Porady

Jak zabezpieczyć dłonie przed mrozem?

Zimą, gdy trzeba mierzyć się z niskimi temperaturami, niektóre części naszego ciała wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Dbamy więc o twarz i głowę, ale powinniśmy zwracać uwagę również na nasze dłonie. Wystawianie ich na długotrwałe działanie niskich temperatur może skończyć się fatalnie. Jak więc zabezpieczyć dłonie przed mrozem?

Czym grozi przemarznięcie dłoni?

Kiedy dłonie są długo narażone na działanie niskiej temperatury, może skończyć się nawet odmrożeniem. Najczęściej wiąże się to z wychłodzeniem całego organizmu. Odmrożenia uszkadzają skórę, ich skutki mogą być nieodwracalne. Urazy pierwszego stopnia zwykle powodują jedynie ból, obrzęk i zmianę koloru skóry, ale odmrożenia czwartego stopnia mogą prowadzić nawet do martwicy. Zimą, oprócz niskiej temperatury, może im sprzyjać również wiatr i duża wilgotność.

Zwykle kończy się jednak na bólu i zniszczeniach na powierzchni skóry. Najbardziej narażone na odmrożenia są właśnie dłonie i stopy, ale także uszy czy nos. To efekt małej ilości tkanki podskórnej, której w tych miejscach znajduje się niewiele w porównaniu z innymi częściami ciała.

Jak chronić dłonie przed mrozem?

W naszych warunkach klimatycznych trudno całkowicie zniwelować ryzyko wystawiania dłoni na działanie zimna. Dlatego trzeba sobie z tym radzić – kilka sprawdzonych sposobów sprawi, że mróz nie będzie nam straszny.

Podstawa – rękawice Salomon i podwójna ochrona

Najprostszą, ale i najskuteczniejszą formą zabezpieczenia dłoni przed chłodem jest zakładanie rękawiczek. Nie wszyscy jednak na co dzień o tym pamiętają, choć takie elementy zimowego wyposażenia jak Salomon kurtka damska czy ciepłe buty zwykle stanowią nieodłączną część garderoby na zimowe miesiące. Rękawiczki męskie Salomon również powinny dołączyć do tego grona. Wiele modeli nie tylko świetnie izoluje, ale i jest wyposażonych w system AdvancedSkin Dry, który skutecznie odprowadza wilgoć.

Warto dobrać odpowiedni rozmiar, a w przypadku szczególnie dużych mrozów postawić nawet na podwójną ochronę. Na dopasowane rękawiczki należy wówczas założyć drugie, najlepiej dwupalczaste. Najnowszym, ale też zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem są podgrzewane rękawice, które dbają o temperaturę dłoni dzięki specjalnym akumulatorkom.

Kremy do rąk z gliceryną lub wazeliną

Nawet jeśli nie grożą nam odmrożenia, na naszej skórze i tak często widać efekty niskich temperatur. Należy do nich suchy i popękany naskórek. W walce z taką przypadłością pomogą odpowiednie kosmetyki – przede wszystkim kremy do rąk. Należy jednak unikać preparatów wysuszających skórę, zwłaszcza zawierających alkohol. Zamiast tego możemy używać tłustych kremów. Dobrze, by zawierały glicerynę lub wazelinę, przyda się także filtr UV oraz witamina A, która pozytywnie wpływa na wygląd naszej skóry. Zimą warto smarować dłonie szczególnie regularnie. Raz w tygodniu można natomiast pokusić się o peeling dłoni, który ujędrni ich skórę i pomoże usunąć obumarły naskórek.

Mycie dłoni – odpowiednia temperatura i kosmetyki

Przy niskich temperaturach szczególna ostrożność jest zalecana także przy myciu dłoni. Jeśli myjemy je tuż przed wyjściem z pomieszczenia, trzeba je wyjątkowo dokładnie osuszyć. Poza tym ważne będą kosmetyki, których używamy w czasie tej czynności. Zwykłe mydła mogą się nie sprawdzić. Bardziej korzystne będą delikatne preparaty do rąk. Co jeszcze robić, by zachować skórę w jak najlepszym stanie? Najlepiej unikać kontaktu z gorącą wodą oraz detergentami, które osłabiają skórę.