Porady

Jak sprawić, by tapicerka sofy zachowała swoją intensywność barw?

Piękne kolorowe sofy tapicerowane to marzenie niemalże każdego z nas. Za pomocą mebli możemy przecież sprawić, że nasze mieszkanie zyska wyrazu oraz ponadczasowego charakteru. Coraz częściej stawiamy zatem na obicia w odcieniach różu, czerwieni, granatu, zieleni czy żółci. Jak jednak wiadomo, takie kolory lubią tracić swoją intensywność. Niestety już po kilku latach tapicerka sofy może wyglądać zdecydowanie inaczej. Czy jesteśmy jednak w stanie jakoś temu zapobiec? Oczywiście! Należy tylko znać kilka ciekawych i niezwykle skutecznych life hacków na ten temat! My zdradzimy wam je z ogromną przyjemnością! Sprawdźcie!

Zadbana tapicerka sofy – ustaw mebel z daleka od okna

Jednym z najważniejszych elementów jest tapicerka sofy. Producent takiego mebla najczęściej dostarcza nam szczegółowych informacji na temat pielęgnacji oraz konserwacji zastosowanej tkaniny. Rzadko jednak w instrukcji znajdziemy wzmiankę o tym, że niezwykle ważne jest rozmieszczenie sofy w naszym pomieszczeniu. Warto bowiem wiedzieć, że na tapicerkę o intensywnym odcieniu bardzo źle działają promienie słoneczne. Lepiej zatem unikać umieszczania kanapy w pobliżu okna. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że nasz zestaw wypoczynkowy zachowa swoje piękne barwy na lata. Pamiętajmy zatem, by znaleźć dla swojej sofy nieco inne miejsce. 

Idealna tapicerka sofy – unikaj kontaktu mebla ze źródłami ciepła

Kupując sofy z pojemnikiem na pościel oraz funkcją spania, musimy pamiętać o tym, że te są zdecydowanie większe gabarytowo niż te bez takich udogodnień. Warto zatem dokładnie przemyśleć, gdzie umieścić taki mebel. Jeśli zależy nam jednak na intensywności barw, koniecznie odrzućmy przestrzeń w pobliżu źródeł ciepła, czyli np. kaloryferów. Dlaczego? Ogrzewanie będzie działało na podobnej zasadzie jak wspomniane wcześniej promienie. Łatwo w ten sposób odbarwić piękną tapicerkę. No dobra, ale przecież taka sofa do pokoju dziennego będzie przylegała do kaloryfera tylko w niewidocznym miejscu, to po co tak robić? Odpowiedź jest prosta. W razie zmiany położenia kanapy może okazać się, że ta nadaje się tylko do wyrzucenia. Jeden bok będzie bowiem zdecydowanie jaśniejszy niż pozostałe. Lepiej zatem wystrzegać się takich sytuacji.

Powiedz nie namaczaniu sofy

Teraz przejdziemy do kwestii związanych z pielęgnacją mebli tapicerowanych. Podczas ich czyszczenia musimy pamiętać, że woda nie ma dobrego wpływu na obicie jakim pokryta jest sofa do pokoju dziennego. Może bowiem wypłukiwać z niego barwnik. Myjąc kanapę, unikajmy zatem jej mocnego namaczania. Ściereczka, której używamy do usuwania plam, powinna być tylko wilgotna. Odciśnijmy ją zatem niezwykle mocno i dopiero przystąpmy do pielęgnacji. Co ciekawe, w przypadku niemalże każdej sofy, najlepiej po usunięciu plam wysuszyć tapicerkę. Idealnie sprawdzi się oczywiście do tego klasyczna suszarka. Ustawmy ją jednak na niską temperaturę i nie przykładajmy zbyt blisko materiału.

Używaj tylko odpowiednich detergentów

Jak większość z nas reaguje na plamę powstałą na tapicerce sofy? Chwytamy za ściereczkę, wodę i np. proszek do prania. Czy to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie nie! Do czyszczenia zestawów wypoczynkowych powinniśmy używać tylko specjalnych detergentów do takich mebli. Te są bowiem zdecydowanie delikatniejsze. Nie zostawiają także białych śladów. Używając proszku do prania czy innego preparatu tego typu, niestety nieestetyczne pozostałości są wręcz nieuniknione. Zainwestujmy zatem w odpowiedni zestaw do pielęgnacji konkretnego materiału obiciowego. 

Jeśli to konieczne – spryskiwanie octem

Wyobraźmy sobie taką sytuację – kupiliśmy nową sofę, siadamy na niej i nagle okazuje się, że ta farbuje nasze ciało i ubranie. Dlaczego? Możliwe, że podczas produkcji został użyty niskiej jakości materiał oraz nieodpowiedni barwnik. Co zrobić w takiej sytuacji? Wykonać miksturę wody z octem w proporcjach 10:1. Mieszankę wlewamy do pojemnika ze spryskiwaczem i dokładnie rozprowadzamy po całej kanapie. Profilaktycznie lepiej jednak najpierw wykonać test w niewidocznym miejscu. Takie działanie powinno sprawić, że barwnik zostanie w naszej tapicerce, a sofa do pokoju dziennego tym samym nie wyblaknie.