Moda

Spandex – poznaj materiał o ponadprzeciętnej elastyczności

Kupując ubrania czy bieliznę, zapewne nieraz spotkałeś się z materiałem, jakim jest spandex. Z tego włókna produkuje się wiele różnych elementów garderoby, a także wyjątkowo często wykorzystuje się je jako domieszkę do innych tkanin. Czym jednak dokładnie jest spandex? Jakie są jego najważniejsze cechy? Sprawdź odpowiedzi na te pytania, czytając poniższy artykuł. 

Spandex – materiał, który warto znać

Spandex to zdecydowanie materiał o szerokim zastosowaniu. Jest to bowiem bardzo elastyczne i trwałe włókno syntetyczne, które możesz spotkać także pod nazwą lycry lub elastanu. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze z tych określeń (lycra) jest zarejestrowane jako znak towarowy firmy Invista. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ta firma, pod ówczesną nazwą DuPont, po raz pierwszy w historii wyprodukowała ten właśnie materiał. 

Głównym walorem spandexu jest tego elastyczność. Włókno rozciąga się nawet do 400% i co najważniejsze – wraca do swojego pierwotnego kształtu. Przy okazji jest też niezwykle odporne na uszkodzenia i trwałe.

Jego sprężystość sprawia, że materiał idealnie dopasowuje się do sylwetki. Przez to początkowo służył do produkcji bielizny osobistej, a w późniejszym czasie zaczęto wytwarzać z niego odzież sportową. Na tym materiale możesz także wykonać znakowanie odzieży.

Obecnie spandex stosuje się jako domieszkę (do 10% zawartości materiału) we wszelkich elementach garderoby, które mają pięknie przylegać do ciała i podkreślać sylwetkę, ale także cechować się niebywałą trwałością. 

Jakie są największe zalety tego materiału?

Jak już zostało wspomniane, jedną z największych zalet materiału spandex jest jego niebywała elastyczność oraz rozciągliwość – nawet do 400%. Włókna wracają do swojego pierwotnego kształtu i wykazują wysoką odporność na zniszczenia. To jednak dopiero początek!

Warto pamiętać, że spandex to materiał, który się nie gniecie. Nie trzeba więc go prasować, a jego domieszka sprawia, że inne tkaniny są bardziej odporne na zagniecenia. 

Spandex jest też odporny na promieniowanie UV. Nawet te najintensywniejsze barwy zachowają więc swój idealny kolor na lata – nawet przy suszeniu ich na słońcu. Z tego też powodu często materiał ten kojarzony jest z neonową rzucającą się w oczy garderobą.

Do dużych zalet spandexu z pewnością można zaliczyć także jego właściwości szybkoschnące. Stąd też pierwotnie tworzono z niego głównie odzież sportową. Co ciekawe, mimo iż jest to syntetyczny materiał, ten w ogóle się nie elektryzuje. Nie ma więc mowy o dyskomforcie spowodowanym m.in. wrażeniem przyklejania się ubrania do ciała. 

Na koniec jeszcze warto podkreślić, że spandex jest stosunkowo tanim materiałem. Wykonana z niego odzież jest więc przystępna cenowo. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat spandexu, a przy okazji i wiskozy, odwiedź https://sklep-logos.pl/pl/n/Wiskoza-i-spandex-co-w-sobie-kryja/74.

A czy spandex ma jakieś wady?

Skoro spandex ma tyle cudownych zalet, to oznacza to, że jest wolny od wad? Niekoniecznie. Wiele osób zaznacza, że jego głównym minusem jest niska higroskopijność. Nie pochłania i nie odprowadza wilgoci. Nosząc na sobie ubranie w całości wykonane ze spandexu, cały ewentualny pot będzie zostawał na ciele. Jest więc to nie do końca higieniczne rozwiązanie. 

Mimo to warto pamiętać, że stosowany jako domieszka do bardziej przewiewnych tkanin, sprawdzi się idealnie.

Jak zatem widzisz, spandex to materiał, który ma ogrom zalet. Stosowany szczególnie jako uzupełnienie głównej tkaniny, sprawi, że noszona przez Ciebie odzież będzie wyjątkowo elastyczna, trwała i niezwykle komfortowa!