Zdrowie i uroda

Wybielanie zębów – wskazówki i zalecenia

Zdrowy, biały i piękny uśmiech to marzenie wielu osób, bez względu na wiek czy płeć. Bardzo często zrealizowanie takiego marzenia stanowi nie lada wyzwanie. Zanim podejmiesz się wybielania szkliwa, konieczne jest bowiem wyleczenie wszystkich zębów. Dopiero po nim można bez przeszkód przystąpić do wybielania zębów. Jaką metodę wybrać i o czym pamiętać po zabiegu? Postaram się odpowiedzieć na te pytania w dzisiejszym artykule. Sprawdź go, a wybielanie zębów nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic.

Wybielanie zębów – samodzielnie czy u specjalisty?

Przed przystąpieniem do wybielania zębów, większość z nas zastanawia się, czy udać się do specjalistycznego gabinetu, w którym z pomocą lekarza osiągniemy wymarzony biały uśmiech, czy też przeprowadzić wybielanie samodzielnie w domu. 

Obecnie w wielu drogeriach stacjonarnych, internetowych czy też w aptekach możemy zakupić zestaw do samodzielnego wybielania szkliwa. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę, że preparaty, które możemy nabyć w sklepach, mogą nie okazać się tak skuteczne jak te, którymi dysponuje lekarz. Specjaliści używają preparatów zawierających znacznie mocniejsze środki wybielające niż te znajdujące się w ogólnodostępnych produktach, które oferuje każda hurtownia stomatologiczna. Dzięki temu wybielanie zębów jest skuteczniejsze, a efekt utrzymuje się zdecydowanie dłuższy czas.

Jeśli więc marzysz o śnieżnobiałym szkliwie, najlepiej udać się na wizytę do specjalisty. Preparaty drogeryjne warto z kolei stosować od czasu do czasu jako uzupełnienie i rozwiązanie, które sprawi, że efekt będzie utrzymywać się jeszcze dłużej. 

Która metoda wybielania zębów jest najlepsza?

Najczęściej stomatolog zaleca wybielanie metodą nakładkową. Jest to bowiem prosty, stosunkowo tani i dość popularny zabieg. Polega ona na aplikowaniu specjalnego żelu wybielającego na nakładki, które następnie zostają umieszczone na zębach. Sklep stomatologiczny jest miejscem, w którym lekarz zaopatruje się w żele o różnych stężeniach środka wybielającego, a następnie przekazuje je pacjentowi. 

Nakładki wypełnione żelem należy bowiem aplikować samodzielnie w zaciszu własnego mieszkania. Zestaw przeznaczony jest na kilkanaście dni, najczęściej od 14 do 28. Oczywiście o tym, jak długo należy je nosić, decyduje stomatolog. Pacjentowi zostaje już tylko stosować się do zaleceń. Zabieg jest w stanie rozjaśnić szkliwo o ok. 4 tony. 

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się także gabinetowe wybielanie zębów za pomocą specjalnych lamp oraz dedykowanych do nich preparatów. 

Jedną z nich jest lampa Beyond. Z jej pomocą można uzyskać nawet o 5-6 tonów jaśniejszy odcień szkliwa. Cały zabieg polega na nałożeniu na zęby specjalnego środka zawierającego nadtlenek wodoru, który działa jak utleniacz. Następnie na szkliwo kierowany jest strumień światła lampy. Pojedynczy cykl naświetlania trwa ok. 15 min, a ilość powtórzeń zależna jest najczęściej od stanu wyjściowego zębów.

Drugą metodą z użyciem lampy jest zabieg z użyciem systemu Prevdent. To rodzaj wybielania, który jednocześnie rozjaśnia szkliwo i poprawia stan zębów. Jak to możliwe? W preparacie znajduje się bowiem wybielający nadtlenek wodoru, a przy okazji także nano-hydroksyapatyt. Jest to substancja będąca naturalnym budulcem zębów i kości, przez co zabieg świetnie działa także na nadwrażliwość, skutecznie ją eliminując. Zabieg pozwala rozjaśnić zęby o 7-8 tonów, a przy okazji poprawia ich stan. Przez to Prevdent jest obecnie jedną z najskuteczniejszych, a zarazem najbezpieczniejszych metod wybielania.

