Porady

Podkłady samochodowe – rodzaje i właściwości

Naprawianie uszkodzeń blacharsko-lakierniczych to zadanie wymagające posiadania odpowiednich umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia. Wbrew pozorom nie wystarczy nałożyć warstwy lakieru pozwalającej zamaskować powstałe podczas użytkowania pojazdu zarysowania. Na powierzchni samochodu znajduje się kilka warstw różnych preparatów. Nakłada się je, aby przygotować wybrane elementy do prac lakierniczych. Jednym z takich specyfików jest podkład. Jednakże w sklepach oferujących asortyment blacharsko-lakierniczy możemy dostrzec różne rodzaje produktów tego typu. Do czego służą poszczególne podkłady i jakie są ich właściwości? Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania!

Podkłady epoksydowe

Podkłady epoksydowe tworzą doskonałą powłokę izolującą materiał, który pokrywają, od działania szkodliwych czynników środowiskowych. Produkt ten jest mieszanką żywicy epoksydowej zawierającej duży poziom usieciowania. To właśnie ten skład powoduje powstanie powłoki tworzącej barierę ochronną, niwelującą ryzyko wystąpienia problemów z niewłaściwymi reakcjami chemicznymi. Podkład epoksydowy można nakładać na powierzchnie lakierowane, stalowe, marmurowe oraz betonowe. Jeśli zdecydujemy się na kupno tego typu produktu o właściwościach antykorozyjnych, zapewnimy naszemu samochodowi warstwę ochronną, zabezpieczającą karoserię przed pojawieniem się pierwszych oznak korozji. Godnymi uwagi produktami są podkłady epoksydowe producentów takich jak DeBeer, MOTIP, TROTON oraz MASTER. Ponadto warto wiedzieć, że na tego typu produkty można aplikować szpachlówkę.

Podkłady reaktywne

Jeśli szukacie preparatów, które pomogą Wam przeprowadzić renowację samochodów osobowych, powinniście wybrać podkłady reaktywne. Wbrew powszechnej opinii, korzystając z tego preparatu, nie zabezpieczymy pojazdu przed możliwością pojawienia się korozji. Produkt ten jest mieszanką, która łączy podkład z utwardzaczem. Dzięki zawartości obydwu tych materiałów, podkład reaktywny cechuje doskonała przyczepność do podłoża. Dodatkowo tworzy on barierę, pozwalającą na oddzielenie blachy od powierzchni pokrytych rdzą. Wielu lakierników bardzo ceni właściwości tego produktu. Wykorzystują go bardzo chętnie do naprawy elementów karoserii, na których widoczne są głębokie rysy lub zadrapania.

Podkłady akrylowe

W celu wyrównania drobnych nierówności doskonale sprawdzi się podkład akrylowy. Dzięki swoim właściwościom stanie się także świetnym izolatorem niektórych warstw powierzchni, która ma być poddana lakierowaniu. Bardzo często lakiernicy wybierają podkład wypełniający w sprayu. Do najbardziej cenionych na rynku producentów należą TROTON, MOTIP, DECO COLOR oraz VALSPAR. Wiele podkładów w sprayu jest wzbogaconych w specjalne dodatki antykorozyjne. Dodatkowo podkład akrylowy w sprayu jest szybkoschnący. Warto wiedzieć, że podkłady akrylowe, w przeciwieństwie do epoksydowych, nakładane są na szpachlę.

Podkłady do plastików

Każdy samochód jest wyposażony w kilka elementów plastikowych. Początkowo wyglądają one doskonale i posiadają wyrazisty, głęboki kolor. Jednakże z czasem tracą swój intensywny odcień lub ulegają zniszczeniu. Wówczas można wymienić elementy wykonane z tworzyw sztucznych i odpowiednio je pomalować, by wyglądały jak nowe. Do tego zadania świetnie nadadzą się podkłady do powierzchni plastikowych. Dzięki nim będziemy mieli możliwość zagruntowania powierzchni tworzyw sztucznych w celu poprawienia przyczepności farb i lakierów nawierzchniowych. Zanim nałożymy na części plastikowe podkład, powinniśmy upewnić się, że nie był on wcześniej malowany. Produkty tego typu można aplikować wyłącznie na plastiki w surowym stanie, które nie były wcześniej pokrywane żadnym lakierem. W przeciwnym wypadku, możemy doprowadzić do zagotowania się farby nałożonej na owe elementy.