Porady

Fotografia kreatywna – jak obudzić wyobraźnię

Praca fotografa wymaga ciągle nowych pomysłów. Każdy projekt czy pojedyncza fotografia powinny się wyróżniać, aby wzbudzać jak największe zainteresowanie. Wśród wielu pasjonatów fotografii, ciężko jest się wybić, aby osiągnąć sukces. W jaki sposób można pobudzić swoją wyobraźnię i zwiększyć kreatywność?

Sprzęt nie jest najważniejszy

Wielu ludzi uważa, że to sprzęt jest kluczem do sukcesu dobrych zdjęć. Wysokiej jakości aparaty fotograficzne, obiektywy, statywy oraz inne akcesoria fotograficzne to wydatek, na który nie każdy początkujący fotograf może sobie pozwolić. Takie podejście powoduje, że niektórzy zniechęcają się i rezygnują ze swojej pasji. Do wykonania ciekawego zdjęcia nie potrzebne jest profesjonalne wyposażenie, a czasem wystarczy nawet tylko telefon komórkowy. Obecnie na rynku jest wiele modeli, wyposażonych w aparaty, z którymi śmiało można próbować zaczynać swoją przygodę z fotografią.

Jakie powinno być dobre zdjęcie?

Przede wszystkim takie, które przykuwa uwagę widza i oddziałuje na jego emocje. Do osiągnięcia tego celu, w wielu przypadkach wystarczy pomysł, odpowiedni kadr czy uchwycenie właściwego momentu lub miejsca. Poniżej znajduje się kilka wskazówek i ćwiczeń na kreatywność, które mogą okazać się przydatne dla nowych fotografów oraz dla tych, którzy od jakiegoś czasu czują, że utracili swoją wenę twórczą.

Infografika z poradami co zrobić, aby asza fotografia była bardziej kreatywna.

Inspiracje

Jednym ze sposobów jest czerpanie inspiracji od innych twórców. W internecie jest wiele portali i stron internetowych, na których dużo osób dzieli się swoimi zdjęciami. Przeglądając cudze prace, można znaleźć elementy, dzięki którym małymi krokami uda się stworzyć coś własnego.

Należy pamiętać jednak, aby nie kopiować cudzych prac, a jedynie się nimi inspirować. Natomiast kopiowanie zdjęć wykonanych przez kogoś innego, można zastosować jako dobre ćwiczenie na doskonalenie swoich umiejętności i trening kreatywności.

Czerpać inspirację można nie tylko z innych fotografii, ale również z innych dziedzin sztuki. Zainteresowanie malarstwem, oglądanie filmów, czytanie książek, czy nawet słuchanie muzyki, jest w stanie pobudzić wyobraźnię tak, aby zaczęły rodzić się nowe pomysły.

Zabawa kadrem

Obraz przedstawiony na zdjęciu, to miejsca, sytuacje bądź osoby, przedstawione okiem fotografa. Odpowiedni kadr to jeden z najbardziej istotnych czynników, wpływających na odbiór fotografii. Przykładowo, to samo miejsce można przedstawić na wiele sposobów, z wielu perspektyw. Wszystko zależy od fotografa, jakie ujęcie wybierze.
W ramach ćwiczeń można próbować fotografować pewne proste przedmioty z różnych stron, aby zobaczyć jakie efekty uda się uzyskać za pomocą danej perspektywy.

Podróże

Przebywając cały czas w jednym miejscu, często tracimy przypływ nowych pomysłów. Wszystkie miejsca, przedmioty są nam już doskonale znane. Spotykamy tych samych ludzi ze znanymi nam już przeżyciami. Dla rozwinięcia kreatywności dobrze jest zmienić otoczenie, wyjść do ludzi, inspirować się nowymi historiami i poznawać ciekawe osobowości.
Jest wielu fotografów podróżników, którzy poszukują niesamowitych kadrów w odległych zakątkach świata. Uwieczniają oni kulturę i miejsca, które nie należą do ich codziennego życia. Tym samym, dzięki temu dają okazję innym ludziom, aby za pomocą ich fotografii mieli oni możliwość zobaczenia jak różnorodny i piękny jest świat.

Dalekie podróże to oczywiście nie jedyny sposób na zmianę otoczenia. Fotografia podróżnicza jest bardzo interesująca, ale czasem wystarczy pojechać do pobliskiego miasta lub wybrać się na spacer do innej dzielnicy. Warto zacząć praktykować spacery po okolicy z aparatem w ręku i starać się wyszukiwać jak najwięcej nowych kadrów i miejsc, których nie fotografowaliśmy nigdy wcześniej.

Fotograf robiący zdjęcie w górach. Fotografia podróżnicza.

Zabawa ze światłem

Światło odgrywa ogromną rolę w przypadku każdego zdjęcia. Niedoświetlenie lub zaciemnienie często uznawane jest za błąd. Mimo to sukcesem wielu fotografii jest klimat, który został uzyskany przez pozornie nie idealne światło.

Mając do dyspozycji studio fotograficzne, lampy błyskowe i różnego rodzaju nasadki, możemy bawić się światłem na dowolne sposoby, fotografując cały czas jedno i to samo ujęcie. Przeglądając zdjęcia, wykonane przy tym ćwiczeniu, łatwo można zaobserwować jak za pomocą światła można pokazać jedną chwilę w różnych obliczach. Jakiego światła użyjemy, czy to będzie światło dzienne, czy sztuczne, stałe czy błyskowe, miękkie lub twarde, zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Pracować nad światłem możemy za pomocą specjalistycznych nasadek na lampy. Do łagodnego światła używa się odpowiednich dyfuzorów, które zmiękczają twarde światło lampy błyskowej. Do operowania światłem służy także blenda fotograficzna.

