Moda

Odzież odblaskowa i jej najpopularniejsze rodzaje

Odzież odblaskowa BHP to jeden z najważniejszych segmentów odzieży roboczej i ochronnej. Ubrania z taśmami lub innymi elementami odblaskowych tkanin pełnią ważną funkcję w wielu branżach. Ludzi w tego typu odzieży można spotkać wśród ekip pracujących na budowach, wykonujących roboty budowlane czy prace na wysokościach, a nawet osób zatrudnionych na stacjach benzynowych. Ze względu na rodzaj ubrań i ich przeznaczenie odzież odblaskową można podzielić na kilka kategorii.

Rola ubrań odblaskowych

Odblaskowe elementy na odzieży mają przede wszystkim gwarantować, że pracownik ubrany w taki strój będzie dobrze widoczny. Takie ubrania stosuje się przede wszystkim tam, gdzie pracownik jest narażony na potrącenie przez pojazdy czy inne maszyny. Odblaskowa odzież efektywnie zmniejsza ryzyko wypadków i poprawia bezpieczeństwo noszących ją osób. Jej zalety można zresztą dostrzec nie tylko na placach budowy i innych arenach pracy zawodowej, ale i na drogach. Obecnie w terenie niezabudowanym po zmroku w odblask powinien być wyposażony każdy pieszy – brak takiego elementu grozi mandatem.

Rodzaje odzieży odblaskowej

Ubrania odblaskowe stosowane w czasie pracy dzielą się na kilka rodzajów. Niektóre stanowią dodatek, inne podstawę roboczego stroju.

Kurtki, spodnie, bluzy robocze odblaskowe

Kurtki, bluzy i spodnie odblaskowe zwykle stanowią wierzchnią część stroju roboczego lub ochronnego. Dwa pierwsze rodzaje odzieży z tej kategorii są używane przede wszystkim w chłodniejszych miesiącach. Na rynku dostępne są przeciwdeszczowe kurtki w jaskrawych kolorach z odblaskowymi taśmami na rękawach i tułowiu. Na zimę świetnie nadaje się na przykład ocieplana kurtka ostrzegawcza bomber.

Alternatywą na nieco wyższe temperatury są cieńsze softshelle, bluzy oraz polary wzbogacane odblaskowymi elementami. Uzupełnieniem tej kategorii odzieży odblaskowej są spodnie. Popularnym wyborem są zwłaszcza spodnie ogrodniczki z odblaskowymi taśmami usytuowanymi na nogawkach oraz szelkach. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na trzymanie przy sobie, w kieszeniach, najbardziej potrzebnych narzędzi.

Szukasz odzieży antyelektrostatycznej? Sprawdź nasz artykuł „Odzież antystatyczna. Główne rodzaje, normy i zastosowanie„!

Koszulki i kamizelki

Po odblaskowe kamizelki i koszulki sięga się zwykle w cieplejszych miesiącach. Wśród tych ostatnich nie znajdziemy może przesadnego bogactwa fasonów, ale można wybierać wśród kilku modeli. Łatwo znaleźć zarówno T-shirty, jak i koszulki polo – i to w wersjach dla mężczyzn oraz kobiet. Można także dobrać odpowiedni kolor, oprócz jaskrawej żółci znajdziemy koszulki czerwone czy granatowe. Wszystkie będą wyposażone w odpowiednie, odblaskowe taśmy.

Kamizelki są z kolei najbardziej uniwersalnym rodzajem odblaskowej odzieży. Można je założyć na zwykłą roboczą koszulkę czy kurtkę. To rozwiązanie przydatne zwłaszcza wówczas, gdy pracownik tylko od czasu do czasu wykonuje zajęcia, przy których powinien być lepiej widoczny. Podobnie jak spodnie, część kamizelek odblaskowych posiada funkcjonalne kieszenie.

Odblaskowe dodatki

Katalog odzieży odblaskowej uzupełniają dodatki. Bezpieczeństwo może poprawić nawet odblaskowa czapka – znajdziemy zarówno modele zimowe, jak i czapki z daszkiem. Wśród tego typu produktów pojawiają się również fluorescencyjne opaski, a także odblaskowe szelki i pasy biodrowe, które można przypiąć do klasycznych spodni.