Moda

Zegarki damskie – jakie wybrać, by mieć pewność co do jakości?

Wysokiej klasy zegarki damskie, doskonale dopełniają zarówno codzienne jak i biznesowe, profesjonalne stylizacje. Dobre zegarki to z reguły nie mały wydatek, więc przed zakupem zwróćmy uwagę na kilka kwestii. Przecież chcemy mieć pewność, że zakupimy wysokiej jakości zegarki damskie. Jakie wybrać, by służyły nam wiele lat?

Zegarki damskie – jakie wybrać, by miały niezniszczalny mechanizm?

Szukając zegarka na wiele lat pierwszym wyborem przed jakim staniesz będzie jego mechanizm. Ze swojej trwałości pozwalającej przekazywać czasomierz z pokolenia na pokolenie słyną absolutne majstersztyki na rynku zegarmistrzowskim – czasomierze mechaniczne z ręcznym naciągiem. Nie znajdziesz w nich baterii – do działania potrzebne jest regularne nakręcanie sprężyny za pomocą zamontowanej z boku koronki.

Zegarki damskie mechaniczne mogą działać także na naciągu automatycznym. W tym przypadku nie ma konieczności manipulowania koronką – wahnik porusza się w miarę ruchów nadgarstka, do działania zegarka wystarczy więc po prostu go nosić. Popularnie nazywa się je zegarkami automatycznymi. Po zdjęciu takiego modelu z nadgarstka warto przechowywać go w specjalnym urządzeniu imitującym ruchy ręki, jakim jest rotomat.

By tworzyć takie zegarki damskie i męskie, potrzeba ogromnej wiedzy z zakresu inżynierii oraz dbałości o najdrobniejsze detale. To przekłada się na koszt – w istocie, mechaniczne zegarki są najdroższe, przez wielu uważane są z tego powodu za sprzęt dla pasjonatów. To także modele od najdłuższej żywotności. Jakość i trwałość tych modeli jest jednak warta swojej ceny.

Opcją tańszą, dzisiaj najpopularniejszą jest mechanizm kwarcowy. Wykorzystuje się w nim baterię oraz właśnie kwarcowy kryształ. Takie zegarki damskie są bardzo dokładne, a bateria wytrzymuje około dwóch lat – potem trzeba ją wymienić u zegarmistrza. Nie są to co prawda tak trwałe zegarki jak mechaniczne warianty, ale stawiając na sprawdzonych producentów z pewnością się nie rozczarujesz.

Czym się kierować przy zakupie zegarka?

Wybór zegarka wcale nie jest taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Jest wiele elementów, które warto wziąć pod uwagę podczas wybierania nowego czasomierza. Pierwszym z nich jest wspomniany już mechanizm. To od niego zależy, jak będzie pracował Twój zegarek i jak będziesz musiał o niego dbać.

Ważnym elementem jest także marka, o której piszę więcej w dalszej części artykułu. Za bardziej znaną marką o bogatym doświadczeniu idzie lepsza jakość. Wbrew powszechnej opinii nie płaci się wtedy tylko za logo, a za dostęp do sprawdzonych materiałów i nowych technologii. W przypadku wyboru czasomierza nieznanej marki nie można na to liczyć. Ograniczony będzie także dostęp do wsparcia serwisowego w przypadku uszkodzenia zegarka.

Rodzaj zegarka jest również bardzo ważny. Mam tutaj na myśli zarówno wybór pomiędzy czasomierzem analogowym, cyfrowym lub nowoczesnym smartwatchem, ale także styl, np. wizytowy, codzienny czy sportowy. Przy podejmowaniu tej decyzji warto wziąć pod uwagę swoje potrzeby i to, dlaczego właściwie decydujesz się na zakup zegarka. Czy ma wspierać Cię podczas aktywności? A może chcesz, żeby idealnie pasował do sukienki na specjalną okazję?

Przy zakupie zegarka damskiego warto pamiętać także o wyborze autoryzowanego sklepu producenta, którego zegarek chcesz nabyć. W ten sposób zyskasz pewność, że wybierasz w 100% oryginalny model, który jest objęty gwarancją.

Zegarki damskie – jakiej firmy kupić?

