Porady, Zdrowie i uroda

3 powody, dla których powinieneś biegać w masce antysmogowej

Maski antysmogowe na stałe zagościły w zimowej scenerii. Wiele osób w bardzo zanieczyszczonych miejscach na ziemi używa ich przez cały rok. Jest jednak sporo biegaczy, którzy nie decydują się na to rozwiązanie. W tym artykule przybliżymy 3 znaczące czynniki, dla których biegacze powinni zdecydować się na maski. Dowiesz się dlaczego powinno się je nosić oraz jakie skutki wynikają z ich braku.

1. Powinieneś zadbać o swoje zdrowie

Aktywność fizyczna poprawia nasze zdrowie i samopoczucie. Regularne treningi pozytywnie wpływają na dobry stan układu krwionośnego, na psychikę oraz układ mięśniowo-szkieletowy. Musimy się jednak zastanowić, czy bieganie ma sens podczas, gdy normy zawieszonych pyłów w powietrzu są przekroczone nieraz kilkukrotnie. Biegając organizm pracuje dużo intensywniej, zwiększa się nasze tętno i przyśpiesza oddech, po to, by zwiększyć wentylację naszych płuc. Tym samym wraz z powietrzem wdychamy do organizmu wszystkie zanieczyszczenia w nim zawieszone. Maska do biegania wraz z odpowiednimi filtrami zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób układu oddechowego i nowotworów. Dodatkowo według badań ten sam układ krwionośny, na który pozytywnie wpływa bieganie, jest zagrożony pyłami. Nie nosząc maseczki, zamiast go poprawiać, będziesz mu szkodzić. 

zanieczyszczone miasto

Dodatkowo według raportu “Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” z 2018 roku przeciętnie niecałe 4 tys. w roku wynosi liczba przedwczesnych zgonów wynikających z krótkookresowego narażenia na pył PM 2.5 w 12 aglomeracjach i 14 największych miastach Polski w latach 2005 2017.

2. Maski skutecznie chronią przed smogiem

Wiele osób twierdzi, że maseczki nic nie dają. Są w błędzie! Oczywiście, źle dobrana maska będzie mieć bardzo niską skuteczność. Jednak przy dobraniu odpowiedniej i zaawansowanej technologii użytej do jej stworzenia, możemy być pewni ponad 90% ochrony. Stosowane rozwiązania wspomagają dodatkowo wentylację powietrza i zapobiegają wilgotnieniu maseczki. Poza szczelnym i wygodnym materiałem, dopasowanym rozmiarem oraz otworami wydechowymi najważniejszym czynnikiem jest odpowiedni filtr. Na rynku najbardziej popularne są filtry węglowe, HEPA lub ich połączenie. Są one wysoce skuteczne i łatwo dostępne. Według standardów Unii Europejskiej dostępne są następujące filtry (półmaski):

  • FFP1 usuwa co najmniej 80% cząstek
  • FFP2 usuwa co najmniej 94% cząstek
  • FFP3 usuwa co najmniej 99% cząstek

Należy pamiętać, że usuwają one cząstki równe bądź większe od 0,3 mikrona.

zanieczyszczenie powietrza

3. Stan zanieczyszczenia powietrza jest krytyczny

Ze smutkiem trzeba przyznać, że Polska należy do czołówki krajów europejskich z najgorszym stanem jakości powietrza. Regularnie podejmowane są działania zmierzające do regulacji emisji zanieczyszczeń emitowanych przez przemysł, energetykę transport czy gospodarstwa domowe. Jednak mimo stopniowo wprowadzanych zmian, Polska wypada bardzo słabo na tle innych państw Europy pod względem stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5. Średnia dobowa jakość powietrza w wielu miejscach w Polsce regularnie przekracza obowiązujące normy – nieraz kilkukrotnie. Zmiana oczywiście jest możliwa, jednak wymaga dużej pracy zarówno władz państwa, wielkich przedsiębiorstw, jak i pojedynczych ludzi. Do tego czasu warto zaopatrzyć się maskę, która pomoże nam dożyć w zdrowiu czasów, kiedy będzie można oddychać pełną piersią.

fabryka

W tym artykule wymieniliśmy 3 powody, dla których powinieneś zacząć nosić maskę antysmogową podczas biegania na zewnątrz. W rzeczywistości powodów tych jest znacznie więcej. Wiele osób wzbrania się przed maskami twierdząc, że ciężko się w nich oddycha i to utrudnia trening. Prawdą jest, że oddychanie w maseczce nigdy nie będzie tak komfortowe jak bez niej. Jednak zastanówmy się, jak będzie się nam oddychać za kilka lat, gdy poczujemy skutki oddziaływania smogu na nasz organizm. Tym pytaniem dziś Was zostawimy.