Zdrowie i uroda

Bieganie po górach – czy to hobby dla Ciebie?

Już nie tylko chodzenie, ale również i bieganie, to jedna z form aktywności, na którą decydują się turyści w górskich miejscowościach. W tej chwili łównie uprawiają je mężczyźni, ale coraz częściej można spotkać także kobiety podejmujące się górskich wyzwań sportowych. Czy bieganie po górach jest sportem, w którym hobbystycznie mogą realizować się także panie? Oczywiście, że tak! Podpowiadamy, co jest konieczne, aby móc rozpocząć tę pasjonującą przygodę!

Jak trenować bieganie w górach?

Bieganie po górach należy poprzedzić biegami w nizinnym terenie. By pierwsze treningi poszły zgodnie z planem, należy zbudować sporą bazę wydolnościową. Niezbędne będzie także wzmocnienie mięśni i stawów ćwiczeniami siłowymi.

Koniecznym elementem wyposażenia są buty zaprojektowane specjalnie do biegów górskich. Muszą mieć przyczepny bieżnik, średni lub wysoki poziom amortyzacji oraz doskonałą stabilizację pięty. W górskich warunkach na biegacza czeka wiele przygód, które bez stabilnego kroku mogłyby być potencjalnie niebezpieczne.

Przed wyprawą na górski trening należy zapoznać się z mapami okolicy, zapisać w telefonie numery alarmowe i sprawić sobie plecak do biegania. W plecaku muszą się znaleźć przekąski energetyczne, zapas wody, opatrunki, latarka, a dla bezpieczeństwa nawet gaz pieprzowy do obrony przed zwierzętami.

Solidne buty do biegania

Absolutną podstawą będzie markowe obuwie do biegania, na przykład buty Salomon. Sklep z takimi akcesoriami znajdziemy w każdym większym mieście naszego kraju oraz w górskich miejscowościach. Nie będziemy mieli także problemów z kupnem ich w internecie. Wybierając obuwie, warto je dokładnie zmierzyć, aby nasza stopa miała pełen komfort w trakcie każdego kroku, który będziemy stawiać. Pamiętajmy, że podczas zakupów przez internet, przysługuje nam prawo zwrotu nieużywanego towaru, dlatego gdy poczujemy, że stopie jest ciasne, możemy spokojnie odesłać obuwie i wybrać takie trochę większe.

W kwestii butów do biegania po górach, producent ma znaczenie. Warto wybrać markę Salomon – to ona stoi za najlepszym obuwiem dla biegaczy górskich z całego świata. Obejrzyj najnowsze modele u oficjalnego dystrybutora – w sklepie Megaoutdoor: https://megaoutdoor.pl/buty_salomon_do_biegania_teren, a każdy bieg po górskich ostępach będzie bezpieczny i przyjemny. Znajdziemy tutaj modele damskie, jak równiez kolekcje męskie i dziecięcej.

Jak się biega po górach?

Bieganie po górach jest znacznie bardziej wymagające od biegów po płaskiej nawierzchni. By zacząć taką aktywność, trzeba mieć już nieco doświadczenia z tym sportem w nizinnych warunkach. W górach osiąga się znacznie niższe tempo ze względu na stałe przewyższenia, a mimo tego zmęczenie przychodzi dużo szybciej. Łatwiej wejść na bardzo wysokie tętno i doczekać palenia w łydkach, pozornie nieadekwatnego do przebytego dystansu. Można powiedzieć, że w górach każdy kilometr liczy się 3 razy.

I to jest właśnie najlepsze w bieganiu po górach! Wielbiciele ogromnego zmęczenia w pięknych okolicznościach przyrody będą zachwyceni górskimi przygodami. Muszą tylko przygotować się kondycyjnie oraz sprzętowo. Buty to nie wszystko – każdy element odzieży może zawadzić na wygodzie.

Jaką wybrać odzież do biegania?

Postawmy przede wszystkim na termoaktywne spodenki i koszulki. Salomon oraz wielu innych producentów, również tych, których znaleźć można w sieciówkach, tworzą odzież, która bardzo dobrze utrzymuje ciepło całego ciała, dzięki czemu nie jest ono narażone na wychłodzenie oraz przegrzanie. Gdy w trakcie biegu spocimy się, wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz. Dlaczego warto postawić na znane marki? Mamy wówczas pewność, że koszulki i spodenki nie stracą swoich właściwości po pierwszym praniu albo nie rozciągną się (bądź skurczą), przez co nie będą nadawały się do użytkowania.

Czasem słońce, czasem deszcz

Aby zachować optymalną formę, biegać należy regularnie, dlatego ci, którzy to zadanie traktują poważnie, ruszają na trasę niezależnie czy świeci słońce czy pada deszcz. W tym drugim przypadku ponownie z radą przychodzą nam firmy takie jak Salomon. Kurtka damska w której można biegać powinna być wyjątkowo wytrzymała i solidna. Przyjdzie jej się zmierzyć nie tylko z deszczem, przez co musi być wodoodporna, ale także z silnym i porywistym wiatrem. Kurtka, którą wybierzemy na górskie biegi musi być więc także wiatroszczelna.

Mokre buty? Jak sobie z tym poradzić

Kupując dobre buty, wiemy, że nie będą one przepuszczać deszczu. Jednak problemem może okazać się wpadanie kropelek od góry. Aby zablokować tę możliwość, biegacze w deszczowe dni ubierają stuptuty, które oplatają dolną część nogawek i obuwie.

Czapka i rękawiczki

Głowa, szczególnie uszy, a także dłonie, są bardzo wrażliwe na zmiany temperatur. Aby były odpowiednio chronione, warto postawić na lekką czapkę oraz rękawiczki. Rękawiczki z gumowym dodatkiem na powierzchni dłoni, pozwolą nam na podciąganie się na linkach podczas biegu, bez obawy o zdarcie naskórka.

Co daje bieganie po górach?

Bieganie po górach to wyczerpująca, ale niesamowita przygoda. Doskonałe hobby dla tych, którzy są gotowi solidnie się zmęczyć, mają już dobrą kondycję, a do tego kochają piękno dzikiego krajobrazu. Nie sposób polecić go jednak osobom, które ze sportem nie mają żadnego doświadczenia – one powinny pozostać przy spokojnych wędrówkach.

Góry wzmacniają całe ciało, budują wydolność, hartują na ból oraz uczą gospodarowania swoją energią. By nie opaść z sił przedwcześnie, biegacz musi słuchać swojego ciała  wyciągać wnioski z każdego aspektu treningu. W górach sportowiec lepiej pozna samego siebie, przekona się, jak wiele potrafi i przedefiniuje swoje pojęcie ostrego treningu.

A więc, czy bieganie w górach jest sportem dla Ciebie? To zależy, czego oczekujesz od swoich treningów. Z pewnością w górach nie ma co liczyć na rekreacyjną przebieżkę bez zadyszki – każdy odcinek jest bardziej wymagający przez podbiegi. Jeżeli jednak jesteś ze sportem za pan brat, a niziny przestały Cię męczyć, spróbuj zmienić teren na górzysty krajobraz. Będzie intensywnie!