Bez kategorii

Maska antysmogowa do biegania – dlaczego jest niezbędna?

Maseczka antysmogowa do biegania to w dzisiejszych czasach nie przywilej, a konieczność. W rankingu na 100 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, sporządzonym przez szwajcarską platformę monitorującą jakość powietrza – IQAir, polskie miasta uplasowały się na 29 (!) pozycjach. To prawie ⅓ miast z całego zestawienia. Smog nie jest odległym problemem przyszłości, dzieje się tu i teraz. Jak zatem bezpiecznie uprawiać sport na świeżym powietrzu? Niezbędna w tym celu okaże się maska antysmogowa do biegania. Przed czym dokładnie nas chroni i jak działa? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej!

Maska antysmogowa do biegania – przed czym nas chroni?

Maska antysmogowa do biegania powinna znajdować się w niezbędniku każdego biegacza – szacuje się, że smog zabija blisko 50 tysięcy Polaków rocznie! Ale czym właściwie jest smog? To nic innego, jak zanieczyszczenie powietrza, szczególnie niebezpieczne ze względu na szkodliwe związki chemiczne, które się w nim znajdują. W jego skład wchodzą między innymi tlenki azotu, siarki, rtęci czy ołowiu,  a także wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które powodują raka – wydzielają się w trakcie spalania drewna iglastego, palenia papierosów czy produkcji asfaltu. Oprócz nowotworu (głównie płuc), smog powoduje także alergie, astmę, choroby serca, płuc, oskrzeli i układu krwionośnego, a także ogólne osłabienie organizmu. Bieganie w smogu jest więc szczególnie odradzane astmatykom, alergikom i kobietom w ciąży. Oprócz ochrony przed szkodliwymi związkami chemicznymi, maska antysmogowa do biegania może pełnić także funkcję zabezpieczającą przed mrozem i wiatrem. 

Maska antysmogowa do biegania – jak działa?

Działanie masek antysmogowych opiera się głównie na wymiennych filtrach, w które są wyposażone. Według producentów, filtry w maskach zatrzymują aż 99 procent zanieczyszczeń zawartych w smogu. Aby filtry działały prawidłowo, należy je wymieniać regularnie, a więc co najmniej raz na 2 tygodnie (lub po 10 godzinach ciągłego użytkowania). Jeśli jednak nie lubimy polegać na zawodnej pamięci, warto kontrolować kolor filtra i wymieniać go w momencie, gdy zmienia się z białego na szary. Do biegania w masce antysmogowej bez wątpienia trzeba się przyzwyczaić – utrudnia dostęp do świeżego powietrza, jest niewygodna dla okularników, a po jakimś czasie od rozpoczęcia treningu robi się wilgotna. Gdy jednak opanujemy sztukę biegania w maseczce antysmogowej, nasze płuca na pewno nam podziękują!

Maska antysmogowa do biegania – jak ją dobrać?

Pamiętajmy, że maska antysmogowa do biegania ma działać jak tarcza dla naszego zdrowia. Nie możemy więc ani oszczędzać na jej zakupie, ani kierować się przy jej doborze takimi cechami jak kolor czy estetyczny wygląd. Maska antysmogowa do biegania ma przede wszystkim spełniać swoje zadanie, a więc być ochroną przed szkodliwymi substancjami zawartymi w smogu. 

 

Dobór odpowiedniej maski antysmogowej do biegania jest szczególnie istotny, gdy jej zakupu dokonujemy przez Internet. Jak to zrobić? Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać jest zmierzenie obwodu swojej twarzy i głowy, a następnie dopasowanie naszego wymiaru do wymiarów poszczególnych maseczek w tabelach na stronie producenta. Musimy mieć na uwadze, że aby maska antysmogowa spełniała swoje zadanie, musi być przylegająca, ale nie może w żadnym miejscu uwierać.