Porady

Fakty i mity dotyczące ubrań odblaskowych

Wokół ubrań odblaskowych unosi się czasami sporo wątpliwości. Niektórzy traktują kurtki odblaskowe, kamizelki i bluzy jako ubrania ochronne, inni upierają się, że to tylko odzież robocza. Początkującym budowlańcom, drogowcom oraz pracownikom kilku innych branż sen z powiek spędzają wątpliwości, czy muszą samodzielnie kupić ubrania odblaskowe, czy też dostarczy im je pracodawca. Nie każdy orientuje się też w tym, że odzież ostrzegawcza odpowiedniej jakości powinna spełniać obowiązujące w Polsce europejskie normy. Czy na rynku znajdują się tylko spodnie odblaskowe męskie, czy też da się zamówić fasony przeznaczone dla pań? Jak właściwie odblaski poprawiają bezpieczeństwo w pracy? Takich pytań jest sporo, gromadzi się wokół nich sporo mitów. Warto dowiedzieć się, które z nich mają oparcie w rzeczywistości, a które są jedynie wynikiem braku informacji lub błędnego interpretowania zasad i przepisów.

Ubrania odblaskowe – największe mity

Fałszywe przekonania na temat ubrań odblaskowych biorą się przede wszystkim z braku wiarygodnych i sprawdzonych informacji. W tym przypadku jednak nawet tysiąc razy powtarzana plotka nie stanie się prawdą.

Ubrania odblaskowe to tylko kamizelki

Kamizelki ostrzegawcze to zdecydowanie najpopularniejsze z ubrań odblaskowych. Ich główną zaletą jest możliwość założenia ich na dowolny rodzaj odzieży oraz dość niska cena. Nie oznacza to jednak, że na nich kończy się katalog odblaskowych ubrań i dodatków. W ofercie sklepów BHP znajdziemy bowiem także wiele innych typów takich ubrań. Tułów można okryć również odblaskowymi koszulkami, bluzami, polarami i kurtkami. Do nich dobiera się spodnie odblaskowe: klasyczne bądź ogrodniczki. Całość może zwieńczyć odblaskowa czapka – z daszkiem lub ocieplana.

Odzież ostrzegawcza jest potrzebna tylko budowlańcom i drogowcom

W powszechnej świadomości z ubraniami odblaskowymi kojarzą się niemal wyłącznie dwie branże. Charakterystyczne kamizelki i kurtki najczęściej można bowiem zobaczyć przy drogach, a także na placach budowy. Odblaskowym elementom odzieży towarzyszą tam zresztą zwykle również rzucające się w oczy kaski. W rzeczywistości jednak zakres branż, w których należy używać odzieży ostrzegawczej, jest znacznie szerszy.

Wynika to z faktu, że takie ubrania obowiązują wszystkich pracujących nie tylko w pobliżu dróg, ale także maszyn czy wystających elementów konstrukcyjnych. Odzieży odblaskowej będą potrzebować między innymi pracownicy stacji benzynowych, lotnisk czy placów manewrowych. Nie obejdą się bez nich także osoby zajmujące się transportem przedmiotów wewnątrz zakładów produkcyjnych oraz w kopalniach. Wszyscy ci ludzie muszą być bowiem dobrze widoczni już z daleka.

ubrania odblaskowe

Źródło zdjęcia: https://www.sprzetbhp.pl/koszulka-polo-ostrzegawcza-s477-5767.html

Brak ubrań odblaskowych dla kobiet

Ubrania odblaskowe wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z mężczyznami. Dzieje się tak głównie ze względu na opisane wyżej branże, w których wymaga się takich strojów. Wśród robotników budowlanych czy ekip naprawiających drogi zwykle dominują właśnie mężczyźni. Stąd w ofertach sklepów ze sprzętem BHP sporo męskich spodni czy bluz skrojonych pod męskie sylwetki.

Tyle że kobiety wcale nie muszą się już obawiać pracy w męskich ubraniach. W ostatnich latach na rynku odzieżowym pojawiło się bowiem sporo produktów dedykowanych paniom. Będą wśród nich specjalnie szyte kurtki ostrzegawcze, a także nieco węższe od standardowych koszulki odblaskowe z dopasowaną talią. Co istotne, można także zamówić damskie spodnie. To szczególnie ważne, gdyż w męskich rozmiarach wiele z pań mogłoby czuć się bardzo niewygodnie.

Jeszcze więcej informacji o tym, jakie ubrania odblaskowe są najlepiej przystosowane do potrzeb kobiet, czeka na stronie lubie.com.pl

Za ubrania odblaskowe do pracy trzeba płacić z własnej kieszeni

To jeden z najdłużej pokutujących mitów, który dotyczy zresztą nie tylko odzieży ostrzegawczej, ale i całego katalogu ubrań roboczych. Fora internetowe pełne są pytań osób rozpoczynających pracę, które obawiają się, że będą musiały zakupić takie ubrania we własnym zakresie. By rozwiać wątpliwości wystarczy jednak rzut oka na przepisy. Można w nich znaleźć jasne instrukcje, według których obowiązek dostarczenia odzieży roboczej oraz ochronnej, a więc również odblaskowej, spoczywa na barkach pracodawcy.

