Zdrowie i uroda

Kreatyna – monohydrat czy jabłczan?

Kreatyna to jeden z najszerzej kojarzonych suplementów dla sportowców – nawet niezainteresowanym siłownią często obija się o uszy ta nazwa. Dwa najpopularniejsze warianty nazywamy monohydratem oraz jabłczanem kreatyny. Czym się różnią i który wybrać? Jaka będzie lepsza kreatyna – monohydrat czy jabłczan? Dowiedz się co nieco z naszego artykułu i na zakupach podejmij właściwą decyzję!

Kreatyna – jak działa?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, co w ogóle daje kreatyna i czym jest ten suplement. Kreatyna jest kombinacją trzech aminokwasów – glicyny, argininy oraz metioniny. Aminokwasy są natomiast substancjami chemicznymi pozyskiwanymi z między innymi z protein – aminokwasów białkowych jest 20, ale wszystkich znajdziemy w organizmie o wiele więcej. Aminokwasy biorą udział w procesach zachodzących w organizmie, w tym w budowie i regeneracji tkanek. 

Kreatyna, odpowiada za procesy anaboliczne, sprawne pozyskiwanie energii przez mięśnie i zapobiega katabolizmowi. To ważne cechy suplementu dla sportowców. Dzięki suplementacji możemy trenować wydajniej i na dłuższą metę notować lepsze wyniki niż osoby niedecydujące się na korzystanie z tego związku. Więcej o tej odżywce przeczytasz na https://sportodzywki.pl/suplementy.

Kreatyna – monohydrat. Co daje?

Monohydrat kreatyny to najprostsza forma tego suplementu dla sportowców. Zawiera w każdej molekule cząsteczkę kreatyny oraz wody. Zawartość substancji aktywnej sięga 88%.

To preparat szczególnie rekomendowany osobom będącym w okresie budowy suchej masy mięśniowej, mającym problemy z jej satysfakcjonującym nabieraniem. Suplementacja monohydratem pozwala zwiększyć przyrost muskułów już krótko po jej rozpoczęciu.

Niestety, imponujące działanie anaboliczne idzie w parze ze zwiększonym magazynowaniem wody w organizmie, zmuszając nas do przyjmowania diuretyków, czyli preparatów odwadniających. Wiele osób wybiera jednak właśnie monohydrat i bardzo go sobie chwali! Warto zauważyć, że monohydrat to najlepiej poznana przez naukowców postać kreatyny do suplementowania. Jest to także wariant tańszy od omawianego poniżej jabłczanu.

Kreatyna – co daje suplementacja jabłczanu?

W jabłczanie kreatyny każda molekuła kreatyny łączy się z kwasem jabłkowym. Zawartość substancji aktywnej jest tutaj mniejsza – około 75% – ale tym co przemawia na korzyść jabłczanu jest jego lepsza przyswajalność. Nie działa tak szybko jak monohydrat – dla zauważenia anabolicznych efektów konieczna jest dłuższa suplementacja. W przypadku jabłczanu pozytywne rezultaty będziemy jednak odczuwać w wydłużonym okresie.

Suplementacja jabłczanu kreatyny nie wiąże się ze zwiększoną retencją wody w organizmie – nabierana masa mięśniowa to ,,czyste” muskuły. Kolejna przewaga jabłczanu nad monohydratem kreatyny to jego dużo lepsza rozpuszczalność, a więc bardziej komfortowe przyjmowanie.

Jabłczan jest przez uważany za ,,ulepszoną wersję” monohydratu. Za wyższą przyswajalność, rozpuszczalność i uniknięcie retencji wody, jak łatwo sie domyślić, jestesmy zmuszeni zapłacić większą kwotę.

Kreatyna – monohydrat czy jabłczan?

Wybór między jabłczanem i monohydratem powinien być podyktowany własnymi preferencjami. Mimo zalet jabłczanu, osoby chcące nieco zaoszczędzić, którym nie przeszkadza problem retencji, z powodzeniem suplementują się świetnie przebadanym, przetestowanym przez miliony monohydratem. Jeżeli chodzi o efekty w postaci przyrostu mięśni, jedna i druga kreatyna są bardzo zbliżone – różnice zauważa się indywidualnie i nie ma w tej kwestii reguły. U jednej osoby lepiej działa monohydrat, u drugiej na dłuższą metę sprawdzi się jabłczan. Oba rodzaje kreatyn to dobre, przydatne suplementy mające zarówno wady jak i zalety – najlepiej przetestować oba na sobie i wtedy podjąć decyzję o stałym przyjmowaniu jednego bądź drugiego.

Monohydrat i jabłczan kreatyny różnią się budową chemiczną oraz kilkoma aspektami związanymi głównie z komfortem użytkowania. Wady i zalety obu nie pozwalają wydać jednoznacznego wyroku co do tego, który suplement wybierać – warto po prostu wypróbować oba. Pamiętajmy, by zawsze stawiać tylko na wysokiej jakości preparaty od sprawdzonych producentów i ,,pewnych” dostawców!

Planujesz włączyć białko do swojej diety, by treningi przynosiły jeszcze lepsze efekty? Powinieneś wiedzieć, kiedy je stosować – przed czy po treningu. Tę ważną informację znajdziesz na https://sportodzywki.pl/bialko-treningu-dowiedz-sie-je-stosowac/.