Moda

Polar ostrzegawczy dla kobiety. Jak go dobrać?

Polar to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów garderoby. Nic dziwnego, że wykorzystują go nie tylko klienci indywidualni, ale także firmy – jako polary robocze oraz ochronne polary ostrzegawcze. Te ostatnie przydadzą się na wielu stanowiskach zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Powinny być jednak odpowiednio dopasowane. Jak je dobrać do potrzeb i sylwetki pracujących kobiet?

Odblaski na polarze ostrzegawczym dla kobiety

Polary ostrzegawcze to jeden z elementów odzieży ochronnej, która ma dbać o to, by pracownik był dobrze widoczny w każdej sytuacji. By spełniać to zadanie, na tych ubraniach musi w pierwszej kolejności znaleźć się odpowiednia ilość odblasków. Regulują ją przepisy BHP – przede wszystkim norma EN ISO 20471.

Zgodnie z nią wszelkie ubrania ostrzegawcze dzielą się na trzy klasy – pierwsza zapewnia najmniejszą, a trzecia największą ochronę. By damski polar ostrzegawczy można było zaliczyć do ubrań klasy trzeciej, wymaganych między innymi do pracy przy drogach szybkiego ruchu, trzeba na nim umieścić odblaski o powierzchni 0,2 m2.

Ważne jest także ich odpowiednie rozłożenie. Powinny być umieszczone w formie taśm o szerokości 5 cm, taka sama jest minimalna odległość między wymaganymi dwoma paskami. Muszą okalać rękawy oraz tułów polaru.

Jaki kolor może mieć polar ostrzegawczy?

Kobietom zatrudnionym w firmie czy jej właścicielom mogą się podobać różne kolory, ale polar ostrzegawczy musi posiadać także elementy w jasno zdefiniowanych przez przepisy barwach. Chodzi o materiał tła, tak zwanego odblaskowego czy fluorescencyjnego. Zgodnie z normą tło musi być żółte, czerwone bądź pomarańczowo-czerwone.

By polar spełniał normy wspomnianej klasy trzeciej, tło fluorescencyjne musi mieć powierzchnię co najmniej 0,8 m2. Dopiero reszta polaru może mieć dowolny kolor.

Najlepszy materiał na polar ostrzegawczy

Wszystkie polary produkuje się z dzianiny wykonanej z poliestru. W przypadku polarów ostrzegawczych, które są wykorzystywane w pracy, tym ważniejsza jest jednak wysoka jakość materiału na polar. Dzięki temu nie będzie się mechacić. A to ważne tak dla właściwości polarów, jak i samopoczucia noszących je kobiet, które będą się lepiej czuć w zadbanym ubraniu.

Istotna jest też gramatura polaru. Im większa, tym cięższy jest materiał. Zazwyczaj wiąże się to także z poziomem izolacji. Dlatego na polar ostrzegawczy używany w zimie najlepiej nadają się modele z materiału o gramaturze 300 g/m2 i wyższej. Zapewnią ciepło nawet w temperaturach w okolicy zera. Dodatkowym ociepleniem może być też podszewka – niektóre modele mają podszycie z siateczki.

Damski polar do pracy nie musi być jednak kurtką – może być lekką bluzą. Wtedy trzeba szukać modeli z mikropolaru, czyli materiału o gramaturze w okolicach 100 g/m2. Ubrania z mikropolaru sprawdzą się jako odzież pośrednia bądź bluza na lato i jesień.

Krój damskiego polaru ostrzegawczego

Damskie polary ostrzegawcze najbardziej powinny odróżniać się od męskich krojem. Powinny być dopasowane do damskiej sylwetki. Najlepiej sprawdzają się modele taliowane – dobrze się układają. Ważne też, by damski polar ostrzegawczy miał u dołu ściągacz. To w razie potrzeby pozwoli jeszcze lepiej dopasować ubranie. 

Klasyczne polary do pracy zasuwa się zamkiem błyskawicznym. Przy wyborze modeli dla kobiet nie należy też zapominać o funkcjonalności polarów. Przyda się kilka kieszeni. Nie tylko bocznych, ale i tych na wysokości piersi. Mogą to być kieszenie zewnętrzne bądź wewnętrzne. Ważne, by były zasuwane zamkiem – dzięki temu można w nich bezpiecznie przechowywać nie tylko narzędzia, ale też dokumenty, klucze czy portfel.

Podsumowanie: jak wybrać damski polar ostrzegawczy?

Polary ostrzegawcze dla kobiet powinny w pierwszej kolejności spełniać wymogi BHP. Konieczna jest więc odpowiednia ilość odblasków i powierzchnia fluorescencyjnego materiału tła. Do tego należy dobrać gramaturę materiału odpowiednią do pory roku. Z punktu widzenia dopasowania ubrania do damskiej sylwetki kluczowy jest jednak dobrany, taliowany krój. Wachlarz podstawowych kolorów jest ograniczony do trzech przez normę EN ISO 20471.