Zdrowie i uroda

Zadbaj o czyste powietrze w biurze. Trzy niezawodne sposoby

Praca biurowa ma plusy i minusy. Wygodnie i efektywnie zorganizowana pozwala na skuteczną pracę zespołu. Biurowe warunki mogą mieć jednak niekorzystny wpływ na zdrowie. Jedną kwestią jest siedzący tryb pracy, drugą codzienne narażanie się na kontakt z bakteriami, wirusami i smogiem elektromagnetycznym. Praca w niewielkim, zamkniętym pomieszczeniu sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób, otoczenie urządzeń elektronicznych niekoniecznie sprzyja zaś koncentracji. Dlatego szczególnie warto dbać o czyste powietrze w biurze – dla zdrowia i wydajności pracowników. Rozwiązaniem mogą być urządzenia do dezynfekcji, specjalne rośliny, a także zwrócenie większej uwagi na wentylację.

Sprawna wentylacja i klimatyzacja

Najprostszym krokiem do poprawienia stanu powietrza w biurze jest dobra wentylacja. W pierwszej kolejności mamy tutaj na myśli sprawdzenie wszelkich systemów wentylacyjnych. To szczególnie ważne w starszych budynkach, w których ich stan często pozostawia wiele do życzenia. Kanały wentylacyjne powinny być w pełni drożne, inaczej w pomieszczeniach będą się kumulować zarazki i mikroby.

Dobrym rozwiązaniem są systemy wentylacji mechanicznej, która coraz częściej pojawiają się w nowych budynkach. Istotny jest także stan klimatyzacji, która działa w większości biur. Należy ją regularnie czyścić i odgrzybiać, inaczej stanie się źródłem dodatkowych problemów ze zdrowiem. Do tego wszystkiego dochodzi regularne wietrzenie pomieszczeń.

Rośliny w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Drugim orężem w walce z zanieczyszczeniem powietrza może być zaopatrzenie biura w odpowiedni zestaw roślin. To przede wszystkim sposób na zwalczanie smogu – zarówno tego napływającego z zewnątrz, jak i elektromagnetycznego. Ten drugi termin odnosi się do promieniowania emitowanego przez ekrany i komputery, których w biurach mamy pod dostatkiem.

Mimo że w przeciwieństwie do zarazków smog jest “sztucznym” zanieczyszczeniem, natura znalazła sposoby, by sobie z nim radzić. W biurze warto znaleźć miejsce na paprocie, skrzydłokwiaty oraz draceny. Świetnie radzą sobie ze smogiem elektromagnetycznym, ale również szkodliwymi substancjami, które wydostają się z barwników i lakierów. Gatunków zdolnych do ich zwalczania jest więcej, ale polecamy akurat te trzy ze względu na to, że nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji. Powinny przetrwać nawet wtedy, gdy czasami zdarzy się nam zapomnieć o porze podlewania.

Rozwiązaniem najskuteczniejszym, ale wymagającym większych nakładów jest ogród wertykalny. To pionowa instalacja, prawdziwa ściana z roślin z automatycznym układem nawadniania. Można w niej postawić na większą ilość zieleni i bardziej wymagające gatunki.

Dekontaminacja powietrza, czyli urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń

Jeśli nie zdecydujemy się na ogród wertykalny, warto sprawić do biura urządzenie do dezynfekcji. Na rynku znajdziemy wiele elektronicznych oczyszczaczy, ale najbardziej skuteczny będzie sprzęt zdolny do dekontaminacji powietrza. To niepozorna maszyna przypominająca wentylator, która zawiera jednak w sobie wydajne cewki plazmowe. A to śmiercionośna broń przeciwko wszelkim patogenom.

Urządzenia do dezynfekcji powietrza oparte na technologii plazmowej są skuteczne, ponieważ nie tylko filtrują powietrze, ale też niszczą drobnoustroje. Plazma rozrywa ich komórki na poziomie DNA, zupełnie neutralizując ich szkodliwe działanie. Taki sprzęt można umieścić na specjalnym stojaku lub zamontować na ścianie na wzór klimatyzatora. Działa cicho i wydajnie, niszcząc nawet 99,9% szkodliwych mikrobów w pomieszczeniu. To idealne rozwiązanie do biura, zwłaszcza zajmowanego przez większą liczbę osób.