Moda

Spodnie odblaskowe dla pań i panów. Najważniejsze różnice, najbardziej praktyczne fasony

Odblaskowy strój obowiązuje w wielu branżach. Katalog odzieży ostrzegawczej musi więc zawierać szereg pozycji przystosowanych do różnego typu aktywności. Wśród nich są między innymi kurtki odblaskowe, jaskrawe kamizelki czy opasane odblaskami koszulki. To właśnie na elementy garderoby przeznaczone na górną część tułowia nacisk kładzie wielu pracodawców. Często uzupełnieniem tego stroju powinny lub wręcz muszą być jednak spodnie odblaskowe. W sklepach ze sprzętem BHP znajdziemy sporo modeli takiej odzieży, która wbrew pozorom nieco różni się od zwyczajnych spodni roboczych. Przypięcie błyszczącej tasiemki nie wystarczy, by przemienić je w profesjonalny ubiór ostrzegawczy. Spodnie odblaskowe z prawdziwego zdarzenia muszą spełniać jasno sprecyzowane normy. Poza tym powinny być jednak funkcjonalne i gwarantować wygodę. Dotyczy to szczególnie kobiet, dla których jednak bez trudu znajdziemy kilka komfortowych fasonów.

Spodnie odblaskowe – co różni je od zwykłych spodni roboczych?

Ubrania w charakterystycznych kolorach, takie jak spodnie czy bluza odblaskowa, zwykle przywodzą na myśl odzież roboczą. Dzieje się tak ze względu na charakterystyczny krój, wytrzymałe szwy czy wzmocnienia w niektórych newralgicznych miejscach. Dodatkowy materiał na kolanach, liczne kieszenie – to wszystko cechy wspólne spodni odblaskowych i roboczych.

Istnieją jednak między nimi również zasadnicze różnice. W przeciwieństwie do ubrań roboczych, spodnie odblaskowe nie służą bowiem wyłącznie do zabezpieczenia prywatnego stroju pracowników przed zabrudzeniem. Pełnią także funkcję odzieży ochronnej – w tym przypadku mają chronić przede wszystkim przed potrąceniem. Ubrania ostrzegawcze są bowiem wymagane przy pracach w pobliżu dróg i autostrad, na lotniskach, placach budowy, w stoczniach i portach. W skrócie: wszędzie tam, gdzie nieuważny kierowca lub operator maszyny może zbyt późno dostrzec innego pracownika.

spodnie odblaskowe

Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/spodnie-ostrzegawcze-dwukolorowe-do-pasa-s486.html

Wymagania dotyczące spodni odblaskowych

By spodnie mogły zyskać status profesjonalnej odzieży ostrzegawczej, muszą spełniać zalecenia zawarte w przepisach. Najistotniejszy z nich to norma EN ISO 20471. To właśnie tam sprecyzowano powierzchnię materiałów fluorescencyjnych oraz taśm odblaskowych. A te elementy już na pierwszy rzut oka odróżniają spodnie odblaskowe od roboczych.

Norma, która obowiązuje nie tylko w Polsce, ale i w innych europejskich krajach, dzieli odzież odblaskową na trzy klasy. Pierwsza zapewnia najniższy poziom ochrony, trzecia najbardziej kompleksowe zabezpieczenie. Minimalna powierzchnia taśm odblaskowych na spodniach ostrzegawczych to 0,1 metra kwadratowego. Musi im towarzyszyć co najmniej 0,14 metra kwadratowego fluorescencyjnego tła. By jednak przyznać odzieży klasę pierwszą, odzież dodatkowo powinna zawierać 0,2 metra kwadratowego tak zwanego materiału “w wykonaniu połączonym”.

W przypadku spodni odblaskowych normy precyzują także rozkład taśm odblaskowych. Powinny znajdować się co najmniej 5 centymetrów nad dolnym końcem nogawek i je oplatać. Sama szerokość taśmy również to również minimum 5 centymetrów. By skompletować strój klasy trzeciej, zapewniający najwyższą ochronę, należy uzupełnić spodnie o część ubioru zakrywającą tułów.

Interesujesz się nie tylko ubraniami roboczymi i odblaskowymi, ale także sportowymi? Wiedzę i ciekawostki na ich temat znajdziesz na stronie wspieramyklub.pl

Męskie spodnie odblaskowe – przegląd modeli

Większość modeli spodni odblaskowych, które można znaleźć na polskim rynku odzieży ostrzegawczej, jest dedykowanych mężczyznom. To w tej kategorii ubrań znajdziemy najwięcej propozycji, które będą spełniać wymagania opisane w przepisach dotyczących odzieży o podwyższonej widzialności.

Spodnie do pasa

Najwięcej możliwości wyboru będzie wówczas, gdy naszym wyborem staną się klasyczne spodnie do pasa. W sklepach z artykułami BHP znajdziemy modele w kilku wersjach kolorystycznych. Najlepszą widzialność zagwarantują spodnie, w których większość nogawek jest wykonana z fluorescencyjnego, żółtego lub pomarańczowego materiału. Można znaleźć spodnie wykonane w całości w takim kolorze, uzupełnione trzema rzędami taśm odblaskowych. To ubrania klasy drugiej. Wystarczy wzbogacić je na przykład o koszulkę odblaskową, by uzyskać najwyższą klasę ochrony.

