Wnętrza

Nowoczesne wnętrza – jakie lampy wybrać? – przegląd najmodniejszych modeli

Z czym kojarzy Ci się nowoczesność? Zapewne z lekkością, przejrzystością, prostotą form, a także elementami dekoracyjnymi budującymi wrażenie czystości. Żyjemy w czasach, w których króluje biel, a w kolejce za nią ustawiają się inne chłodne kolory. Dzisiaj skupimy się na analizie tego, jakie lampy najlepiej pasują do takich wnętrz. Lampy szklane, a może ceramiczne? Zobacz nasze propozycje!

Prostota czy zabawa wzorami?

Zgodnie z aktualnymi trendami, powinniśmy postawić na coś prostego w formie. W tej roli sprawdzą się świetnie lampy skandynawskie, czyli takie, która bazują na elementach metalowych, szklanych i drewnianych – geometryczne lub okrągłe, jednak zwykle bez zbędnych udziwnień.

Ciekawe lampy skandywanwkie
Lampy skandynawskie z elementem drewnianym.

Musimy jednak wspomnieć o tym, że czasem warto pobawić się formą lamp! Co to oznacza? Jeżeli całe nasze wnętrze jest bardzo proste, to właśnie lampa może stać się jedynym, lub jednym z niewielu, elementów zdobniczych. Wyobraź sobie salon, w którym dominują jasne kolory – jest sofa z białego zamszu, biały, lekko przecierany, stoliczek kawowy i komoda w tym samym stylu – wystarczy, że stanie na niej ceramiczna lampa stołowa z pięknymi orientalnymi zdobieniami w kolorze błękitu, a na kanapie leżeć będą poduszki o zbliżonej barwie – wnętrze na pewno zyska na przytulności i nabierze odrobinę koloru!

Tworzywo – na co postawić?

W tej kwestii istnieje naprawdę duża dowolność. Naszym zdaniem warto jednak postawić na coś klasycznego. Co mamy na myśli? Geometryczne lampy metalowe w kolorze bieli, czerni, złota, srebra lub miedzi, lampy z elementami drewnianymi, jednak takie, które nie będą pokryte farbą, lampy szklane – zupełnie przezroczyste lub lekko przydymione. Ciekawym rozwiązaniem są także lampy papierowe, często o bardzo fantazyjnych kształtach. Nowością na rynku są lampy z abażurami z aksamitu – wyglądają bardzo elegancko i pasują do wielu wnętrz. Decydując się na ten typ lampy w intensywnym kolorze, możemy mieć pewność, że będzie to mocny, przykuwający uwagę, element w naszym wnętrzu.

Czy lampa może zdeterminować charakter wnętrza?

Naszym zdaniem tak – szczególnie wtedy, jeżeli zdecydujemy się, by była ona elementem wyróżniającym we wnętrzu. Stosując lampy z metalu lekko obciążymy pomieszczenie (w dobrym tego określania znaczeniu), przez co będzie ono wyglądać bardziej dostojnie i stylowo. Świetnie sprawdzą się tutaj lampy z dużymi, półokrągłymi kloszami lub te o geometrycznych kształtach, idealnie pasujące do kuchni, jadalni i przedpokojów.

Lampy papierowe, które zwykle przybierają ciekawe kształty świetnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym i sypialni – zdecydowanie dodają przytulności, podobnie, jak wspomniane wcześniej lampy z aksamitnymi abażurami.

Lampy szklane są bardzo uniwersalne – nadają one wnętrzom lekkości i budują przejrzystość przestrzeni. Są idealne do małych pomieszczeń!