Zdrowie i uroda

Wiertła stomatologiczne w leczeniu dentystycznym – najpopularniejsze zastosowania

Zdrowe, nienagannie prezentujące się zęby wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i poczucie komfortu życiowego oraz są naszą wizytówką. Mimo to, wizyta u dentysty często kojarzy się nam z bólem. Wiele osób nie lubi samego zabiegu u dentysty określając go jako nieprzyjemny. Jednak pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach medycyna oferuje nam różne możliwości, które zredukują przykre doświadczenia podczas wykonywania zabiegu. Pacjenci najczęściej kojarzą pracę stomatologa z borowaniem, czyli użyciem wiertła stomatologicznego w celu usunięcia zepsutej tkanki zęba. I to właśnie ta czynność koreluje z cierpieniem. Mając zaplanowaną lub umówioną wizytę u lekarza, chcemy mieć świadomość kiedy i przy jakich czynnościach lekarskich należy się spodziewać użycia wiertła. Każdy sklep dentystyczny oferują wiele rodzajów wierteł stomatologicznych do użytku lekarskiego. Czy każde z nich znajduje zastosowanie tylko przy leczeniu próchnicy w gabinecie lekarskim? W tym tekście odpowiadamy na powyższe pytania oraz rozwijamy wątpliwości dotyczące procesu leczenia dentystycznego.

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej, ale w tym wypadku najistotniejszej kwestii:

Czym są wiertła stomatologiczne?

 

wiertła stomatologiczne

Źródło: http://higienistki.pl/wiertla-stomatologiczne-dla-poczatkujacych/

To wymienne elementy mechanicznego urządzenia obrotowo-tnącego, zwanego wiertarką dentystyczną, Same wiertarki dzieli się na szybkoobrotowe, czyli turbinowe, oraz wolnoobrotowe czyli prostnice i kątnice. Do wymienionych urządzeń stosuje się 3 rodzaje wierteł ze względu na materiał wykonania: diamentowe, stalowe i z węglików spiekanych. Wiertła stomatologiczne składają się z trzech elementów: trzonu, szyjki, główki. Końcówki przyrządów mają różne kształty: od walca (wiertła szczelinowe) i stożka, przez różyczkę, po gwiazdki, koła (wiertła tarczowe). Materiał i kształt przedmiotu warunkuje jego zastosowanie. Po inne wiertła stomatologiczne sięga lekarz przy kontakcie z tkanką żywą, a po inne kiedy ma styczność z wypełnieniem sztucznym. Co ciekawe stosowanie wierteł w leczeniu uzębienia ma swoje korzenie już w starożytności, ale dopiero na przełomie XIX i XX wieku powstał nowoczesny sprzęt najpierw o napędzie manualnym, a następnie elektrycznym.

Do czego stosuje się wiertła stomatologiczne?

 

sklep dentystyczny

Źródło: https://www.infodent24.pl/techdentpost/unity-komfort-pracy-dentysty,107446.html

Istotne kwestie

Niejeden, specjalistyczny sklep stomatologiczny posiada w swojej ofercie mnogość różnego rodzaju wierteł do maszynowego opracowania tkanki twardej zęba lub materiału dentystycznego. Warto zaznaczyć, że obecnie podczas leczenia przy użyciu wiertła, stosuje się wodę i powietrze. Ich celem jest usunąć ciepło wytwarzane podczas tarcia, ponieważ może ono spowodować uszkodzenie tkanki zęba i zagrażać jego wrażliwej części, czyli miazdze. To właśnie dzięki tej metodzie niweluje się ryzyko termicznego uszkodzenia zębów. Stomatolog pracuje podczas zabiegu na różnych prędkościach pracy wierteł w zależności od potrzeb. Najczęściej sprzęt jest ustawiany na niskie lub średnie obroty, co daje większą kontrolę i wyczucie lekarzowi. Najwyższa prędkość jest z reguły stosowana przy wstępnym usuwaniu starych plomb. Dodatkowo unika się zbyt szybkich obrotów z powodu zagrożenia osłabienia lub uszkodzenia trzonu zęba. Wraz ze wzrastającą prędkością pracy wierteł, wzrasta potrzeba zastosowania chłodzenia. Patrząc na ofertę gabinetów dentystycznych, można wyróżnić kilka sytuacji, w których wiertła, i co za tym idzie wiertarki stomatologiczne, mają zastosowanie podczas zabiegu. Jest to:

  • usunięcie próchnicy

sklep stomatologiczny

Źródło: https://cotozachoroba.pl/prochnica-zebow-objawy-przyczyny-leczenie/

W tej sytuacji, do usunięcia zepsutej tkanki stosuje się głównie wiertła diamentowe lub stalowe, najczęściej w kształcie różyczki z ostrymi wypustkami tnącymi. Kiedy mamy do czynienia z trudniejszymi miejscami do oczyszczenia, typu szczeliny, bruzdy i rowki, wybiera się wiertła szczelinowe o kształcie wydłużonego walca, pokrytego wyżłobieniami. Profesjonalista ocenia wzrokiem i dotykiem zmienione miejsce, a następnie usuwa popsutą część zęba, a pozostawia zdrową. W tym celu używa się różnej wielkości wierteł, co pozwala na dokładne oczyszczenie zęba z powstałej próchnicy. Przy wymianach starych plomb również stosuje się wiertła stomatologiczne, aby usunąć stary kompozyt. Jeśli lekarz oceni, że tkanki zostały uszkodzone aż do miazgi zęba, wtedy niezbędne jest tzw. leczenie kanałowe (endodontyczne).