Wśród spodni ostrzegawczych klasy drugiej znajdują się jednak również modele, w których można dostrzec pasy ciemnej tkaniny. Często są usytuowane na wysokości kolan i bezpośrednio pod nimi, gdzie chronią przed otarciami. Najczęściej używane kolory to granatowy i czarny. W takich barwach są zazwyczaj utrzymane ciemne spodnie, w których proporcje zwykłej tkaniny do materiału fluorescencyjnego są odwrócone. A na nogawkach widnieją tylko dwa rzędy taśm odblaskowych.

Spodnie bojówki

Szczególnym rodzajem spodni do pasa będą bojówki. Bywają nazywane również spodniami taktycznymi. Kojarzą się bowiem przede wszystkim z wojskiem i wyposażeniem żołnierzy. Charakteryzują się prostym krojem i wytrzymałą budową. Jako że dedykuje się je osobom wykonującym prace fizyczne, poliester, który jest podstawą większości spodni odblaskowych i roboczych, powinna w nich uzupełniać bawełna. Przy wyborze bojówek warto także zwrócić uwagę na wykończenie pasa. Jeśli znajdzie się tam elastyczny materiał, będzie się je nosić znacznie wygodniej.

Spodnie ogrodniczki

Wielu uważa ogrodniczki za najbardziej funkcjonalny typ spodni ochronnych i roboczych. Ich dużym atutem są szelki, które stabilizują strój każdego pracownika. Dla wielu to ubiór bardziej swobodny niż spodnie mocowane pasem. Niewątpliwą zaletą ogrodniczek jest także duża liczba kieszeni. Oprócz tych na nogawkach posiadają także kieszeń na piersiach, idealną na przykład na telefon komórkowy czy dokumenty, które trzeba mieć ze sobą w trakcie pracy.

Ogrodniczki ostrzegawcze drugiej klasy są zwykle niemal w całości żółte lub pomarańczowe. Ciemniejsze wstawki znajdziemy tylko w paru miejscach, na przykład u krańców nogawek. Dwa rzędy taśm ostrzegawczych sytuuje się w nich w dolnej części nogawek, trzeci zwykle na wysokości pasa.

spodnie odblaskowe

Żródło: https://www.sprzetbhp.pl/spodnie-ostrzegawcze-dwukolorowe-ogrodniczki-s488.html

Damskie spodnie ostrzegawcze? To już nie problem

Jeszcze całkiem niedawno przy szukaniu spodni odblaskowych kobiety były zdane przede wszystkim na modele przeznaczone dla mężczyzn. To takie ubrania były uznawane za uniwersalne. Działo się tak dlatego, że na większości stanowisk wymagających odzieży ostrzegawczej zatrudnieni byli mężczyźni. Dziś nieco się to zmieniło, stąd i zmiany w ofertach producentów sprzętu BHP.

Najłatwiej znaleźć damskie spodnie odblaskowe do pasa. Układ kieszeni czy taśm odblaskowych będzie w nich identyczny do tego, który widać w odzieży męskiej. Największe różnice można dostrzec w kroju. Tego typu spodnie będą nieco węższe w pasie i bardziej wyprofilowane. Nogawki również nie są w nich tak szerokie, jak w męskich fasonach. Wśród damskich modeli można znaleźć spodnie odblaskowe drugiej klasy, w których podstawowym materiałem będzie bawełna. Proporcje 65 procent bawełny i 35 procent poliestru gwarantują bardzo dobrą wentylację ciała w czasie pracy. Zdecydowanie mniejsza będzie jednak zawartość takich włókien w ostrzegawczych spodniach przeciwdeszczowych.

Zestawy ubrań odblaskowych

Ciekawym udogodnieniem mogą być spodnie odblaskowe z kieszeniami na kolanach. Te naszywki nie są jednak przeznaczone do przenoszenia przedmiotów. Można w nich umieścić ochraniacze, które pomogą na przykład w pracach wymagających podpierania się na kolanie.

Szukając odzieży roboczej dla pań można zresztą znaleźć więcej propozycji, które stworzą ze spodniami pełen zestaw ochronny. Z myślą o kobietach powstają bowiem dzisiaj również taliowane koszulki – zarówno w formie polo, jak i T-shirtów. Ważnym udogodnieniem z damskiego punktu widzenia są także dopasowane do ich sylwetki kurtki odblaskowe. Dzięki temu kobiety zyskują swobodę ruchów, którą mocno ograniczają męskie, szerokie i niewygodne modele takich ubrań.

Brak fasonów dla kobiet to jeden z największych mitów na temat odzieży ostrzegawczej. Więcej poznasz w kolejnym artykule: Fakty i mity dotyczące ubrań odblaskowych

Autor:
Piotr Gołąb
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.