Kiedy nie ma się możliwości wynajęcia dostępu do studia, to zabawę światłem można ćwiczyć także mając do dyspozycji tylko swój aparat. Wystarczy próbować różnych ustawień przysłony przy różnych czasach naświetlania. Warto też wybrać się na spacer o różnych porach dnia. Fotografia robiona przy wschodzie lub zachodzie słońca, wygląda inaczej, niż przy świetle w samo południe.

Ciekawą metodą tworzenia fotografii jest również tzw. malowanie światłem, które polega na tworzeniu obrazu w ciemności za pomocą jakiegoś źródła światła, np. latarki.

Próbowanie nowych rzeczy

Rozwijaniu kreatywności sprzyja różnorodność i próbowanie swoich sił w dziedzinach fotografii, z którą nie miało się wcześniej do czynienia. Wyjście ze swojej strefy komfortu to jedno z najbardziej efektywnych ćwiczeń. Każda dziedzina uczy czegoś innego, inspiruje, dając poszerzony zasób możliwości do tworzenia własnego stylu. Im bardziej jest coś obcego i trudnego, tym więcej można się nauczyć. Należy być otwartym na eksperymenty oraz nowe sytuacje. Przykładowo fotografia produktowa różni się od fotografii reportażowej. Jednak obie te dziedziny mogą wiele nauczyć.

Część zdjęć robionych przez profesjonalnych fotografów jest poddawana późniejszej obróbce w programach graficznych. Zaczynając od retuszu, poprawianiu kolorów, temperatury barwowej, aż po kolaże czy fotomontaże. Postprodukcja, czyli przerabianie zdjęć, daje niesamowicie wiele możliwości, aby udoskonalać swoje zdjęcia. Wielu artystów wykorzystuje grafikę komputerową w swoich pracach, łącząc możliwości sprzętu fotograficznego oraz komputerowego. Daje to ciekawy efekt, którego nie jest się w stanie osiągnąć jedynie za pomocą aparatu i obiektywu.

Warto spróbować sięgnąć po dodatkowe narzędzia i ciągle poszerzać zakres swoich możliwości, zdobywając nowe umiejętności i doświadczenia, aby każda kolejna fotografia była lepsza od poprzedniej.

Fotografia to szukanie emocji

Celem fotografii jest zazwyczaj uwiecznienie danego momentu. W zależności, w jakim charakterze wykonujemy dane zdjęcie, emocje możemy przedstawiać za pomocą różnych narzędzi. Emocji można szukać w świetle, barwach, kompozycji. Operując tymi przykładowymi elementami można stworzyć obrazy, które odzwierciedlają uczucia fotografa, bądź ukazują emocje związane z sytuacją na zdjęciu.

Przy portretach, osoba fotografowana powinna być uwieczniona w jak najbardziej naturalny dla niej sposób. Nie każdy przed obiektywem czuje się jak ryba w wodzie, dlatego pozowanie może okazać się trudnością, a efekt końcowy będzie sztuczny i nieautentyczny. Rolą fotografa jest także rozmowa, nawiązanie więzi z modelem, tak aby czuł się on swobodnie i chciał otworzyć się na współpracę. Każdy ma bogatą osobowość, ma pewne cechy, przeżycia i uczucia, które w całości tworzą jego historię. Warto nacisnąć spust migawki w odpowiednim momencie, tak, aby jak najszczerzej pokazać daną osobę na fotografii.

Zeszyt pomysłów

Przypływ weny twórczej przychodzi zazwyczaj w nieoczekiwanym momencie. Nigdy nie wiadomo, kiedy coś nas zainspiruje, a nowe pomysły zaczną spadać z nieba. Często jednak nie jest się w stanie ich szybko zrealizować, a po kilku tygodniach umykają one z głów.
Na pomoc przychodzi zeszyt pomysłów, czyli prawdziwy skarbiec myśli, inspiracji, sytuacji, które można wykorzystać w tworzeniu swoich prac. Dzięki zapisywaniu i gromadzeniu pomysłów, zbieraniu inspirujących fotografii w jednym miejscu, można połączyć ze sobą wiele elementów, które stworzą razem nową całość. Kiedy nadejdzie pustka w głowie, a kreatywność uśpi się na moment, to taki notatnik z pewnością na nowo rozbudzi fotograficzną kreatywność. Rzeczy, o których zdążyło się już zapomnieć, na nowo zaczną inspirować.

Kreatywna fotografia. Aparat fotograficzny z zeszytem do zapisywania pomysłów.

Ciągła praktyka i ćwiczenia to najlepsze sposoby na odkrywanie swoich umiejętności oraz klucz do znalezienia własnego stylu. Sukcesem znanych fotografów jest zazwyczaj unikalność i niepowtarzalność ich prac. Nie ma jednak efektów bez ciężkiej pracy. Każdy wielki fotograf spędził wiele godzin z aparatem w ręku, robiąc setki nieudanych zdjęć, aż w końcu udało mu się uchwycić odpowiedni moment, w odpowiedni sposób.

Po wielu nieudanych próbach, przy braku ciekawych pomysłów, przychodzi naturalne uczucie zniechęcenia, a aparat leży schowany w szafie. Jednak trening i każde następne, nawet nieudane zdjęcie, zwiększa poziom kreatywności i otwiera nowe drzwi do szerokiej wyobraźni.

Jeżeli chcesz poznać więcej ćwiczeń na zwiększenie kreatywności w fotografii, przeczytaj artykuł https://kameralna.com.pl/fotografia-kreatywna-sprawic-by-zdjecia-byly-inne-niz-zwykle/.