Podobnie jest także z ewentualną naprawą, a nawet regularnym praniem takiej odzieży. Ten obowiązek może przejść na pracownika wyłącznie na mocy indywidualnych ustaleń, związanych z charakterystyką pracy na konkretnym stanowisku. W takiej sytuacji jednak pracodawca musi zwrócić podwładnemu koszty zakupu czy też konserwacji wszystkich elementów służbowej garderoby.

Fakty dotyczące ubrań odblaskowych

Obok obalania nieprawdziwych informacji warto znać również kilka ważnych faktów, które dotyczą odzieży ostrzegawczej. Zwłaszcza takich, które wynikają bezpośrednio z norm i przepisów.

Odblaski poprawiają bezpieczeństwo

Niektórzy nadal kwestionują samą przydatność noszenia odblasków. Było to widoczne zwłaszcza kilka lat temu, gdy w Polsce wprowadzono obowiązek noszenia odblasków przez pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Taki nakaz nie wszystkim się spodobał, mimo że eksperci przekonywali, że takie zabezpieczenie znacznie poprawia widzialność pieszych.

Podobnie jest z tymi, którzy zakładają ubrania odblaskowe do pracy, zwłaszcza w pobliżu dróg. Jak udowadniają badania, ubrania odblaskowe można dostrzec już z odległości 150, a czasem i ponad 200 metrów. Bez nich piesi, drogowcy i inne znajdujące się na poboczu osoby kierowca dostrzeże zaledwie z odległości 30-40 metrów. A wtedy na odpowiednią reakcję może być już za późno.

ubrania odblaskowe

Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/spodnie-ostrzegawcze-trudnopalne-antyelektrostatyczne-mv46.html

Odzież ostrzegawcza może mieć różne kolory

Ubrania odblaskowe wielu osobom jednoznacznie kojarzą się z bardzo jaskrawym odcieniem żółtego. Rzeczywiście, tego typu koszulki, kamizelki czy kurtki można oglądać najczęściej. Nie jest to jednak jedyna dostępna barwa takiej odzieży. Zgodnie z przepisami, odzież ostrzegawcza może być również pomarańczowo-czerwona lub czerwona. Same taśmy odblaskowe są natomiast zazwyczaj srebrno-szare.

Ubrania odblaskowe są ubraniami ochronnymi

Mimo że wiele osób uważa ubrania odblaskowe za rodzaj odzieży roboczej, nie do końca jest to prawda. Profesjonalna odzież ostrzegawcza jest bowiem traktowana jako odzież ochronna. Mimo że, podobnie jak zwykłe robocze kurtki czy spodnie, odblaskowe ubrania często są używane na stanowiskach, w których prywatna odzież może się pobrudzić, nie jest to ich jedyne zadanie. Ostrzegawcze ubrania mają bowiem przede wszystkim chronić zdrowie pracowników poprzez poprawę ich widzialności. W związku z tym możemy umieścić je w jednym rzędzie z odzieżą żaroodporną czy kostiumami obowiązującymi w laboratoriach.

Do kategorii odzieży ochronnej należą także ubrania antystatyczne, które trzeba zakładać w miejscach zagrożonych wybuchem. Więcej na ten temat w kolejnym artykule: Odzież antystatyczna. Główne rodzaje, normy i zastosowanie

Nie każde ubranie z odblaskami spełnia wymogi bezpieczeństwa

W związku z tym, że ubrania odblaskowe należą do kategorii odzieży ochronnej, muszą spełniać określone normy. Są one dokładniej określone i bardziej restrykcyjne niż zalecenia dotyczące odzieży roboczej. W tym przypadku najważniejszą regulacją jest europejska norma EN ISO 20471, która od kilku lat obowiązuje również w Polsce. Dzieli ona odzież ostrzegawczą na trzy klasy ochrony, od pierwszej do trzeciej, przy czym to trzecia gwarantuje najwyższy poziom widzialności.

Poszczególne klasy ubrań różnią się ze względu na wymaganą powierzchnię odblasków oraz fluorescencyjnego tła w opisanych już wcześniej kolorach. By w ogóle zaliczyć kurtkę czy spodnie do kategorii ubrań odblaskowych, muszą posiadać co najmniej 0,1 metra kwadratowego odblasków oraz 0,14 metra kwadratowego fluorescencyjnego tła. Ponadto tego typu materiały muszą być rozmieszczone na wszystkich stronach odzieży. Nie wszystkie ubrania z odblaskami będą zatem zaliczane do odzieży ostrzegawczej. Jeżeli na kurtce czy bluzie znajdują się niewielkie, pojedyncze odblaski, nie będą one spełniać wymogów bezpieczeństwa ani nadawać się do użytku przez budowlańców czy drogowców.

Autor:
Piotr Gołąb
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.