Podróże

Nie tylko przy Reymonta i Kałuży. Gdzie w Krakowie znaleźć stadiony piłkarskie?

Krakowska piłka nożna narodziła się na Błoniach. To na tej wyjątkowej łące rozgrywano jedne z pierwszych futbolowych meczów na polskich ziemiach, a piłkarskie serce Polski bije tam do dziś. Nie ma drugiego miejsca w kraju, gdzie stadiony dwóch wielkich klubów znajdują się tak blisko siebie. Obiekty Cracovii i Wisły ulokowały się po dwóch stronach Błoń, przy ulicach Kałuży i Reymonta – w linii prostej dzieli je zaledwie około 700 metrów. W Krakowie znajdziemy jednak kilka innych piłkarskich stadionów, i to nawet takich, które w przeszłości również gościły piłkę nożną na najwyższym poziomie.

Krakowski mistrz Polski spoza Błoń

Wisła i Cracovia mają na koncie łącznie 18 tytułów mistrzowskich oraz pięć triumfów w Pucharze Polski. Więcej medali zdobyła Wisła, ale obie drużyny z Błoń są w czołówce najbardziej utytułowanych polskich klubów. Nie są jednak jedynymi przedstawicielami Krakowa, którym udało się triumfować na ogólnopolskiej arenie.

Tytuł mistrza Polski ma bowiem w swojej kolekcji również Garbarnia. Wygrała rozgrywki w 1931 roku, triumfując na stadionie przy ul. Barskiej. Wówczas był to jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju. W latach 70. został jednak wysadzony w powietrze, a w jego miejscu postawiono hotel Forum. Obecnie Garbarnia rezyduje na stadionie przy ul. Rydlówka, tuż przy prawym brzegu Wilgi. Obiekt może pomieścić niespełna tysiąc widzów, ale klub planuje rozbudowę obiektu.

Ekstraklasa w Nowej Hucie

Rozgrywki na najwyższym poziomie gościły również w Nowej Hucie. Działo się to za sprawą Hutnika, który w latach 90. przez siedem sezonów występował w Ekstraklasie. Obiekt nazywany “Suchymi Stawami”, na pamiątkę po rybnych stawach tamtejszego opactwa cystersów, gościł nawet mecze Pucharu UEFA, a także reprezentacji Polski. Obecnie Hutnik występuje w drugiej lidze, a stadion nie spełnia wymagań organizacji tak prestiżowych spotkań, jak te sprzed lat. Trybuny przy ul. Ptaszyckiego mieszczą sześć tysięcy widzów.

Przed II wojną światową mecze ekstraklasy w Krakowie można było też oglądać na nieistniejącym już stadionie Jutrzenki Kraków. Dziś w tym miejscu również można uprawiać sport, ale w nieco inny sposób – tereny te zajął Park Jordana. W najwyższej lidze występowało także Podgórze Kraków, które dziś gra na boisku przy ul. Dekerta, a także Wawel ze stadionem przy ul. Podchorążych. To jeden z nielicznych obiektów w Krakowie, który posiada również bieżnię. Często wykorzystuje się go do celów lekkoatletycznych.

Szukasz noclegu, w którym będziesz mógł zatrzymać się na trochę, by pozwiedzać piękny Kraków? Idealny będzie Hotel Best Western Kraków, z którego jest blisko do najważniejszych atrakcji miasta. Zajrzyj na www.bwkrakow.pl i zarezerwuj pobyt już dziś!

Stadion w każdej dzielnicy?

W Krakowie działa obecnie kilkadziesiąt drużyn piłkarskich. Niektóre kluby wystawiają jedynie drużyny w kategoriach młodzieżowych, ale sporo rywalizuje również w rozgrywkach seniorskich. Nie każdy ma własny stadion, niektóre korzystają z infrastruktury większych i bogatszych sąsiadów. Obiekty piłkarskie w dawnej stolicy Polski znajdują się jednak niemal w każdej dzielnicy. I tak na przykład na Grzegórzkach znajduje się stadion przy ul. Dąbskiej, gdzie spotkania rozgrywa Dąbski KS, na Prądniku Białym stadion Clepardii przy ul. Fieldorfa-Nila, a na Bronowicach boisko Bronowianki przy ul. Zarzecze.

W czasie wycieczki po krakowskich stadionach z niższych lig warto zatrzymać się jeszcze w dwóch miejscach. Pierwsze to stadion Wieczystej przy ul. Chałupnika na Prądniku Czerwonym. Choć klub występuje tylko w lidze okręgowej, obiekt jest rozbudowywany z myślą o awansie na wyższy poziom rozgrywek, który planuje właściciel Wieczystej. Drugim miejscem wartym zobaczenia jest stadion Korony na Krzemionkach przy ul. Parkowej, przez wielu uważany za najpiękniej położony obiekt sportowy Krakowa. Jego historia sięga 1952 roku, dziś występują na nim tylko drużyny z klasy A, czyli siódmego poziomu rozgrywek. Kamienne trybuny i rozciągający się wokół park nadal tworzą tam jednak wyjątkową atmosferę.