Podróże

Jak zwiedzać Kraków… online?

Najlepszym sposobem poznawania nowych miejsc jest oczywiście wycieczka do wymarzonej lokalizacji i podziwianie atrakcji na własne oczy. Dobrym przygotowaniem do tego typu wyprawy może być jednak zapoznanie się z jej okolicami za pośrednictwem smartfona czy komputera. Wirtualny spacer to również rozwiązanie, z którego można skorzystać w nadzwyczajnych okolicznościach, takich jak ograniczenia związane z epidemią groźnego wirusa. W podobny sposób zobaczymy z bliska również najważniejsze atrakcje Krakowa.

Wirtualny spacer po mieście

Specjalne możliwości dla tych, którzy chcą się zapoznać z Grodem Kraka bez wychodzenia z domu, przygotowała Miejska Platforma Internetowa “Magiczny Kraków”. Dzięki niej można zobaczyć piękne ujęcia “z lotu ptaka”, a właściwie drona, nie tylko na najważniejsze krakowskie zabytki, ale i miejsca ważne w codziennym życiu mieszkańców. W ten sposób przyjrzymy się zatem między innymi znanej w całej Polsce krakowskiej hucie, ale także na przykład Szpitalowi Specjalistycznemu imienia Stefana Żeromskiego.

Za pośrednictwem tego serwisu zwiedzimy też wzgórze wawelskie. Niecodzienną atrakcją może być z kolei wirtualna wycieczka krakowskim tramwajem wodnym. Takie rozwiązanie pozwala na obejrzenie byłej stolicy Polski z perspektywy, której nie zna nawet wielu rodowitych krakusów – z samego środka Wisły. Miejska platforma przygotowała także dla wszystkich zainteresowanych zestaw panoram wyjątkowych miejsc na mapie Krakowa: nie tylko wykonanych za dnia, ale również w nocnej scenerii oświetlonej malowniczymi latarniami.

Chcesz odwiedzić Kraków po zakończeniu epidemii? Sprawdź ofertę hoteli Best Western Kraków Old Town.

Krakowskie zabytki online

Wiele osób wybiera się do Krakowa przede wszystkim po to, by na własne oczy zobaczyć ważne dla polskiej historii zabytki i poczuć klimat jednego z najważniejszych europejskich miast epoki średniowiecza. Pierwszą wizytę można jednak odbyć z domowego zacisza. Za pośrednictwem internetu obejrzymy bowiem komnaty zamku na Wawelu oraz znajdującą się tam Kolekcję Lanckorońskich, czyli unikatowy zestaw dzieł malarskich mistrzów włoskiego renesansu.

Również inne krakowskie zabytki i instytucje kulturalne otwierają swe podwoje dla wirtualnych turystów. Muzeum Narodowe w Krakowie oferuje spacery po wystawach stałych, na których można z bliska przyjrzeć się nawet najmniejszym szczegółom poszczególnych eksponatów. W podobny sposób odwiedzimy imponujący Teatr Słowackiego, by poznać zakamarki oraz tajemnice efektownego gmachu. Internet pozwala także na prześledzenie muzealnej trasy znajdującej się w kopalni soli w podkrakowskiej Wieliczce.

Zastanawiasz się, dlaczego Kraków nie jest wciąż stolicą Polski? Sprawdź nasz artykuł https://www.sukceskobiety.pl/2021/01/12/nie-przenoscie-nam-stolicy-do-krakowa-kiedy-krolowie-opuscili-wawel/!

Internet jako przystawka

Po właściwie wszystkich ulicach Krakowa można się przespacerować dzięki usłudze Google Street View. To opcja przydatna zwłaszcza dla tych, którzy planują rzeczywistą wycieczkę po Krakowie – dzięki niej będą mogli dokładnie zaplanować swoją trasę. W końcu po obejrzeniu najważniejszych wawelskich i podwawelskich atrakcji na małym ekranie nabierzemy jeszcze większej ochoty, by wszystko dokładnie prześledzić po raz drugi, już na własne oczy! Tym bardziej że dawna stolica Polski kryje w sobie wiele tajemnic, których nie poznamy sprzed komputera. Każda wycieczka do Krakowa pozwala odkrywać miasto na nowo.