Wnętrza

Roleta dzień noc – czy warto na nią postawić?

Ostatnie sezony na rynku wnętrzarskim i budowlanym to złoty okres dla rolet. Polacy przekonali się do tych rozwiązań i coraz częściej zastępują nimi klasyczne firany oraz zasłony. Jednym z dostępnych rodzajów takich akcesoriów są rolety dzień noc. Wymiary tego elementu można łatwo dopasować do wielkości okna, ale nie jest to ich jedyna zaleta. Przedstawiamy najważniejsze korzyści płynące z montażu tego typu rolet.

Roleta dzień noc – dlaczego warto?

Roleta dzień noc wyróżnia się od innych kilkoma unikalnymi cechami – przede wszystkim konstrukcją oraz zasadą działania. Jest zbudowana z pasów ciemnej i prześwitującej tkaniny, ułożonych na przemian na całej długości rolety. Taka konstrukcja umożliwia dowolną regulację natężenia światła wpadającego do pomieszczenia, co z pewnością jest największą zaletą tego pomysłu. Pasy możemy ustawić zarówno w takiej pozycji, która zapewni maksimum światła, jak i tak, by mocno przyciemniły pomieszczenie. Do tego dostępnych jest mnóstwo wariantów pośrednich, wpuszczających do wnętrza rozproszone światło. Takie rolety to rozwiązanie, które pomoże uchronić dom przed upałami.

Obsługa rolet dzień noc również nie nastręcza trudności, jest intuicyjna. Bez problemu można je całkowicie zwinąć. Po montażu takich rolet firany i zasłony nie będą już potrzebne. Rolety odpowiednio dobrane do wnętrza mogą także pełnić funkcję dekoracyjną. To element, który sprawdzi się zwłaszcza w minimalistycznych aranżacjach.

Dużym atutem takiego rozwiązania jest także szeroki wybór produktów dostępnych na rynku. Bez problemu znajdziemy rolety dzień noc w poszukiwanych przez nas wymiarach. Łatwo dopasujemy także ich kolor do wystroju pomieszczenia, obecnie są bowiem dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Również montaż rolet dzień noc nie sprawi zbyt wielkich problemów, tym bardziej że można je kupić w wersjach przykręcanych do ściany czy ramy okiennej, ale także mocowanych na specjalnych zaczepach.

Wady rolet dzień noc

Żadne rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad i rolety dzień noc nie są pod tym względem wyjątkiem. Układ pasów sprawia, że nawet przy całkowitym zasunięciu rolet wciąż pozostają niewielkie przestrzenie, przez które do środka będzie prześwitywać nieco światła. Takie rolety nie pozwalają zatem na zupełne zaciemnienie wnętrza.

Za wadę, którą przypisuje się roletom dzień noc, niektórzy uznają także fakt, iż pasy są widoczne również na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie może również nie pasować do niektórych aranżacji pomieszczeń, na przykład we wnętrzach pełnych ozdób urządzonych w stylu glamour.

Montaż rolety dzień noc – w jakim pomieszczeniu wypada najlepiej?

Ze względu na swój uniwersalny charakter roleta dzień noc nadaje się do wielu pomieszczeń. Klasyczne modele w stonowanych barwach królują przede wszystkim w kuchniach i jadalniach, gdzie regulacja oświetlenia odgrywa bardzo ważną rolę. Takie rolety pozwalają także na poprawę komfortu korzystania z sypialni.

Montaż rolety dzień noc jest jednak coraz popularniejszy również w salonach. W tych pomieszczeniach, oprócz funkcjonalnych zalet rolet, zwraca się uwagę na ich dekoracyjny charakter. Kolorowe pasy mogą bowiem świetnie komponować się z resztą wnętrza. Roleta dzień noc najlepiej sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych i modernistycznych, ale odrobina kreatywności pozwoli ją wkomponować również w zupełnie odmienne aranżacje.