Wnętrza

Za dużo światła? Jak rolety okienne pomogą przyciemnić pomieszczenie

W niektórych sytuacjach zasłony nie wystarczą, by ograniczyć dostęp światła do pomieszczenia. Przyciemnianie, a nawet całkowite zaciemnianie wnętrz to ważna funkcjonalność, bez której trudno wyobrazić sobie większość pomieszczeń. Do tego zadania najlepiej nadają się rolety okienne. Nie każda z nich zapewni nam jednak taki sam poziom przyciemnienia mieszkania. Jakie zatem najlepiej nam w tym pomogą?

Dlaczego rolety przydają się w mieszkaniu?

Rolety zaciemniające są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, ale nie wszyscy się do niego przekonują. Niektórzy nadal cenią sobie tradycyjne firany i zasłony. Ten sposób przyciemniania pomieszczeń jest jednak zwykle mniej efektywny od rolet. A dziś na rynku znaleźć można rolety, które są nie mniej dekoracyjne niż zasłony. Co więcej – sprytnie zamontowana na szybie roleta wcale nie wyklucza tego, by, dla ozdoby, powiesić obok firanę i zasłonę.

Rolety okienne przysłaniają słońce znacznie lepiej niż tradycyjne rozwiązania. Dzięki swojej konstrukcji dokładnie zasłaniają okno, przepuszczając do środka jedynie minimalną ilość światła – to zależy już od poszczególnych rodzajów tego rozwiązania. Świetnie można je wykorzystać również nocą. Wówczas, gdy przebywamy w pomieszczeniu z włączonym światłem, zasunięte rolety pomogą zachować pełnię prywatności. Nie pozostawiają miejsca na refleksy czy cienie, które można zaobserwować na oknach zasłoniętych klasycznymi zasłonami.

Które rolety najlepiej przyciemnią pomieszczenie?

Wybór odpowiednich rolet powinien być podyktowany rodzajem pomieszczenia oraz tym, jak dokładnego ograniczenia dostępu światła w nim potrzebujemy. Najbardziej kompleksową ochronę przed słońcem dają rolety zaciemniające. Są produkowane ze specjalnych tkanin. Czasami pełne przysłonięcie światła gwarantuje potrójna warstwa, w innych wersjach stosuje się specjalną tkaninę pokrytą gumą.

W przypadku tych rolet niezwykle istotny jest ich montaż. Prowadnice powinny być zamocowane tak, by nie pozostawiać na oknie nawet najmniejszej szczeliny. Te elementy rolety są też wykonane ze specjalnych materiałów, które nie odbijają promieni słonecznych. Warto wspomnieć, że rolety zaciemniające wcale nie muszą być ciemne – bez problemu znajdziemy takie produkty również w jasnych barwach. Tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w sypialni, łazience czy innych wnętrzach, które chcemy całkowicie odciąć od światła zewnętrznego.

Jakie rolety do lekkiego przyciemnienia wnętrza?

Kilka innych rolet pozwoli nam natomiast przyciemnić wnętrze i regulować strumień światła wpadający do środka. Najlepiej nadaje się do tego roleta dzień noc. Dzięki konstrukcji z przepuszczających światło i zaciemniających pasów można łatwo ustawić pożądany stopień oświetlenia wnętrza. To świetne rozwiązanie zwłaszcza do jadalni czy kuchni, ale roleta dzień noc w ciekawym kolorze sprawdzi się także w salonie.

W reprezentacyjnych pomieszczeniach dobrze będą się prezentować także przyciemniające rolety rzymskie. Są wykonane z materiału, który imituje zasłonę, można go ułożyć w dekoracyjne fałdy. Tego typu produkty nie przylegają do okna tak dokładnie, jak rolety zaciemniające, ale pozwolą uzyskać w pomieszczeniu efekt przyjemnego półmroku. Alternatywą są także rolety wykonane z materiałów częściowo przepuszczających światło. Wówczas możemy zapomnieć o całkowitym przyciemnieniu czy regulacji strumienia światła, ale zyskamy we wnętrzu efekt rozproszonych promieni.