Zdrowie i uroda

Jakie suplementy na depresję stosować, by pomóc sobie od środka?

Depresja to przerażająca choroba co roku pozbawiająca życia tysiące osób. By z nią wygrać  potrzebne jest specjalistyczne leczenie, ale możemy sobie pomagać także za pomocą diety. Powodem pogarszającego się samopoczucia psychicznego często są bowiem właśnie niedobory witamin i mikroskładników. Jakie suplementy na depresję przyczyniają się do poprawy stanu psychicznego? 

Witamina D na depresję

Witamina D na depresję, jest zdecydowanie najpopularniejszym środkiem kojarzonym z walką tą chorobą. Nazywamy ją często ,,słoneczną witaminą” – istotnie, wytwarzana jest właśnie za sprawą działania promieni słonecznych. Według najnowszych, ciągle trwających badań istnieje bezpośredni związek z poziomem witaminy D a występowaniem depresji. Im większy jej niedobór, tym gorszy nastrój, co w dłuższej perspektywie przyczynia się do popadania w depresyjne stany i większej podatności na to schorzenie.

Niestety, geograficzne położenie Polski nie ułatwia nam utrzymania pożądanego poziomu witaminy D. Szczególnie w okresie jesiennym wielu z nas skarży się na niechęć do życia, brak energii i generalnie samopoczucie psychiczne pozostawiające wiele do życzenia. Warto zauważyć, że pogorszony stan nie zachęca nas do wychodzenia na spacery i łapania tyle słońca ile się da – wolimy spędzić trudny okres pod kołdrą. Pomocna w profilaktyce i leczeniu depresji jest właśnie dodatkowa suplementacja ,,słonecznej witaminy” oraz dbanie o dietę bogatą w jej źródła.

Magnez i cynk a depresja

Według badaczy, tym co ma znaczenie gdy chodzi o ryzyko depresji jest także niedobór cynku. Ten związek wpływa na pracę receptorów NMDA – ich nieprawidłowe działanie powoduje objawy typowe dla stanów depresyjnych. 

Magnez również wpływa na wymienione receptory NMDA, warto także zauważyć, że jego niedobór przyczynia się do zmniejszenia apetytu oraz większej podatności na stres. Zarówno zła dieta, przyprawiająca w niektórych przypadkach o niedożywienie, jak i rzecz jasna obniżenie odporności na stres powoduje przewlekłe, dotkliwe pogorszenie nastroju. 

Probiotyki w walce z depresją

O probiotykach słyszymy głównie w kontekście ochrony jelit przed szkodliwym działaniem antybiotyków, warto o nich jednak pomyśleć także nie przyjmując tego typu środków. Probiotyki to mikroorganizmy wspierające nasza florę jelitową. Ich zadaniem jest zwalczanie tego co znamy jako ,,złe bakterie” – probiotyki są właśnie ,,dobrymi bakteriami”.

Stan układu pokarmowego ma ogromny wpływ na cały organizm, także na aspekty psychiczne. Obserwacje lekarzy ujawniają, że osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia jelit borykają się z depresją i stanami depresyjnymi częściej niż niemające takich kłopotów. Warto zatem wiedzieć jakie suplementy na depresję mogą mieć wpływ na poprawę samopoczucia. Zanim jednak sięgniemy po probiotyki skonsultujmy się z lekarzem.

By zapobiegać zaburzeniom w mikroflorze jelitowej i dzięki temu poprawić swoje samopoczucie emocjonalne warto włączyć do diety produkty probiotyczne oraz zastanowić się nad ich suplementacją w formie kapsułek.

Omega-3 a nastrój

Do suplementów wartych uwagi przy depresji można zaliczyć także kwasy omega-3. Wspomagają organizm kompleksowo, a to co dla nas najważniejsze – korzystnie wpływają na pracę mózgu. Zwiększenie ich podaży przekłada się na poprawę samopoczucia oraz zdolności poznawczych.

Suplementacja kwasów omega-3 powinna iść w parze ze zdrowym odżywianiem. Tłuste ryby – łosoś, makrela czy śledzie – to jedne z fundamentów diety przeciwdepresyjnej. Z racji zanieczyszczenia mórz i oceanów nie zaleca się jednak spożywania ryb codziennie. Uzupełnieniem możliwych niedoborów kwasów omega-3 mogą być właśnie naturalne suplementy dostępne w formie kapsułek czy olejów.

Czy da się wyleczyć depresję suplementami?

Trzeba to powiedzieć wprost – do wyleczenia tej choroby psychicznej nie wystarczy żadna dawka nawet najlepszych suplementów. Aby uwolnić się od depresji potrzebne jest kompleksowe leczenie – zwykle nie obywa się bez środków psychotropowych dobieranych indywidualnie. Niezbędna jest także psychoterapia i wsparcie ze strony najbliższych. Zamiast zastanawiać się jakie suplementy na depresję nas wyleczą, pomyślmy o tym, które mogą nam nieco pomóc. Witaminy i probiotyki mogą polepszyć samopoczucie, ale nie wyleczą z tej okropnej choroby. W tej chorobie przyda się jednak każde wsparcie.

Dzięki suplementacji witamin i mikroskładników możemy znacząco poprawić nie tylko fizyczne zdrowie, ale także swoją kondycję psychiczną. Każda pomoc przyda się podczas walki ze stanami depresyjnymi. Ważne jest nie tylko samo leczenie – warto im w każdy możliwy sposób przeciwdziałać, w czym przydają się naturalne suplementy.