Wnętrza

Przegląd najlepszych materiałów do budowy energooszczędnego domu

Współcześnie wznoszone budynki muszą charakteryzować się możliwie najwyższą efektywnością energetyczną. Ponadto, wykorzystywane do budowy materiały, powinny być wytrzymałe, odporne na działanie wilgoci oraz ognioodporne. Sprawdź, jakie materiały budowlane sprawdzą się najlepiej podczas budowy energooszczędnego domu.

Bloczki z betonu komórkowego

Często stosowanym materiałem konstrukcyjnym do wznoszenia ścian budynku są bloczki z betonu komórkowego. Przykładem materiału o doskonałych parametrach technicznych są bloczki Suporex – popularny materiał wykorzystywany na współczesnych placach budowy. Bloczek komórkowy Suporex powstaje z napowietrzonej masy betonowej. Pęcherzyki powietrza, znajdujące się w strukturze materiału, mają za zadanie zmniejszyć wagę produktów, co znacząco ułatwia transport oraz ich wbudowywanie w konstrukcji, a także poprawić właściwości termoizolacyjne. Doskonała izolacyjność termiczna pozwala na ich zastosowanie podczas budowy domu energooszczędnego. Ponadto, bloczki Suporex są odporne na działanie ekstremalnych temperatur, zarówno bardzo niskich, jak i wysokich. Są również odporne na destrukcyjne działanie ognia, co zwiększa bezpieczeństwo budynku. Wśród wad tego materiału należy wymienić niską wytrzymałość na działanie wilgoci oraz kruchość.

Bloczki silikatowe

Silikaty powstają z połączenia piasku kwarcowego (90% masy produktu), wapna (7%) oraz wody. Produkty te łączone są ze sobą pod działaniem pary wodnej o wysokiej temperaturze. Powstała masa tworzy produkty o dużej gęstości, co wpływa na znaczący wzrost wytrzymałości mechanicznej gotowych produktów. Dzięki temu możliwe jest wznoszenie ścian dużo cieńszych niż w przypadku innych materiałów. Wspomniana gęstość bloczków silikatowych wpływa również na doskonałe parametry termoizolacyjne oraz akustyczne, sprawdzając się w budowie zarówno ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Co więcej, bloczki silikatowe są również całkowicie odporne na negatywne działanie ognia.

Pustaki szalunkowe

Ciekawym sposobem budowy ścian fundamentowych, piwnicznych oraz słupów czy murów oporowych jest wykorzystanie pustaków szalunkowych. Pozwalają one na budowę wyjątkowo wytrzymałych oraz trwałych elementów konstrukcyjnych. Dzięki pustakom szalunkowym możliwe jest wznoszenie elementów o charakterze monolitycznym, a sam produkt stanowi szalunek tracony. Dostępny na rynku pustak szalunkowy słupkowy pozwala na tworzenie słupów konstrukcyjnych, charakteryzujących się wyjątkową wytrzymałością, nośnością oraz bezpieczeństwem.