Wnętrza

Najważniejsze zasady dbania o pościel – co robić by służyła przez lata?

Samochód, ubrania, meble czy sprzęt elektroniczny mają jedna wspólną cechę. By przez wiele lat zachowały świetność, trzeba o nie świadomie i sumiennie dbać! Do tego grona ,,wymagających” akcesoriów należy doliczyć pościele. Czasami zdarza się, że gospodarze i gospodynie narzekają na słabą jakość wyrobów tekstylnych, a po chwili okazuje się, że nawet nie spojrzeli na metkę z instrukcją prania! Jak prać pościel, przechowywać i generalnie troszczyć się o nie na co dzień? Przeczytaj i zapewnij swoim ulubionym kompletom wszystko co najlepsze!

Jak prać pościel? Uniwersalne zasady

Wiele osób pomimo regularnego robienia porządków w swoim mieszkaniu nie jest do końca pewna jak obchodzić się z brudną bielizną pościelową. Jak prać pościel, by po opuszczeniu pralki nie straciła swojego uroku? Wystarczy zadbać o kilka kwestii, a ,,kąpiel” nie zaszkodzi naszym ulubionym poszewkom. Warto pamiętać, że pościeli słabej jakości nie ,,uratuje” nawet najdelikatniejsze pranie! Przy zakupach stawiajmy na sprawdzone sklepy – takie jak KARO! Zobacz oferowane w nim pościele: https://www.karo.waw.pl/category/posciel-bawelniana!

Przed uruchomieniem pralki wszystkie tekstylia należy oczywiście posegregować. Białe, jasne i ciemne ubrania pierzemy osobno i tej żelaznej zasady należy się bezdyskusyjnie trzymać. Jeżeli mamy taką możliwość, komplet pościeli najlepiej w ogóle wyprać osobno, by uniknąć zafarbowania na przykład od niesfornej zabłąkanej skarpety. 

Jak prać pościel w pralce gdy jest już posegregowana? Niezbędny jest dobór odpowiednich środków piorących. Na wszelki wypadek piorąc pościel zdajmy się wyłącznie na delikatne detergenty. Nie tylko nie uszkodzą materiału pościelowego, ale także unikniemy potencjalnego podrażnienia skóry.

Przed wrzuceniem pościeli do pralki nie zapominajmy odwrócić jej na lewą stronę. To ochroni kolor, warto więc odwrócenie pościeli przekuć w nawyk. Po kilku praniach można byloby zauważyć znacząca różnice między pościelami pranymi na prawej a na lewej stronie.

Gdy program prania dobiegnie końca, pościel trzeba natychmiast wyjąć z bębna. Im dłużej wyprany komplet pozostaje w pralce, tym ciężej go wyprasować. Mokra bielizna pościelowa to oczywiście także doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Po z złożeniu czas przejść do drugiej czynności – w dalszej części artykułu podpowiadamy jak przechowywać pościel. 

Wietrzenie pościeli – czy trzeba to robić?

Jak prać pościel już wiesz – jak zadbać o nią pomiędzy wizytami w pralce? Wietrzenie pościeli po nocy to bardzo zdrowy nawyk!

Jak wietrzyć pościel? Można to robić bardzo prosto – po wstaniu zostawić pościele luźno rozrzucone na łóżku i na przynajmniej kilkanascie minut otworzyć okno. Dzięki temu wilgoć wyparuje, a odświeżona bielizna pościelowa będzie gotowa na kolejny spokojny sen posiadacza. Dlaczego warto wietrzyć pościel? Pot nazbierany we włóknach bielizny pościelowej jest doskonała pożywką dla drobnoustrojów. Jeśli zaniedbujemy tę czynność, nasze poszewki, kołdry i poduszki nie mają nic wspólnego ze świeżością, nawet jeśli niedawno zostały wyprane!

Mając taką możliwość, dobrze jest po wstaniu wytrzepywać i wystawiać pościele na słońce oraz mróz. Doskonale zabijają roztocza, bakterie i wirusy. Spanie pod dokladnie wywietrzoną pościelą jest nie tylko zdrowe, ale i bardzo przyjemne!

Jak przechowywać pościel by nie straciła swojego uroku?

Chyba każdy z nas posiada o wiele więcej niż jeden komplet poszewek – jak zadbać o aktualnie nieużywaną bieliznę pościelową? Wystarczy przechowywać ją w odpowiednich warunkach, a spokojnie doczeka się swoich pięciu minut!

Komplety pościeli najlepiej przechowywać razem – to czysto praktyczna kwestia ułatwiająca utrzymanie porządku. Jak przechowywać pościel, żeby nie dokładać sobie pracy? Świeże nieużywane komplety powinny być złożone równiutko, tak by po wyjęciu z szafy czy komody nie trzeba było rozprasowywać nieestetycznych zagnieceń. Pamiętajmy, że pościele, kołdry i wszelkie tekstylia powinny być przechowywane w miejscach suchych, dobrze wentylowanych. Przez dłuższy czas nieużywania komplety trzymane w wilgotnym pomieszczeniu mogłyby po prostu zgnić. Przez krótszy – cóż, staną się kapitalnym siedliskiem dla drobnoustrojów, a to nic zdrowego! Dbajmy o swoje pościele, a one zadbają o nasz spokojny sen!

Co poza praniem, wietrzeniem i poprawnym przechowywaniem pościeli możesz dla niej zrobić? Zobacz artykuł o poprawnym prasowaniu takich tekstyliów: https://www.sukceskobiety.pl/2021/10/01/jak-prawidlowo-prasowac-posciel/!