Porady

Jak wyprać plecak w zależności od jego rodzaju?

Każdy bagaż, z którego często korzystamy, po pewnym czasie wymaga odświeżenia. Plecaki do szkoły, turystyczne czy skórzane – każdy z tych pakunków może ulec zabrudzeniu, czy to przez niekorzystne warunki pogodowe, kurz osadzający się na ulicach albo jeśli położymy go w nieodpowiednim miejscu. Czasem nawet wnętrze takich bagaży wymaga odświeżenia, ponieważ jedzenie, które przenosimy w nich każdego dnia może sprawić, że na podszewce będą osadzały się nieprzyjemne zapachy, które same nie znikną. Wówczas konieczne będzie odświeżenie takiego plecaka. Jak wyprać plecak CoolPack lub innej marki,  biorąc pod uwagę jego rodzaj oraz przeznaczenie? Podpowiadamy!

Pranie plecaka – najważniejsze zasady

pranie plecaka turystycznego
Źródło: https://www.brytyjka.pl/jak-prac-plecak-sprawdzony-poradnik-cid-226.html

Zasada nr 1: Zanim zaczniemy oczyszczać plecak, zweryfikujmy, z jakiego materiału został on wykonany. Jest to niezwykle istotne, ponieważ na tej podstawie możemy dobrać odpowiednie detergenty, które pomogą nam odświeżyć zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną część bagażu. Inne preparaty korzystnie oczyszczą skórzany plecak, a inne ten wykonany ze sztywnego materiału. Także w inny sposób oczyścimy plecaki na kółkach niż te klasyczne. Dlatego też warto przyjrzeć się dokładniej tkaninie z jakiej został wykonany plecak. Można także poszukać metki, na której często producenci zawierają rozmaite zalecenia. Jeśli ją znajdziemy, możemy być pewni, że gdy zastosujemy się do wskazówek znajdujących się na etykiecie, nic złego nie stanie się z naszym plecakiem, bez względu na to czy jest to plecak szkolny, turystyczny czy skórzany.

Zasada nr 2: Skoro już wiemy, jakie preparaty będą odpowiednie do oczyszczenia naszego plecaka, kolejną ważną decyzją jest to, czy lepiej będzie wyprać go ręcznie, czy też w pralce. Powinniśmy sugerować się zaleceniami producenta, ale też warto wziąć pod uwagę własne doświadczenie.

Zasada nr 3: W momencie, gdy zdecydujemy się na ręczne wypranie plecaka, oprócz detergentów, powinniśmy także wybrać narzędzie, które pomoże nam wyprać plecak. Zazwyczaj taką czynność wykonuje się przy pomocy szczotki ryżowej, jednakże jej „włosie” może okazać się zbyt szorstkie dla niektórych rodzajów plecaków. Dlatego też jeśli posiadamy bagaż wykonany z delikatniejszego materiału, którego absolutnie nie wolno szorować, zamiast po szczotkę, sięgnijmy po miękką gąbkę lub ściereczkę, które z pomocą właściwego detergentu dokładnie oczyszczą nasz plecak.

Czy plecak można prać w pralce?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można prać plecak w pralce? Odpowiedź brzmi tak, ale nie każdy. Niektóre bagaże, wykonane z delikatnych materiałów, mogą bowiem ulec zniszczeniu, jeśli zostaną poddane wirowaniu na wysokich obrotach. Zanim jednak umieścimy plecak w bębnie pralki, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak wyprać plecak w pralce? Jaką temperaturę prania ustawić oraz jaki program wybrać? Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie odpowiedzieć na te pytania, powinniśmy ponownie zerknąć na metkę dołączoną do plecaka. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące ustawienia odpowiedniego programu prania oraz temperatury wody, w jakiej można prać bagaż. Jeśli informacje zawarte na metce wypłowiały lub stały się nieczytelne, najbezpieczniej będzie ustawić optymalną temperaturę prania czyli 40oC. Warto także zmniejszyć ilość obrotów bębna podczas wirowania, by nie uszkodzić plecaka.

Pranie plecaka w pralce – czy warto?

Pranie plecaka w pralce z pewnością jest zdecydowanie wygodniejsze niż wykonywanie tej samej czynności ręcznie. W tym pierwszym przypadku wkładamy plecak do bębna pralki, wsypujemy lub wlewamy do dozownika odpowiedni detergent, następnie ustawiamy właściwy program prania i plecak pierze się sam. Nie wkładamy w jego oczyszczenie ani odrobiny własnego czasu czy wysiłku. Często pojawia się jednak pytanie czy warto prać plecak w pralce? Czy nie zostanie on uszkodzony? To zależy. W pralce nie wypierzemy bowiem bagażu wykonanego ze skóry, gdyż pod wpływem szybkiego wirowania bębna skóra może ulec zniszczeniu. Jednakże nie ma żadnych przeciwwskazań do prania w pralce plecaków materiałowych.

