Porady

Jak ułatwić sobie odkurzanie centralne?

Osoby instalujące u siebie systemy centralnego odkurzania zwykle mają nadzieję nie tylko na lepszą jakość sprzątania, ale i większą wygodę. Wśród udogodnień związanych z odkurzaniem centralnym warto pomyśleć więc o rozwiązaniach ułatwiających korzystanie z długiego węża ssącego do odkurzacza. Pomocne będą systemy Retraflex i Hide a Hose, dzięki którym kilkunastometrowy wąż może zostać schowany w ścianie.

Wąż w odkurzaczu centralnym

Posiadanie odkurzacza centralnego ma wiele niezaprzeczalnych zalet, ale w czasie sprzątania trzeba pamiętać o noszeniu ze sobą dość długiego węża. Przed rozpoczęciem odkurzania konieczne jest wetknięcie go w gniazdo umieszczone w sprzątanym pomieszczeniu. Czasami kłopoty może sprawić również przechowywanie długiego węża do odkurzacza centralnego w domu czy mieszkaniu. Trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce i tak ułożyć, by się nie zniszczył. Istnieje jednak prosty sposób, by uniknąć problemów związanych z tym elementem i ułatwić sobie odkurzanie centralne.

Odkurzacz centralny – wąż chowany w ścianie

W kłopotliwym użytkowaniu węża ssącego pomagają systemy z wężem chowanym w ścianie. Najpopularniejsze i najbardziej uznane rozwiązania to Retraflex i Hide a Hose, popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, dostępne również na polskim rynku.

Regulacja długości węża

Zastosowanie tych rozwiązań znacznie zwiększa wygodę odkurzania centralnego. System ten pozwala bowiem na schowanie węża w instalacji, która jest umieszczona w ścianie lub podłodze budynku. Dzięki temu wąż jest wyciągany bezpośrednio z gniazda, nie trzeba wpinać go osobno w każdym pomieszczeniu. System Retraflex pozwala schować w ścianie nawet 18 metrów węża. Efekt? Z jednego gniazda można posprzątać nawet 200 metrów kwadratowych powierzchni. Nie trzeba jednak za każdym razem wysuwać całej długości węża – wystarczy rozwinąć go jedynie tyle, ile jest aktualnie potrzebne. Reszta pozostanie schowana w ścianie.

Oszczędności w czasie instalacji

Problemów nie sprawia również schowanie węża. System pozwala na automatyczne ukrycie go w ścianie dzięki wykorzystaniu mocy ssącej odkurzacza. Sam wąż jest lekki i elastyczny, do tego pokryty specjalnym pokrowcem. Z jednej strony zapobiega on ewentualnemu zarysowaniu mebli czy podłogi, z drugiej – pomaga w utrzymaniu węża w czystości. Rozwiązanie z wężem chowanym w ścianie pozwala również na oszczędności w czasie instalacji. W budynku nie trzeba montować tak wielu gniazd, jak w przypadku klasycznych odkurzaczy centralnych. Montaż systemów Retraflex i Hide a Hose jest możliwy w większości powstających oraz istniejących już budynków.