Moda

Szkatułki do biżuterii – na co zwrócić uwagę przy wyborze kuferka?

Szkatułki do biżuterii nie należy wybierać przypadkowo. To inwestycja na wiele lat przechowywania skarbów – a co najważniejsze, przechowywania ich w doskonałej kondycji. Niektóre akcesoria biżuteryjne zakładamy tylko raz na dekady i to, co dzieje się z nimi przez cały czas, zależy w głównej mierze od skrywającego je pudełka. Przeczytaj, jak wybrać kuferek do biżuterii, by bezpiecznie trzymać w nim całą kolekcję.

Czy kuferek do biżuterii jest konieczny?

Niezależnie od wielkości i materialnej wartości Twojej kolekcji, powinnaś zdecydować się na zakup specjalnej szkatułki na biżuterię

  • Metale szlachetne potrzebują konkretnych warunków, by nie niszczyły się z biegiem czasu. Ich właściwości chemiczne nie pozostają obojętne na wilgoć, kurz czy światło słoneczne.
  • Długa biżuteria wymaga wyjątkowego traktowania. Bez delikatności łatwo ją uszkodzić. Komu nie zdarzyło się wyjąć ze szkatułki poplątanych łańcuszków? Rozwiąże to tylko złotnik – albo raczej rozmontuje z użyciem specjalnych narzędzi.
  • Drobne kolczyki i pierścionki niemające własnego miejsca prędzej czy później zgubisz. Ba – nawet jeśli nie zgubisz ich na dobre, to… nigdy nie będziesz wiedziała, w którym dokładnie miejscu ich szukać. Ułatw sobie zadanie na przyszłość i zadbaj o organizację kosztowności.

Wrzucenie biżuterii do pierwszej-lepszej drewnianej szkatułki, w której trzymasz wszystkie świecidełka może skończyć się bardzo źle dla Twoich ulubionych akcesoriów. Porysowane, poplątane, czerniejące, a nawet zardzewiałe… Koszmar, którego nie życzymy żadnej posiadaczce biżuterii!

Dobrze zorganizowane szkatułki do biżuterii

Kuferki przeznaczone do przechowywania akcesoriów biżuteryjnych mają liczne przegródki, pozwalające oddzielić jedne elementy od drugich. To niezwykle ważne szczególnie dla akcesoriów z metali. Stykanie się biżuterii ze złota, srebra czy miedzi mogłoby doprowadzić do licznych zarysowań na tafli kruszcu. 

Takie szkatułki do biżuterii umożliwiają kompletne rozdzielenie ozdób, by w trakcie przechowywania nigdy nie wchodziły ze sobą w kontakt. Nawet przy przenoszeniu kuferka skarby nie będą na siebie nachodziły.

Pod żadnym pozorem nie upychaj elementów ciasno obok siebie – to mija się z celem kuferka. Jeżeli kolekcja nie mieści się w szkatułce, zainwestuj w drugą. 

dobrze zorganizowany kuferek do biżuterii
Każde akcesorium ma tutaj swoje wygodne miejsce. Źródło: strona sklepu Gal-art.

Szkatułki do biżuterii wyłożone delikatnym materiałem

Kolejny element zabezpieczający przed zarysowaniami – pokrycie wnętrza kuferka gładkimi, miękkimi materiałami. Lata spędzone na takim obiciu nie zaszkodzą nawet najdelikatniejszym kosztownościom. Wybierz kuferek wyściełany na przykład welurem.

Najgorszą (a wciąż często widywaną) praktyką jest trzymanie biżuterii w niezabezpieczonych, drewnianych pudełkach – takie szkatułki mogą dobrze przechowywać np. pamiątkowe pocztówki, ale nie biżuterię!

Szczelna ochrona

Dla bezpieczeństwa biżuterii ważne jest zabudowanie kuferka tak, by do wnętrza nie dostawały się promienie słoneczne. Promieniowanie UV niekorzystnie wpływa na metale i barwniki stosowane w niektórych ozdobach. W przeciwieństwie do jubilerskich ekspozytorów, szkatułki do biżuterii na domowy użytek nie mają prześwitujących elementów.

Ponadto należy zwrócić uwagę na szczelność wieka. W środku kuferka nie ma miejsca na wilgoć czy kurz. One również działają destrukcyjnie na reaktywne chemicznie metale.

zabudowana konstrukcja szkatułki do biżuterii
Zabudowany kuferek dokładnie chroni skarby przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Źródło: strona sklepu Gal-art.

Design ma znaczenie!

Biżuteria będzie ukryta przed światem, ale to nie znaczy, że nie może zdobić aranżacji mieszkania w inny sposób. Wystarczy, że zdecydujesz się na pięknie wykonaną szkatułkę w kolorze pasującym do barw wnętrza. Umieść ją na toaletce, lub w centralnym punkcie sypialnianej komody. Odwiedzający Cię będą mogli tylko zgadywać, co dokładnie znajduje się w środku.

fioletowy kuferek do biżuterii
Szkatułki do biżuterii mają rozmaite kolory i designy. Choć najważniejsze w nich jest bezpieczne wnętrze… piękne zewnętrze z pewnością nie zaszkodzi! Źródło: strona sklepu Gal-art.

Jaki kolor dominuje w Twoim mieszkaniu? Z pewnością uda się znaleźć odpowiadający mu kuferek do biżuterii. Potraktuj szkatułkę jako pełnoprawny element dekoracyjny aranżacji i nie obawiaj się o zawartość. Solidne szkatułki na biżuterię skutecznie zabezpieczą ją przed wszystkim, co potencjalnie szkodliwe.