Parenting

Jak czyścić plecaki przedszkolaków? Kompleksowy poradnik

Każdy rodzic zapewne wie, jak ciężko utrzymać w idealnej czystości przedmioty należące do pociechy. Ich ciągłe czyszczenie bywa uciążliwe, jednak koniecznie. Z ubrankami czy tekstyliami nie mamy zbyt dużych problemów. Kłopoty zaczynają pojawiać się przy przedmiotach, które raczej nie powinny wylądować w pralce. Jak zatem czyścić plecaki szkolne, z którym na co dzień nasz maluch wędruje do przedszkola? Jakich środków używać? Sprawdź!

Usuwanie drobnych plam z plecaka – jak to zrobić?

Zacznijmy od tego, jak usunąć drobne plamy z plecaka dla przedszkolaka. W pierwszej kolejności zawsze starajmy się używać jak najmniej inwazyjnych metod. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem sama woda lub woda z dodatkiem małej ilości mydła. Nasączmy zatem miękką ściereczkę, najlepiej taką wykonaną z mikrofibry, w cieczy i delikatnie przetrzyjmy plamę. Starajmy się jednak nie pocierać jej zbyt mocno. W końcu niektóre materiały są bardzo wymagające i nawet najmniejsza siła tarcia może je uszkodzić. Dzięki takiemu myciu drobne plamy powinny zniknąć. Dodatkowo usuniemy w ten sposób kurz i inne niewidoczne zanieczyszczenia. 

Porada: pod żadnym pozorem nie myjmy plecaka szorstką gąbką lub czyścikiem. Ich powierzchnia może nawet sprawić, że na plecaku pojawią się dziury. 

plecaki przedszkolaka

Jak usunąć cięższe zabrudzenia z plecaka?

Plecaka, zarówno tego dla dzieci, jak i dla dorosłych, nie można prać w pralce ani suszyć w suszarce bębnowej. Cięższe zabrudzenia usuniemy zatem, piorąc pakunek swojego dziecka w rękach. Jak się jednak do tego zabrać? Oczywiście najpierw dokładnie opróżniamy cały plecak. Następnie płuczemy go pod bieżącym strumieniem letniej wody. Gdy ten jest już wilgotny, możemy nalać małą ilość wody do miski i dodać do niej mydło, proszek lub inny delikatny środek piorący. Teraz musimy jedynie nasączyć ściereczkę w roztworze i przetrzeć nią cały pakunek. Na koniec całość dokładnie płuczemy, odsączamy i odkładamy do wyschnięcia. Najlepiej rozwiesić plecak tak, aby nie powstały na nim żadne załamania. Do tego unikajmy bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła i poddawania materiału działaniu promieni słonecznych. 

Jakich środków używać do czyszczenia plecaka?

Czyszcząc plecaki dla dzieci, cały czas powinniśmy sięgać wyłącznie po delikatne środki piorące. Dzięki nim nie zniszczymy nadruku widniejącego na pakunku czy nie obniżymy jakości materiału, z którego został wykonany. Stosujmy zatem głównie mydło, najlepiej szare oraz proszki antyalergiczne. Dlaczego akurat takie? Z plecakiem nasze dziecko ma ciągły kontakt. Jeśli występuje u niego skłonność do alergii czy podrażnień, taki wyczyszczony w zwykłym detergencie pakunek mógłby przyczynić się do wystąpienia uczulenia lub nasilenia innych objawów. Lepiej zatem dmuchać na zimne!

plecaki do przedszkola

Plecaki dla przedszkolaka – czy powinny być dezynfekowane?

Duża część rodziców zastanawia się teraz zapewne, czy dziecięce plecaki należy zdezynfekować i czy w ogóle można to robić. Jak wiadomo, maluchy są mniej narażone na zakażenie koronawirusem, jednak mogą stać się jego transmiterem. Z przedszkola łatwo zatem “przynieść” do domu wirusy i bakterie. Czy zatem dezynfekować pakunek malucha? Oczywiście można to zrobić. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po specjalne środki piorące usuwające z powierzchni materiałów 99% wirusów. Pod żadnym pozorem nie dezynfekujemy plecaka dziecka sprayem czy żelem na bazie alkoholu. Substancja ta trwale uszkodzi pakunek. Pamiętajmy również, że najważniejsza jest higiena rąk. Samo dotknięcie przedmiotu, na którym znajduje się wirus, nie sprawi, że od razu się zakazimy. Cząsteczki muszą bowiem dostać się do naszego organizmu, a jak wiadomo, najłatwiej jest im to zrobić przez usta oraz nos!

Czy warto angażować dziecko w czyszczenie plecaka?

Pociechy warto angażować w domowe obowiązki od samego początku. Czyszczenie plecaka może być dla nich zatem wspaniałą lekcją. Jak jednak maluchy mogą nam w tym pomóc? Najpierw wspólnie wyciągnijmy z pakunku wszelkie przedmioty, a następnie płuczmy go razem pod bieżącą wodą. W momencie, gdy używamy detergentów, cały czas musimy uważać, aby te nie dostały się w niepożądane ręce. Zasadniczym czyszczeniem zajmijmy się zatem już samodzielnie.

Twoje dziecko już niebawem pójdzie do szkoły? Sprawdź, czy nowy plecak będzie konieczny.
https://www.sukceskobiety.pl/2020/02/14/koniec-przedszkola-czas-do-szkoly-jak-zmieni-sie-plecak-dziecka/