Ile kosztuje profesjonalne wybielanie zębów?

Nie da się ukryć, że profesjonalne wybielanie zębów to zabieg, który nie należy do najtańszych. Dzięki niemu możesz jednak później przez naprawdę długi czas cieszyć się pięknym śnieżnobiałym uśmiechem. Jakie są więc koszty rozjaśniania szkliwa? 

Przede wszystkim jest to zależne od kilku czynników. Dużo zależy od miasta, w którym będzie wykonywany zabieg, doświadczenia specjalisty czy wybranej metody. Warto jednak znać chociaż orientacyjny cennik. 

Średnio za wybielanie nakładkowe należy zapłacić ok. 800 zł. W przypadku użycia lampy Beyond cena wynosi ok. 1200 zł. System Prevdent jest z kolei najdroższy z tych trzech metod i kosztuje ok. 1600 zł. Trzeba jednak pamiętać, że zyskujesz z jego pomocą zarówno białe, jak i zdecydowanie mniej nadwrażliwe zęby. Mimo wszystko warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję – w końcu każdy oczekuje czegoś innego. 

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?

Jak długo możesz cieszyć się pięknymi białymi zębami po zabiegu ich rozjaśniania? To zależy od wybranej metody. Po zastosowaniu nakładek efekt utrzymuje się przez okres ok. 2 lat. Lampa Beyon rozjaśnia z kolei szkliwo na ok. 2-3 lata. Z kolei po zabiegu Prevdent biel może utrzymywać się nawet do 4-5 lat. 

Trzeba jednak pamiętać, że efekt, niezależnie od wybranej metody, będzie widoczny dopiero po ok. 2 tygodniach. Oczywiście tuż po zabiegu również zobaczysz różnicę, jednak na stały rezultat trzeba nieco poczekać. Do tego, aby cieszyć się białymi zębami przez kilka lat, trzeba trzymać się konkretnych zaleceń. Jakich? O tym w kolejnym akapicie. 

Zalecenia po zakończeniu procesu wybielania

Zalecenia mogą różnić się w zależności od tego, do jakiego lekarza się udamy, a także jaką metodą były wybielane zęby. Najczęściej jednak ścisłą białą dietę zaleca się stosować przez przynajmniej 2-7 dni. Po upływie tego czasu oczywiście również warto stronić od mocno barwiących produktów spożywczych, aby po prostu efekt wybielania utrzymywał się dłużej.

Co wolno, a czego nie powinno się spożywać, będąc na białej diecie? Przede wszystkim wskazane jest spożywanie wszelkich pokarmów o białym zabarwieniu, jak sery, białe mięso czy zupy o jasnej barwie. Należy pić także napoje, które nie posiadają barwników. Dlatego też najlepiej ugasić pragnienie wodą lub mlekiem. 

Jeśli chcemy jak najdłużej utrzymać efekt białych zębów, musimy zrezygnować z picia kawy, herbaty, czerwonego wina, soków oraz innych napojów zawierających barwniki. W kwestii jedzenia, sytuacja wygląda podobnie. Lepiej odmówić sobie spożywania barszczu czerwonego, marchewki czy ciemnych sosów. Utrzymanie takiej diety może być niezwykle trudne, jednak jeśli chcemy cieszyć się zjawiskowym uśmiechem, jest konieczne.

Jeśli zastanawiasz się jeszcze nad wybielaniem zębów, pamiętaj, że zdecydowanie warto, ponieważ jest to zabieg, który z pewnością świetnie wpłynie na Twoją samoocenę. Nie należy co prawda do najtańszych, jednak dzięki niemu uśmiech nie będzie schodzić z Twojej twarzy.