Zdrowie i uroda

Witaminy i minerały a odchudzanie – jak nie wpędzić się w niedobory?

Dieta redukcyjna to wyzwanie dla siły woli i praktyczny test wiedzy z dziedziny zdrowego odżywiania. Pogoń za szczupłą sylwetką czasami zagłusza nasz zdrowy rozsądek, skłaniając na podejmowanie diet dalekich od zbilansowanych i pełnowartościowych. Witaminy a odchudzanie – co jest częstym problemem? Niestety, wiele osób razem z nadprogramowymi kilogramami pozbywa się w jakiejś części dobrego zdrowia – wszystko za sprawą niedoborów witamin i minerałów. Jak do tego nie dopuścić?

Zanim rozpoczniemy dietę odchudzającą musimy zdać sobie sprawę na czym tak naprawdę polega redukcja tkanki tłuszczowej. Wiele na temat odchudzania i przydatnych w tym okresie witaminowych suplementów przeczytasz na Sport Odżywki – sprawdź tutaj: https://sportodzywki.pl/witaminy-i-mineraly!

Witaminy a odchudzanie – cego nie robić?

 By organizm zaczął czerpać energię ze zbędnej oponki zgromadzonej ,,na ciężkie czasy”, trzeba wejść na deficyt kaloryczny. Deficyt uzyskujemy dostarczając z pożywienia mniej kalorii niż spalamy w ciągu dnia – to ile powinniśmy jeść by schudnąć łatwo obliczyć darmowym, dostępnym w sieci kalkulatorem zapotrzebowania kalorycznego. Od całkowitej przemiany materii należy odjąć około 300 kcal.

Piszemy o deficycie kalorycznym dlatego, że dużo osób wciąż wierzy w tuczące właściwości niektórych produktów. Generalnie, duża częśc problemów gdy chodzi o witaminy na diecie wynika właśnie z wiary w mity dietetyczne. Wyłączanie węglowodanów z diety jest zupełnie niepotrzebne, a wręcz szkodliwe – to bardzo duża grupa produktów bogatych w witaminy i minerały. Ich wyrzucenie z diety to proszenie się o niedobory! Podobnie tłuszcze – na redukcji trzeba kontrolować ich podaż, ale na pewno nie usuwać z jadłospisu. W lipidach rozpuszczają się bardzo ważne witaminy przy diecie – A, D, E, K, ponadto oleje dostarczają mózgowi cennych kwasów omega. Co z owocami? Są bogate w cukier i niektóre bardzo kaloryczne, ale równocześnie to prawdziwe bomby witaminowe i błonnikowe, których nie może zabraknąć w zdrowym odchudzającym jadłospisie.

Żaden produkt – nawet czekolada ani chipsy – nie tuczy sam w sobie. Tuczy nadwyżka kaloryczna – stan gdy jemy więcej niż spalamy. Kluczem do skutecznej redukcji jest nie wykluczanie, ale umiar w jedzeniu wszystkiego co lubimy!

Witaminy przy diecie odchudzającej – co jeść?

Witaminy a odchudzanie – skąd najłatwiej brać mikroelementy? Wspomnieliśmy już o owocach – zawarte w nich witaminy są na wagę złota. Żeby nie ryzykować przesadzenia z ilością możemy odpuścić sobie gęste kalorycznie owoce suszone, ale te świeże – szczególnie niskokaloryczne truskawki, maliny, borówki czy pełne błonnika jabłka – jedzmy bez wyrzutów. Ile kalorii maja owoce? By podczas diety nie zostać przykro zaskoczonym sprawdź artykuł na Sport Odżywki – kliknij:
https://sportodzywki.pl/ile-kalorii-maja-owoce!

Ciężko wyobrazić sobie zdrową dietę bez warzyw – kluczem do zdrowia i całego wachlarza witamin  jest nie tylko ich duża ilość, ale także różnorodność. Kolorowy talerz to jest to! Jeśli nie lubimy warzyw warto poeksperymentować z technikami ich przyrządzania oraz przyprawami. Z warzyw da się także stworzyć liczne fit-desery. Mówimy ,,nie” rozgotowanej, pozbawionej smaku brukselce! Witaminy na diecie możemy dawkować sobie w przepyszny sposób!

Mięso i jaja to wartościowe źródła substancji odżywczych – między innymi żelaza i witaminy B12. Nie bójmy się ich spożywać. Kupując mięso kaloryka zależy od tego jaką część zwierzęcia wybierzemy – chuda szynka czy pierś z kurczaka są bez porównania mniej kaloryczne od karkówki czy udek! Skąd jeszcze czerpać witaminy? Na wagę złota są produkty zbożowe – ubogi w witaminy biały ryż dobrze zastąpić przebogatymi kaszami, razowym makaronem czy warzywami takimi jak soczewica i ciecierzyca.

Witaminy na diecie – suplementacja

Jeżeli mimo dbania o witaminy przy diecie – wysoką podaż warzyw, owoców i zdrowych produktów, konieczna może okazać się suplementacja. Szczególnie jeśli decydujemy się na dietę ketogeniczną czy inny wykluczeniowy jadłospis, przed rozpoczęciem odchudzania trzeba porozmawiać z lekarzem i wykonać niezbędne badania. Jeśli chodzi o witaminy a odchudzanie, pamiętajmy, że żadne suplementy nie zastąpią zdrowej, urozmaiconej diety!