Moda

Dlaczego warto nosić tkaniny naturalne np. z lnu?

Czym różnią się tkaniny pochodzenia zwierzęcego i tkaniny naturalne? Te pierwsze to skóry i futra zwierząt. Tkaniny naturalne to z kolei materiały wykonane z tworzywa pochodzenia roślinnego, takiego jak bawełna czy len. Wyjątkiem jest tu wełna i jej różne odmiany, jak na przykład kaszmir. Są to materiały pochodzenia zwierzęcego, jednak nie wymagające poświęcania przez zwierzę życia. Dlatego choć dziś odchodzi się już od naturalnych futer i skór, bo futra sztuczne są już takiej samej jakości, co naturalne, to wełna nigdy nie wyjdzie z mody. Warto tu wspomnieć, że już kilkadziesiąt polskich i zagranicznych marek całkowicie zrezygnowało z futer. Są wśród nich domy mody jak Gucci, ale też polskie i zagraniczne sieciówki takie, jak Mohito czy H&M.

Naturalne kontra sztuczne

Dlaczego ubrania z naturalnych tkanin sprawdzają się lepiej, niż te z sztucznych tkanin? Aby się o tym przekonać, wystarczy założyć w wiosenny dzień poliestrową sukienkę, majtki, kurtkę i buty. W ciągu kilku godzin pojawią się obtarcia. Możliwe, że ciało zacznie nadmiernie się pocić w zetknięciu z tkaninami, które nie przepuszczają powietrza. Do tego co wrażliwsze osoby mogą zacząć cierpieć na wysypki i uczulenia, wywołane bliskością materiałów chemicznego pochodzenia. Często takie materiały są farbowane chemikaliami i konserwowane, przez co mogą w kontakcie ze skórą zagrażać zdrowiu. Wreszcie takie sztuczne tkaniny nie są trwałe. Zdarza się, że się prują i brzydko leżą, w przeciwieństwie do tkanin naturalnych. Warto też dodać, że po kilku praniach tania tkanina poliestrowa zwykle nie nadaje się już do noszenia, podczas gdy wełniany sweter można przekazywać z pokolenia na pokolenie. Warto o tym pamiętać, kupując tanie swetry zrobione z włókna sztucznego – w ciągu maksymalnie kilku lat trzeba będzie je wyrzucić i kupić nowe. Jeśli więc chcemy, by ubrania, które nosimy nie uległy zniszczeniu krótko po zakupie, wybierajmy odzież z tkanin naturalnych. Warto zamawiać ją w znanych i cenionych sklepach. Można też uszyć ją samemu w domu czy u krawcowej, wykorzystując do tego tkaniny zamówione w renomowanych sklepach (np. na https://miekkie.com/category/tkaniny-34).

Stop niszczeniu planety

Tymczasem ubrania z naturalnych tkanin i ubrania z lnu mają same zalety. Wystarczy odwiedzić muzeum by przekonać się, że bawełniane ściereczki czy stroje z lnu sprzed kilkuset lat wciąż wyglądają świetnie (o ile były przechowywane w odpowiednich warunkach). Tymczasem kupowane dziś w second-handzie ubrania z sieciówek sprzed kilku lat, które zostały zrobione z poliestru, często są już sprane i zniekształcone. Tania moda może kusić, bo sieciówki i bazary oferują bluzki już za kilkanaście złotych. Warto jednak mieć świadomość, że taka moda jest wytwarzana w warunkach groźnych dla planety i mieszkańców biednych krajów. Tanie tkaniny napędzają błędne koło: szybko się niszczą, więc trzeba kupować coraz więcej tanich ubrań, które także szybko się niszczą, więc trzeba je szybko zastąpić kolejnymi. Tymczasem porządna bluzka uszyta w domu czy kupiona w dobrym sklepie może służyć latami. Na koniec warto pamiętać, że również bawełna bywa w dzisiejszych czasach bardzo złej jakości, a do jej farbowania używa się równie toksycznych chemikaliów. Dlatego dobrze jest kupować ubrania z naturalnych tkanin, a do tego ze sprawdzonego źródła.