Zasada jest prosta – pewny produkt musi pochodzić z pewnego źródła. Decydując się na zakup zegarka najbezpieczniej jest osobiście udać się do salonu. Tam nie ma miejsca na podróbki, a kompetentny, znający asortyment zegarmistrz pomoże Ci wybrać model idealnie dopasowany do oczekiwań i potrzeb. W końcu nie codziennie kupujemy zegarki damskie. Jakiej firmy czasomierze są godne uwagi? Jeżeli nie masz możliwości pójścia do salonu, możesz zakupić wymarzony zegarek w sklepie internetowym. Przed sfinalizowaniem transakcji dogłębnie zweryfikuj opinie o sklepie i zrezygnuj jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości. Niestety, oszuści potrafią bardzo profesjonalnie prezentować się w sieci!

Ryzyko nabycia podróbki drastycznie rośnie, gdy kupujesz zegarek Daniel Wellington lub innej znanej marki z drugiej ręki. Niska cena w porównaniu z nowymi modelami nie powinna w tym przypadku zachęcać. Jakość musi kosztować! Niektórzy z własnej woli decydują się na zakup budżetowych podróbek wymarzonych mechanicznych modeli, aczkolwiek taka oszczędność paradoksalnie jest drogą inwestycją. Podrabiane zegarki damskie prędzej czy później po prostu zaczną się psuć, a do modeli nieoryginalnych nie ma części zamiennych.

Jaka marka zegarków jest najlepsza?

Wiesz już na co zwrócić uwagę podczas zakupu zegarka. A więc – jaka marka zegarków damskich jest najlepsza? Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona, gdyż będzie zależeć od osoby, która jej udziela. Nawet piramida prestiżu zegarków jest rankingiem subiektywnym. Na jej wysokich poziomach umieszcza się tak wyjątkowe marki jak: Patek Philippe, Omega, Zenith, Bulgari czy Eterna. To jednak modele, których cena jest nieosiągalna dla większości społeczeństwa.

Na uwagę z nieco bardziej budżetowej półki zasługują: Atlantic, Fossil, Doxa, Roamer, Certina, Adriatica, Vostok Europe czy Seiko. Warto przyjrzeć się bliżej także marce japońskiej Casio, która odznacza się szerokim katalogiem czasomierzy w różnych stylach. Jeśli szukasz polskiego zegarka, sprawdź markę Balticus.

Zegarki damskie – jakie wybrać, by miały znakomitą jakość?

Tym co powinno Cię uspokoić w kwestii jakości zegarka jest certyfikat Swiss Made. Kto nie słyszał o niezawodności szwajcarskich zegarków? W 1971 roku kryteria przyznawania certyfikatu zostały oficjalnie uregulowane prawnie, chociaż w praktyce standardy szwajcarskiej jakości obowiązywały w świecie zegarków już od początku XX wieku. 

By uzyskać certyfikat Swiss Made czasomierz musi spełnić szereg wybujałych kryteriów dotyczących pochodzenia części mechanizmu oraz całego procesu tworzenia zegarka. Przynajmniej część komponentów musi pochodzić ze Szwajcarii, a większość kosztów produkcji być generowana właśnie tym kraju.

Mimo że dzisiejsze zegarki Swiss Made mają w sobie w pewnej części komponenty pochodzące z Dalekiego Wschodu, nie skutkuje to obniżeniem jakości. Niezmiennie cieszą się poważaniem pasjonatów czasomierzy, a opatrzenie certyfikatem Swiss Made upewnia każdego co do najwyższej jakości danego modelu zegarka. Gdy zależy Ci na jakości, koniecznie wybierz szwajcarską precyzję!

Jaki zegarek warto kupić?

Wspomniałam już o markach, na jakie warto zwrócić uwagę. Razem z mechanizmem i stylem czasomierza stanowią one ważne kryteria, o których dobrze jest pamiętać. Jednak najistotniejsze jest to, aby zegarek był idealnie dopasowany do Ciebie. Musi odpowiadać na Twoje potrzeby, posiadać funkcje, z których będziesz korzystać i mieć taki design, który będzie pasował do tego, w jaki sposób się ubierasz. Tylko w ten sposób wybierzesz model, który faktycznie będziesz nosić i który będzie spełniał swoje zadanie.

Inwestując w zegarek na lata nie warto próbować oszczędzać. Ryzyko trafienia na podróbkę jest bardzo duże! Niezależnie od tego czy wymarzyłaś sobie zegarek damski mechaniczny czy też satysfakcjonuje Cię wariant kwarcowy, stawiaj na sprawdzone sklepy oraz marki słynące z jakości. Doceń take certyfikat Swiss Made – gdy chodzi o czasomierze, Szwajcarzy nigdy nie zawodzą!