Jak wyczyścić plecak ręcznie, w zależności od modelu i rodzaju?

Pomimo tego, że pranie plecaków w pralce jest znacznie szybszym, prostszym i niewymagającym większego wysiłku zadaniem, większość z nas wciąż boi się odświeżać bagaże w ten sposób. Zamiast prania w pralce, decydujemy się na wykonanie tej czynności ręcznie. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy model plecaka możemy pielęgnować w taki sam sposób. Jak czyścić różne rodzaje bagaży?

Jak wyprać plecak turystyczny?

Podróżowanie to nie tylko sposób na poznanie nowych miejsc. Jest to także chwila relaksu, oderwania się od codziennych obowiązków oraz odświeżenia umysłu. Wiele osób podróżuje z plecakiem turystycznym. Przed każdą podróżą warto jest go nieco odświeżyć. Pranie plecaka turystycznego w pralce nie zawsze jest możliwe. Niektóre modele są wyposażone w liczne membrany i siateczki, które mogłyby ulec uszkodzeniu pod wpływem obrotów bębna pralki. Lepiej więc zdecydować się na pranie plecaka turystycznego ręcznie. Chociaż jest to dosyć ciężkie zadanie, ponieważ wymaga od nas poświęcenia sporej ilości energii, to jednak mamy wpływ na to, jak plecak zostanie wyczyszczony. Najlepiej więc wlać wodę do wanny bądź dużej miski, rozpuścić w niej proszek do prania i przy pomocy szczotki ryżowej wyszorować spód i boki plecaka. Po wykonaniu tej czynności możemy opłukać plecak wykorzystując do tego deszczownicę lub nalewając do miski czystą wodę. Ot cała filozofia.  

Jak wyczyścić plecak szkolny?

Jak wyprać plecak szkolny
Źródło: https://www.poradnia-topgal.pl/pranie-plecaka-szkolnego/

Plecak szkolny powinniśmy czyścić w specjalny sposób. Bardzo często znajdują się na nim nadruki przedstawiające bajkowych bohaterów lub zwierzątka. Jak wyprać plecak szkolny, by nie uszkodzić jego wyglądu? Najlepiej odświeżyć go ręcznie. Warto jednak odwrócić go na lewą stronę i zasunąć zamki w każdej komorze. Woda z detergentem i tak przedostanie się w każdy zakamarek, a dzięki takiemu działaniu zabezpieczymy zamki plecaka przez zepsuciem się. Dlaczego jednak warto prać plecak na lewej stronie? Jest to szczególnie ważne jeśli posiada on nadruki. Wówczas pod wpływem szorowania szczotką, ozdobne nadruki mogłyby ulec zniszczeniu. Tak więc zdecydowanie lepiej zapobiec takiej sytuacji, odwracając plecak na lewą stronę.

Jak wyczyścić skórzany plecak?

Sposób czyszczenia plecaka skórzanego nieco różni się od wyżej wymienionych metod. Przede wszystkim, nie będziemy posługiwali się tym razem szczotką ryżową, gdyż jej ostre „włosie” mogłoby rozerwać skórę, której nie dałoby się później już naprawić. Tak więc najlepiej wyczyścić skórzany plecak miękką gąbką lub ściereczką. Takie akcesoria sprawią, że skóra nie zostanie uszkodzona. Do czyszczenia takiego plecaka warto zastosować mleczko do czyszczenia armatury łazienkowej. Może to być Cif, Clear lub inny tego typu preparat. Dzięki niemu bez większego wysiłku usuniemy ze skórzanego plecaka zabarwienia powstałe od jeansów oraz liczne kurze i pyłki.

Jak wyprać plecak ze stelażem?

jak wyprać plecak
Źródło: https://www.skalnik.pl/blog/jak-wyprac-plecak-turystyczny/

Pranie plecaka ze stelażem jest już nieco trudniejsze. Ponieważ jest on usztywniony, po zamoczeniu materiału staje się także ciężki. Nie ma możliwości prania go w pralce, pozostaje jedynie pranie ręczne. Warto wykorzystać do tego kilka szczotek ryżowych. Najlepiej jeśli jedna z nich ma dłuższą rączkę, inna natomiast jest szersza. Z pewnością także przyda się i mała szczotka, która dotrze w nawet najgłębszy zakamarek.

Czyszczenie chemiczne plecaka – czy to dobry pomysł?

Jeśli nie musimy, nie oddawajmy plecaka do pralni chemicznej. Jest to dosyć kosztowne oczyszczenie bagażu oraz nie zawsze będzie przeprowadzone tak jakbyśmy tego chcieli. Jeśli na etykiecie widnieje zalecenie, że pranie plecaka w pralni może zostać wykonane, to wówczas możemy zdecydować się na taką opcję. Jeśli jednak producent tego nie rekomenduje, pozostańmy przy domowych sposobach oczyszczania bagażu.