  • opracowywanie i polerowanie wypełnień (kompozytu)

sklep dentystyczny

Źródło: https://myclinic.pl/pl/profilaktyka/

Ten proces następuje po wypełnieniu zęba kompozytem, potocznie nazywanym plombą. Dentysta na początku usuwa nadmiar wypełnienia przy pomocy wiertła z węglików spiekanych. Na końcowym etapie zabiegu dokonuje polerowania, używając specjalnych gumek, krążków, kamieni polerskich też montowanych do wiertarki stomatologicznej. Dodatkowo na tym etapie wsparciem są specjalistyczne preparaty np. pasty, które ułatwiają osiągnięcie gładkiej powierzchni. Na końcu zabiegu lekarz zawsze przy pomocy kalki i przeprowadzając wywiad z pacjentem sprawdza, czy wyleczona powierzchnia jest dostatecznie wygładzona.

  • usunięcie kamienia

sklep stomatologiczny

Źródło: https://www.wykop.pl/tag/stomatologia/

Zastosowanie wiertła frezowego jako mechanicznej metody usuwania kamienia jest już uważane za zbyt agresywną i przestarzałą metodę. Teraz najbardziej popularna metoda w gabinetach stomatologicznych to ultradźwięk. Polega to na używaniu specjalnego urządzenia – skalera, uważanego za mniej agresywne i bardziej bezpieczne narzędziem w porównaniu do wierteł. Zdarza się jednak, że duże złogi kamienia są na początku usuwane właśnie wiertłem. Natomiast później i tak dentysta sięga po skaler.

Więcej zabiegach sprzyjających zapobieganiu chorobom jamy ustnej przeczytasz w artykule: Higienizacja jamy ustnej – na czym to polega?

  • umieszczenie protezy

wiertła stomatologiczne

Źródło: https://slowoseniora.pl/implanty-nie-tylko-dla-starszych-osob-podstawowe-informacje-kiedy-uzywamy-implantow/

Stomatologia proponuje wiele możliwości przywrócenia wyglądu i funkcji uzębienia. Podczas przygotowywania miejsca w jamie ustnej na stały materiał protetyczny, lekarz wspomaga się również wiertłami. Przykładowo, kiedy pacjent ma mieć zakładany most, koronę lub licówkę, wtedy zęby są odpowiednio przygotowywane do zabiegu. Percepcja polega na zastosowaniu wiertła z węglików, które szybko i skutecznie usunie dużą ilość tkanek. Użycie tego typu wiertła, skrawającego materiał, a nie ścierającego jak w przypadku końcówki diamentowej, skutkuje lepszą szczelnością i związaniem tkanki z zacementowanym uzupełnieniem, np. koroną. W przypadku umieszczenia implantu wiertło służy do przygotowania żuchwy lub szczęki na zamontowanie postawy uzupełnienia – śruby. Dentyści z użyciem wierteł tarczowych wykonują otwór w kości, w którym jest następnie umieszczany implant.

  • usuwanie (ekstrakcja) zęba

sklep dentystyczny

Źródło: https://www.cm-imed.pl/stomatologia/chirurgia-stomatologiczna-gdynia-rumia/

Zdarzają się takie sytuacje kiedy wiertła są też przydatne podczas chirurgicznego usunięcia zęba. Najczęściej ten zabieg wiąże się z likwidacją tzw. zębów mądrości czyli ósemek, które są z reguły silnie ukorzenione w kości. Wtedy metoda ekstrakcji zęba jest bardziej inwazyjna i zawsze odbywa się po znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W trakcie zabiegu, chirurg szczękowy wiertłem usuwa kość otaczającą zęba, przez to ułatwia sobie dostęp do zęba i zwiększa możliwość chwytu. Dzięki temu czas zabiegu ulega skróceniu i zyskuje na skuteczności. Kolejnym przypadkiem podczas ekstrakcji, kiedy dentysta sięga po wiertło, jest rozdzielanie kilku złączonych ze sobą korzeni.

Czeka Cię usuwanie zęba przez chirurga? Przeczytaj: Chirurgiczne usunięcie zęba – co czeka nas w trakcie i po zabiegu?

Szerokie zastosowanie wierteł

 

sklep stomatologiczny

Jak widać wiertła dentystyczne dostępne w sklepach stomatologicznych mają szerokie zastosowania w leczeniu chorób uzębienia. Nie tylko służą do usuwania próchnicy, ale też są pomocne przy wygładzaniu materiału uzupełniającego, a nawet mają zastosowane w trakcie przygotowań do założenia implantu czy ekstrakcji zębów. Nieważne jakie zabiegi u dentysty nas czekają, nie powinniśmy się ich bać. Pamiętajmy, że zawsze mamy możliwość uzyskania znieczulenia, które pozwoli nam na komfortowe i bezstresowe przeżycie całego zabiegu. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie zwlekaj ze swoją wizytą u stomatologa oraz staraj się regularnie kontrolować swoje uzębienie.

Zobacz więcej treści z zakresu dbania o zdrowie i urodę. Wejdź na: http://www.dermoprofil.pl/