Porady

Hobbystyczne szycie w domu – co będzie potrzebne?

Coraz więcej osób odkrywa pasję jaką jest szycie w domu na maszynie. Zjawisko to nie dotyczy jednak tylko kobiet, ale także i mężczyzn. To hobby pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym. W trakcie pracy nad materiałem możemy się odstresować, skupiając na dźwięku maszyny – przestać myśleć o obowiązkach dnia codziennego, a na dodatek stworzymy cudne ubrania dla naszych najbliższych. Czego potrzebujemy, by hobbystycznie szyć w domu? Odpowiadamy!

Jaką wybrać maszynę do szycia dla początkujących?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z krawiectwem, muszą nauczyć się podstaw. To jednak w pełni wystarczy, by szyć ładne i trwałe ubrania. Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć, jest wybór rodzaju maszyny do szycia. W sklepach i marketach znajdziemy trzy typy tych urządzeń: mechaniczne, elektroniczne i komputerowe.

Mechaniczne maszyny do szycia to najbardziej tradycyjne urządzenia. Steruje się nimi w pełni manualnie – używa się do tego różnych pokręteł i przycisków. To proste maszyny, które nie rzucają na kolana liczbą funkcji. W zamian oferują jednak bardzo dużą solidność, a także wytrzymałość.

Elektroniczne maszyny do szycia umożliwiają nieco bardziej zaawansowane szycie w domu. Oprócz mechanicznych części posiadają bowiem również elektroniczne podzespoły. Ich obsługa jest intuicyjna, dość szybko powinien ją opanować nawet zupełny laik. Warto więc rozważyć jej zakup, tym bardziej że ceny takich urządzeń są zwykle niskie.

Komputerowe maszyny do szycia to już sprzęt dla profesjonalistów. Są sterowane w pełni komputerowo i oferują mnóstwo wyspecjalizowanych funkcji. Pozwalają na zautomatyzowaną pracę. Są jednak dużo droższe od maszyn mechanicznych i konkurencyjnych. Hobbystyczne szycie w domu zdecydowanie nie wymaga takich urządzeń.

Jakie rodzaje ściegów przydadzą się do szycia w domu?

Podczas wyboru maszyny zwróćmy uwagę na to, jakie rodzaje ściegów oferuje. Hobbysta nie potrzebuje ich wiele: ścieg prosty, owerlok, zygzak i elastyczny.

Zapytajmy sprzedawcę o modele, które posiadają regulację szerokości i gęstości ściegu. Chcąc zaoszczędzić wybierzmy ją w wersji skokowej, natomiast gdy mamy trochę większy budżet, warto postawić na płynną. Dla początkujących dobrym rozwiązaniem będzie także przynajmniej podstawowa możliwość zmiany położenia igły do lewej od strony centrum stopki.

Jakiej marki powinna być wybrana maszyna do szycia? Juki, Brother i Husqvarna – każda z tych firm robi wysokiej jakości produkty i nie warto oszczędzać na niemarkowych maszynach, które kuszą jedynie ceną, nie zawsze idącą w parze z trwałością.

Maszyna z regulowaną stopką

Jeśli poza standardowymi materiałami planujesz szyć także delikatny jedwab lub twardą skórę, koniecznie wybierz maszynę do szycia z regulacją docisku stopki. To pozwoli ci bez żadnych problemów podjąć pracę ze wspomnianymi tkaninami, które zachwycą nie tylko użytkowników, ale i osoby postronne.

Szycie w domu? Tylko z solidnymi igłami!

Trudno sobie wyobrazić krawca bez igły. Schmetz i Organ są bardzo dobre i wytrzymałe, dlatego poleca się je zarówno hobbystom, jak i zawodowcom.

Dobrze jest mieć kilka rodzajów igieł. Do tkanin wykorzystamy igły uniwersalne i ich powinniśmy mieć najwięcej. Warto posiadać także kilka ostrzejszych i smuklejszych igieł do włókien. Jeśli zdecydujemy się szyć skórę lub gruby jeans, wybierzmy dedykowane do tych materiałów igły, które będą grubsze od uniwersalnych.

Charakterystyczny wygląd mają także końcówki nici do szycia poszczególnych materiałów. Najbardziej spiczaste będą nam potrzebne do radzenia sobie z twardszymi materiałami, takimi jak jeans czy skóra. Ale także przy zakupie pierwszych igieł uniwersalnych powinniśmy zachować czujność. Pracę już na początku zdecydowanie ułatwi nam bowiem wybór nici samonawlekających.

Jakich nici wymaga szycie w domu?

Im więcej kolorów, tym lepiej, dzięki czemu mamy w trakcie pracy spory wybór i zdecydowanie przyjemniejszą zabawę. Kupując sugerujmy się jednak nie tylko ceną (za mniej kupimy więcej), ale także jakością, aby nici, które będą przez nas używane, nie ulegały łatwemu zniszczeniu. Szukajmy także takich nici, które przeznaczone są do użytkowania ze specyficznymi materiałami.

Warto zwrócić uwagę na surowiec, z jakiego są wykonane nici do maszyny. Większość to materiały syntetyczne – przede wszystkim poliester, ale również nylon czy wiskoza. Warto zdecydować się na nie przede wszystkim wtedy, gdy szyjemy ubrania do pracy, które muszą być wytrzymałe.

Drugą kategorię nici do maszyn stanowią produkty z naturalnych materiałów. W tej grupie podstawę stanowią nici bawełniane. Warto je wybrać zwłaszcza wtedy, kiedy zamierzamy jeszcze farbować ubranie. Do szycia w domu rzadziej będziemy zapewne wykorzystywać inne „naturalne” nici. W sklepach znajdziemy produkty z bisioru, lnu, konopi czy jedwabiu. Pamiętajmy też o niciach mieszanych, na przykład poliestrowo-bawełnianych.

Co jeszcze powinien posiadać krawiec-hobbysta?

Obowiązkowe są oczywiście solidnie naostrzone nożyce krawieckie. Krawiec nie powinien zasiadać przy zaznaczaniu i zbieraniu miary bez szpilek (najlepiej z zaokrągloną główką, aby wkłuwanie nie było bolesne), naparstka oraz centymetra krawieckiego.

Do rysowania kresek na materiałach potrzebna będzie z kolei kreda lub mydełko krawieckie. Wyznaczą wyraźną linię, a potem łatwo zejdą w czasie prania. Jeśli chcemy szyć ubrania, konieczny będzie również papier do wykrojów. Pamiętajmy także o agrafkach!