Porady

Przedstawiamy 4 praktyczne porady, dotyczące pielęgnacji odzieży gastronomicznej

Garderoba pracowników branży gastronomicznej wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ zawsze powinna wyglądać schludnie i czysto. Jednak ciągłe pranie, suszenie i prasowanie niszczy tkaninę, a ta przestaje prezentować się elegancko i profesjonalnie. Pracownicze ubrania możemy pielęgnować na różne sposoby, jednak dobrze zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Poniżej cztery praktyczne porady, które warto zastosować dbając o ubrania i fartuchy gastronomiczne.

1. Profesjonalne pranie

Pranie jest najważniejszą kwestią dotyczącą pielęgnacji odzieży gastronomicznej. To dzięki niemu pracownicy restauracji i kawiarnii, mogą na co dzień prezentować się schludnie i profesjonalnie. Jednak to właśnie częste pranie, ma największy wpływ na szybkie niszczenie się ubrań. Dodatkowo, jeśli pranie garderoby roboczej należy do zadań zatrudnionych przez nas osób, może nie być ono wykonane prawidłowo. Wielu pracowników nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak odpowiednio czyścić odzież gastronomiczną. Zbyt niska temperatura lub przemieszanie podczas prania ubrań roboczych z ubraniami codziennymi, powodują przeniesienie mikroorganizmów z jednych na drugie.

Najlepszym pomysłem jest więc skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy zajmują się specjalistycznym praniem odzieży gastronomicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, będziemy mieć pewność, że odzież czyszczona jest w taki sposób jak powinna, czyli skutecznie, ale delikatnie. Profesjonalne firmy piorące używają bowiem środków chemicznych, które świetnie radzą sobie z mikroorganizmami i zabrudzeniami, a nie niszczą materiałów, tak jak robi to wysoka temperatura prania i zwykły proszek.

2. Odpowiednie suszenie i prasowanie

Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielne dbanie o odzież pracowników, czyli stworzyliśmy w firmie zaplecze, w którym wykonujemy czyszczenie ubrań roboczych, oprócz delikatnego, ale skutecznego prania, powinniśmy zadbać także o odpowiednie suszenie i prasowanie. Jedną z najważniejszych kwestii jest suszenie w miejscu, w którym nie jest wilgotno, ponieważ może doprowadzić to do pojawienia się w materiałach grzybów i drobnoustrojów. W restauracji najczęściej panuje wysoka wilgotność, dlatego dobrze jest zainwestować w profesjonalne pralko-suszarki, z których wyciągamy wyprane i wysuszone ciepłym powietrzem ubrania. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wysuszona w ten sposób garderoba jest o wiele gładsza, a co za tym idzie, łatwiej i dokładniej możemy ją wyprasować. A przecież pracownicy będą prezentować się profesjonalnie tylko w odpowiednio wyprasowanej odzieży.

3. Częsta wymiana odzieży

Jeśli często czyszczona odzież wygląda na zniszczoną oraz poszarzałą, nie powinniśmy próbować oszczędzić na tej kwestii. Częsta wymiana odzieży pracowników skutkuje ich profesjonalnym i schludnym wyglądem, co procentuje w oczach naszych gości, a także komforcie pracy zatrudnionych osób. Pamiętajmy, że zabrudzona czy zniszczona odzież obsługi sprawi, że klienci nie będą mieli ochoty pojawić się w naszej restauracji ponownie, przez co stracimy o wiele więcej pieniędzy niż kosztowałaby nas nowa odzież.

4. Ubrania na wynajem

Wypożyczalnie ubrań roboczych to jeszcze stosunkowa nowość na rynku, jednak przedsiębiorcy korzystają z ich usług coraz częściej. Sytuacja wygląda podobnie do samochodu wziętego w leasing. Restauracja otrzymuje odzież gastronomiczną dla swoich pracowników, jednak ich właścicielem pozostaje firma wypożyczająca. Co ważne, do jej obowiązków należy utrzymanie ubrań w czystości i dbanie o jej profesjonalny i schludny wygląd. Dlatego jest dobrym rozwiązaniem jeśli nie chcemy dokładać sobie problemów związanych z odpowiednią pielęgnacją lub nie potrafimy odpowiednio się tym zająć.