego też najlepiej prasować ją w 90 stopniach Celsjusza. Wyższa temperatura może uszkodzić materiał. 
  • Pościel z lnu – należy ją prasować na lewej stronie w temperaturze 180-220 stopni Celsjusza. 

Jakich pościeli nie prasować 

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów pościeli. Są też takie, które nie wymagają prasowania i po upraniu oraz wysuszeniu nadają się od razu do użytkowania. Takie pościele to: pościel z satyny bawełnianej, flaneli, kory czy jerseyu. Będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie są fanami wykonywania tej czynności.