Porady

Wysokość ogrodzenia – jak wybrać odpowiednią siatkę ogrodzeniową

Wybór odpowiedniego ogrodzenia do swojej posesji jest niezwykle istotne. Chodzi tu nie tylko o kwestie bezpieczeństwa, ale i estetyki. Najczęściej wybierane są siatki na ogrodzenia, które bardzo dobrze chronią teren. 

Decydując się na taką opcję, musisz dostosować wysokość ogrodzenia do swoich potrzeb. Jak to zrobić? Jaka siatka będzie optymalna? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Optymalna wysokość siatki do domu jednorodzinnego

Najczęściej poszukujemy ogrodzenia, aby zabezpieczyć teren, na którym stoi nasz dom. Siatki ogrodzeniowe, lub panele zapewniają prywatność – możesz odgrodzić się od sąsiadów i spokojnie wypoczywać na swoim podwórku. 

Jaka wysokość ogrodzenia w tym przypadku sprawdzi się najlepiej? Od 150 do 180 cm. Siatki na ogrodzenia o takich parametrach na pewno znajdziesz w każdym sklepie budowlanym i u producentów. Są to standardowe wysokości, które najczęściej wykorzystuje się do zabezpieczania terenu domu jednorodzinnego. 

Jaka wysokość ogrodzenia do ogrodu?

Masz wokół domu piękny ogród i zależy Ci na tym, aby nieproszeni goście nie mieli do niego dostępu, a także, aby ktoś nieuważnie nie stanął na jedną z pielęgnowanych przez Ciebie roślin? Jeśli tak, to zamontuj siatkę ogrodzeniową o wysokości od 100 do 120 cm. Wytyczy granicę między ogrodem, a terenem, po którym można chodzić. 

Wybierając siatkę, nie będziesz ograniczał roślinom dostępu do światła. Stawiając na ogrodzenie z wysokiej jakości materiału, nie będziesz musiał przejmować się mrozem, deszczem, czy nadmiernym słońcem. Siatka odporna na takie ekstremalne warunki pogodowe posłuży Ci przez wiele lat. 

Wysokość ogrodzenia do zabezpieczenia większych terenów 

Większe tereny, takie jak firmy czy przedsiębiorstwa potrzebują wyższego ogrodzenia, aby zabezpieczyć teren swojej działalności. Często znajduje się tam towar lub sprzęt niezbędny do pracy. W takim przypadku najlepiej postawić na ogrodzenie do 220 cm wysokości. 

Wyższe ogrodzenie a prawo 

Jeśli chcesz postawić wyższą siatkę ogrodzeniową, panele lub inne zabezpieczenie terenu, musisz pamiętać, aby zgłosić swoje prace do odpowiednich organów. 

Zgodnie z przepisami dopuszczalna wysokość płotu wynosi do 2,2 m. Wiesz, że przekroczysz tę liczbę? W takim razie musisz udać się do odpowiedniego starostwa powiatowego lub urzędu miasta min. 21 dni przed rozpoczęciem prac.  Zabierz ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty. Po uzyskaniu zgody dopiero możesz stawiać ogrodzenie na swoim terenie. 

Wysokość ogrodzenia i sąsiedzi 

Dom jednorodzinny możesz zabezpieczyć swoim własnym ogrodzeniem lub dogadać się z sąsiadem i postawić wspólny płot. Jak to wygląda w praktyce?

Własne ogrodzenie: musi znajdować się w granicach Twojej działki. Jak już wiesz, z wcześniejszej części artykułu, wysokość siatki może mieć do 2,2 m – wtedy stawiasz ją bez żadnych ograniczeń. 

Musisz jednak pamiętać, że sąsiad ma prawo zgłosić na Ciebie skargę. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Jeśli stwierdzi, że ogrodzenie ogranicza na jego działce dostęp do światła słonecznego lub zasłania okno budynku. 

Siatka dzielona z sąsiadem: wtedy płot postawiony jest na linii rozgraniczającej obie posesje. Wraz z sąsiadem dogadujecie się w kwestii doboru siatki ogrodzeniowej, wysokości i kosztów i innych ważnych aspektów. 

Teraz już wiesz, jaka wysokość ogrodzenia będzie idealna do twojej posesji. Zakup siatkę ogrodzeniową z wysokiej jakości materiałów, aby zabezpieczenie terenu służyło Ci przez wiele lat.