Kuchnia

Warzywa oczyszczające i odmładzające organizm – poznaj 5 warzyw, które posiadają takie właściwości

Funkcjonowanie naszego organizmu zależy w bardzo dużej mierze od paliwa, którego mu dostarczamy, a jest nim oczywiście jedzenie. Z dnia na dzień coraz więcej osób ma świadomość tego, że aby uniknąć wszelakich chorób, żyć długo i szczęśliwie, mieć więcej energii i po prostu czuć się lepiej, musimy zwracać uwagę na to, co jemy. Warto więc stale zgłębiać swoją wiedzę z zakresu dietetyki, bo może się ona okazać zbawienna. Uważam, że inwestycja w siebie, jaką jest zdrowe odżywianie się, to najlepsza możliwa inwestycja. Dzisiaj więc przedstawię Ci warzywa oczyszczające i odmładzające organizm. Możliwe, że nie miałeś pojęcia, jak potężne działanie zdrowotne mają. Oto one!

1. Brokuły

warzywa brokuły

Ta wspaniała roślina zawiera indolo-3-karbinol (I3C), który ma silne działanie przeciwnowotworowe ze względu na fakt, że aktywuje mechanizm apoptozy, czyli śmierci uszkodzonych komórek. Takie komórki są stale usuwane przez organizm, bo gdy zaczynają się mnożyć i powielać uszkodzone w jakiś sposób DNA, pojawia się nowotwór. Niestety, nasz system odpornościowy bywa jednak osłabiony i nie radzi sobie z usuwaniem wszystkich niebezpieczeństw, ale tu z pomocą przychodzą właśnie brokuły, które ten mechanizm obronny wspierają.

2. Kapusta

kapusta warzywo oczyszczające

Kapusta to kolejne źródło I3C. Związek ten ma jeszcze inne cenne właściwości, a mianowicie przywraca bardzo istotną równowagę hormonalną, hamując konwersję testosteronu do estrogenu, co jest szczególnie przydatne dla mężczyzn, gdyż zbyt duży poziom estrogenu hamuje u nich libido i sprzyja nadwadze, zaś z drugiej strony – odpowiednio wysoki poziom testosteronu zapobiega depresji i zmniejsza zmęczenie. Mężczyźni z wiekiem produkują coraz mniej testosteronu i choć rzadko mówi się o tak zwanej andropauzie, czyli odpowiedniku kobiecej menopauzy, jest ona dużym problemem i głównym powodem kryzysu wieku średniego czy nadwagi u starszych mężczyzn, ale I3C może skutecznie ten proces hamować! U kobiet zaś nadmiar estrogenu może powodować nowotwory piersi, szyjki macicy czy jajników, ale również nadwagę i wahania nastroju, więc tutaj także indolo-3-karbinol jest na wagę złota.

3. Jarmuż

warzywo oczyszczające organizm jarmuż

Kolejne źródło I3C, które można bardzo prosto włączyć do diety, na przykład dodając jarmuż do koktajli owocowych. Związek ten ma jeszcze jedno działanie, o którym muszę wspomnieć, a mianowicie – zwiększa aktywność transferaz glutationowych, czyli enzymów, które łączą glutation z toksynami, umożliwiając ich usunięcie z organizmu. Jest to szczególnie ważne na przykład dla osób stosujących leki na choroby przewlekłe, gdyż glutation usuwa szkodliwe metabolity leków. Skorzystają także na tym palacze, bo większość substancji toksycznych z dymu jest usuwana przez glutation. Oczywiście nie oznacza to, że możesz bez wyrzutów sumienia palić 3 paczki fajek dziennie i czuć się zdrowo, bo zjesz główkę kapusty. Inne źródła I3C to na przykład brukselka i kalafior.

4. Ogórek

warzywa ogórki

Glukuronidacja to kolejny mechanizm usuwania toksyn z organizmu, który polega na łączeniu się kwasu glukuronowego z toksynami. Jak wykazano, mechanizm ten zachodzi wydajniej w środowisku o wysokim PH (zasadowym), a więc warto jeść dużo produktów zasadowych, by utrzymać nieco wyższe PH jelit. Ogórek to jeden z najbardziej zasadowych pokarmów, a przy tym ma całkiem sporo przeciwutleniaczy, czyli związków chemicznych zapobiegających uszkodzeniom DNA. Wykazano, że kukurbitacyny, czyli przeciwutleniacze z ogórka chronią nas szczególnie przed rakiem trzustki i prostaty.

5. Czerwona cebula

warzywo oczyszczające cebula

To jedno z najlepszych źródeł kwercetyny, która ma silne działanie przeciwzapalne. W naszej diecie znajduje się dużo produktów powodujących stany zapalne, takich jak czerwone mięso, cukier rafinowany i tłuszcze utwardzone. Stany zapalne powodują na przykład uszkodzenia naczyń krwionośnych, powodując miażdżycę, a wraz z nią udary i zawały serca. Dodatkowo przewlekłe zapalenia sprzyjają nowotworom, chorobom zwyrodnieniowym stanów, chorobom zapalnym jelit, chorobie Alzheimera lub wrzodom żołądka. Kwercetyna ochrania nas w znaczący sposób przed tymi wszystkimi chorobami, dodatkowo jest silnym przeciwutleniaczem, spowalnia proces starzenia i redukuje negatywne skutki stresu.

Jak widzisz, w warzywach, które jemy na co dzień, drzemią bardzo cenne właściwości zdrowotne. Niektórzy z nas spożywają je rzadko, więc sugerowałbym częstsze sięganie po nie w celu ochrony zdrowia, które jest przecież najważniejsze.