Wnętrza

“Żywe” zielone ściany w salonie – dlaczego będą doskonałym rozwiązaniem?

Szukasz sposobu, by w oryginalny sposób ożywić swój salon? Cenisz zieleń i szukasz dekoracji, która wprowadzi ją do domu lub mieszkania? Idealnym rozwiązaniem będą zielone ściany z mchu stabilizowanego. To wyjątkowe rozwiązanie odmieni wygląd każdego salonu, nie dokładając Ci zbyt wielu zadań do codziennych obowiązków.

Czym jest ściana z mchu?

Popularne zielone ściany powstają poprzez przymocowanie do powierzchni paneli z mchem. Można nimi pokryć całą powierzchnię, ale także wybrane fragmenty ściany. Specjaliści pomogą stworzyć z mchu ciekawe kształty czy wzory, a nawet wykonać z nich napis lub logo firmy.

Osoby, które zdecydują się na mech dekoracyjny, mają do wyboru kilka rodzajów tego “tworzywa”. Najpopularniejszy z nich to chrobotek reniferowy, który, choć potocznie określa się go mianem mchu, w rzeczywistości jest porostem. Alternatywą są różnego rodzaju mchy leśne o płaskiej, poduszkowej lub nieco szczeciniastej strukturze.

Zielone ściany z mchu wyglądają jak żywe, są jednak wykonywane z mchu stabilizowanego. Ten zabieg sprawia, że mech może w dobrym stanie przetrwać na ścianie kilka lat. Dzięki nasączeniu specjalną, bezpieczną dla zdrowia substancją, zachowuje naturalny wygląd. 

Mech dekoracyjny w pomieszczeniu – najważniejsze zasady

Ściana z mchu to rozwiązanie, które można stosować jedynie we wnętrzach. Raz zainstalowana dekoracja nie wymaga jednak od nas niemal żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Mech dekoracyjny nie potrzebuje światła, nie trzeba go również podlewać. Dzięki właściwościom antystatycznym zielonych ścian nie trzeba też specjalnie czyścić. Warto tylko pamiętać, że właściwości mchu zmieniają się pod wpływem wahań wilgotności powietrza. Gdy spadnie poniżej 40 procent, mech nieco stwardnieje. Nie powinno się także umieszczać mchu zbyt blisko źródeł ciepła. 

Taka dekoracja z mchu będzie pasowała do wielu styli i aranżacji. Niezależnie od tego, czy masz mieszkanie w stylu nowoczesnym, czy klasycznym, na pewno wpasujesz mech do pomieszczenia.

Gdzie umieścić mech dekoracyjny 

Najlepiej wybrać najbardziej reprezentatywne miejsce. Taka dekoracja jest wyjątkowa i stanowi niesamowity dodatek do wielu wnętrz. Mech możesz umieścić w salonie, na ścianie za kanapą lub wokół miejsca z telewizorem. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś taką ścianę stworzył w kuchni, sypialni lub kuchni. 

A co z łazienką? Tam też możesz zainstalować taką ozdobę. Nic nie stoi na przeszkodzie, ponieważ mech lubi wilgotne miejsca. 

Jak sam widzisz zielona ściana z mchu, to bardzo uniwersalny dodatek do wielu pomieszczeń. Dobrze sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. 

Różne warianty kolorystyczne 

Chcesz zdecydować się na zielony mech na ścianie, ale zielony nie będzie pasował do Twojego wystroju? To nie problem! Wielu producentów tego typu dekoracji ma w swojej ofercie ogromną ilość odcieni i barw mchu. Dzięki temu będziesz mógł w pełni wpasować “zieloną” ścianę do swojego wnętrza.

Warto zwrócić uwagę, że nawet wybierając kolorowy mech nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swoich domowników i zwierząt. Elementy są barwione naturalnymi produktami, które nie szkodzą nikomu. Dzięki temu możesz mieć piękną ozdobę, która dalej będzie naturalna i będzie oryginalnie się prezentować we wnętrzu. 

Alternatywa dla zielonej ściany z mchu

Może nie chcesz “zabudowywać” całej ściany zielenią, ale nadal chcesz mieć tą oryginalną dekorację w swoim pomieszczeniu. W tym przypadku możesz postawić na obraz z mchu. Wystarczy, że powiesisz go w głównym miejscu we wnętrzu i już będziesz mógł się cieszyć pięknym i naturalnym małym dziełem sztuki. 

Często możesz sam skomponować, jak będzie wyglądał obraz. Możesz wybrać kolory i odcienie mchu, a także dobrać inne rośliny stabilizowane, które, tak jak mech, utrzymają swoją zieloną barwę i będą cudownie się prezentowały przez wiele lat. 

Wybierając obraz, pamiętaj także o dopasowaniu ramy. Dzięki temu stworzysz idealne i spójne wnętrze. Takie dzieło sztuki będzie przykuwało uwagę i na pewno stanowiło centrum wnętrza. 

Zielone ściany w salonie

Mech dekoracyjny dobrze komponuje się w pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach. Do mchu możesz także dobrać rośliny stabilizowane, które doskonale sprawdzą się w różnych warunkach. Będzie korzystnie wyglądać zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych, w których stawiamy na nutkę klasyki. Szczególnie imponująco mogą prezentować się zielone dekoracje umieszczone w salonie. To pomieszczenie, w którym przyjmujemy gości, powinno być więc wyjątkowo ozdobione. Salon często jest też miejscem, w którym szukamy odpoczynku, a zieleń pomaga się wyciszyć. Warto zatem rozważyć pokrycie ściany mchami w różnych odcieniach, które utworzą inspirującą dekorację. Dodatkowy efekt uzyskamy, kiedy nieco ją podświetlimy.

Zielona ściana z roślin – czy możesz wykonać ją sam?

Tak. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie rośliny. Musisz tylko stworzyć dla nich dobre miejsce. Co to znaczy? Stwórz “kwietnik”, zbuduj ciekawe półeczki (np. z palet) lub zamontuj doniczki na ścianie. Dzięki temu w prosty sposób osiągniesz ciekawy efekt na swojej ścianie. 

W tym przypadku musisz pamiętać o regularnym podlewaniu swoich roślin. Nie ma tu systemu nawadniającego (no chyba, że go zainstalujesz). Dlatego też najlepiej wybierać takie gatunki roślin, które nie wymagają stałej pielęgnacji. Co więcej postaw na odmiany, które są do siebie podobne – potrzebują takich samych warunków, podlewa się je w takich samych odstępach. Dzięki temu będziesz miał piękną zieloną ścianę bez poświęcenia dużej ilości czasu na pielęgnację. 

W takim ogródku musisz pamiętać o tym, aby nadmiar wody miał gdzie spływać. Co więcej

A jakie rośliny najlepiej wybrać do zielonego ogrodu na ścianie? Najlepiej postawić na paprotki, skrzydłokwiat, bluszcz, fikus, dracena, monstera. Warto ułożyć rośliny tak. aby gatunki odporne na suszę umieścić na górze, a te, które potrzebują więcej wody na dole. 

Pamiętaj, że przy dbaniu o taką zieloną ścianę najważniejsze jest regularność. Podlewanie, nawożenie, przycinanie. Na pewno będziesz mieć z taką ścienną dekoracją więcej pracy, niż w przypadku mchu czy ogrodu stabilizowanego, ale efekt będzie nieziemski.