Porady

Czym jest polityka prywatności?

Przeglądając strony internetowe, często możemy trafić na zakładkę lub pop-up z prośbą o zapoznanie się i zaakceptowanie polityki prywatności portalu, na którym przebywamy. Czym właściwie ona jest, czy każda strona ma obowiązek ją posiadać, jakie są zalety zawarcia jej na swoim portalu? Odpowiadamy na te pytania!

Co to jest polityka prywatności?

To dokument, w którym znajdują się przede wszystkim informacje na temat przetwarzania danych osobowych, które zbierane są na danej stronie internetowej i w jaki sposób będą one wykorzystywane. Zbieranie danych może być automatyczne, ale może je udostępnić użytkownik podczas rejestracji. Ważną kwestią obok wykorzystania danych jest to, czy będą, a jeśli tak to na jakich zasadach, przekazywane innym firmom. W dokumencie znaleźć musi się także informacja, w jaki sposób są zabezpieczone i co należy zrobić, żeby móc je zmodyfikować albo całkowicie usunąć. Powinien zostać umieszczony w nim także kontakt do administratora danych w tej witrynie oraz informacja, jak będzie on kontaktował się z użytkownikiem.

Gdzie obowiązuje polityka prywatności? Sklep internetowy, który prowadzisz powinien posiadać taki dokument. Poznaj obowiązujące prawo w Internecie na stronie prawointernetu.eu!

Jakie mogą być sposoby zbierania danych?

Sprzedaż produktów, zapisy na newsletter i przypomnienia z promocjami, kontakt pozostawiony w formularzu kontaktowym czy możliwość komentowania artykułów blogowych, to najpopularniejsze formy zbierania danych osobowych od użytkowników strony internetowej.

Czy każdy portal internetowy musi mieć politykę prywatności?

Nie, nie musi. Jeśli na portalu nie zbieramy danych osobowych w celu ich przetwarzania, wówczas nie musimy nic z tym robić. Żadne prawo nie nakazuje przygotowania takiego dokumentu. Pozwala on jednak na spełnienie wielu obowiązków informacyjnych, które w przypadku braku polityki prywatności, muszą zostać umieszczone w wielu innych miejscach.

Czy są jakieś kary za brak polityki prywatności?

Odpowiedź może nasunąć się sama, skoro nie ma nakazu jej posiadania, nie można karać za brak. Natomiast umieszczając w niej inne obowiązki informacyjne wynikające z ustawy o ochronie danych osobowych i informacje o plikach cookies dotyczących prawa telekomunikacyjnego, zabezpieczamy się przed karami związanymi z niedopełnieniem tamtych czynności.

Polityka prywatności a polityka bezpieczeństwa

Na pozór wydawać by się mogło, że to te same dokumenty, jednakże polityka bezpieczeństwa to obowiązkowy i wewnętrzny druk, który posiada wyłącznie administrator danych na stronie internetowej. Nie publikuje się go w sieci.

Polityka prywatności – jak stworzyć ją dobrze?

Przede wszystkim powinna być ona napisana prostym i zrozumiałym dla zwykłego użytkownika językiem. Musi zawierać oczywiście wszystkie podpunkty informujące o celu zbierania danych i sposobie ich przetwarzania. To fakt, mało kto zdecyduje się ją przeczytać, ale dzięki prostemu językowi i dobremu rozplanowaniu tekstu sprawimy, że nasz użytkownik będzie bardziej świadomy, wchodząc na naszą stronę internetową.