Zdrowie i uroda

Chirurgiczne usunięcie zęba – co czeka nas w trakcie i po zabiegu?

W niektórych sytuacjach lekarz stomatolog może uznać za konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba. Wielu pacjentów obawia się ekstrakcji głównie trzonowców z uwagi na większą ilość korzeni. Jednakże w dobie coraz prężniej rozwijającej się medycyny, zabiegi chirurgiczne nie są tak straszne jak mogłoby się wydawać. Można zdecydować się na „operację” zarówno w klinice prywatnej, jak i placówce państwowej. Warto jednak wiedzieć, że w tej pierwszej instytucji terminy będą znacznie krótsze niż w publicznej. Wybierając prywatny gabinet, należy być przygotowanym na wysoki koszt zabiegu, najczęściej wynoszący nawet kilkaset złotych. Decydując się na darmową ekstrakcję, trzeba z kolei uzbroić się w cierpliwość, ponieważ najbliższe terminy sięgają nawet kilku miesięcy w przód. Jednakże, co nas czeka w trakcie „operacji” i po niej?

Przygotowanie do zabiegu

Po przekroczeniu progu gabinetu chirurgii stomatologicznej pierwszą rzeczą, o jaką zostaniemy poproszeni, jest zdjęcie panoramiczne zębów. Bardzo często należy również podpisać zgodę na przeprowadzenie „operacji” oraz zapoznanie się z możliwością wystąpienia ewentualnych komplikacji z nią związanych. Lekarz przeprowadzi również wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta oraz, co istotne w przypadku kobiet, zapyta czy aktualnie miesiączkują. Jeśli okaże się, że tak, niestety chirurg nie zgodzi się na wykonanie zabiegu i ustali inny termin. W każdym innym przypadku, gdy stan naszego zdrowia jest prawidłowy, lekarz wskaże fotel, na którym mamy usiąść. Znieczulenia stomatologiczne są nierozerwalnie związane z przeprowadzeniem chirurgicznej ekstrakcji zęba. Zazwyczaj lekarze wybierają preparat Lignocainum lub Citocartin 100, który działa co najmniej 75 minut, a czas od wstrzyknięcia do znieczulenia obszarów wokół zęba wynosi około 2 minuty. 

Przebieg zabiegu

Podczas zabiegu ekstrakcji zęba, tak jak przy każdej operacji, lekarz potrzebuje asysty. Zazwyczaj pielęgniarz bądź pielęgniarka podaje potrzebne narzędzia chirurgowi albo odsłania mu trudno dostępne miejsca w jamie ustnej, tak by z łatwością mógł się do nich dostać. Stomatolog może posłużyć się wiertłami, aby osłabić strukturę zęba osadzonego w dziąśle bądź próbować wyciągnąć go wykorzystując kleszcze kramponowe. Czasem jednak te narzędzia są niewystarczające i lekarz musi zdecydować się na rozcięcie dziąsła w celu wydobycia korzeni. Wówczas posługuje się skalpelem i dźwignią korzeniową. Po usunięciu zęba, stomatolog przystępuje do szycia rany. Umieszczone szwy wspomagają prawidłowy proces gojenia się rany.

Po zabiegu

Tuż po zabiegu nie wolno nam pić ani jeść przynajmniej przez 2 godziny. Dzięki temu rana powstała w jamie ustnej przestanie krwawić i nie zostanie zanieczyszczona, co mogłoby doprowadzić do zakażenia. Po upływie wyznaczonego czasu można spożywać jedynie lekkie posiłki, takie jak chłodne zupy czy jogurty. Szwy należy mieć założone minimum tydzień, dlatego przez ten czas warto pamiętać o ich obecności i uważać by ich nie zerwać podczas spożywania posiłków. Warto również zaopatrzyć się w leki stomatologiczne, najlepiej takie, które są przeznaczone do przyjmowania po zabiegach chirurgicznych. Często gojące się dziąsło boli przez jakiś czas. Wiele osób radzi sobie z bólem, inni odczuwają bardzo silny dyskomfort i muszą znieczulać go przy pomocy leków przeciwbólowych.