Porady

Restauracja i bar. W co ubrać pracowników?

Odzież gastronomiczna przeznaczona dla pracowników barów, restauracji oraz innych lokali powinna spełniać kilka ważnych kryteriów. Z jednej strony musi chronić pracowników, z drugiej nieraz pełni funkcje reprezentacyjne. Wyjaśniamy, jakie elementy ubioru będą niezbędne dla kucharzy, ich pomocników oraz kelnerek i kelnerów.

Odzież gastronomiczna – najważniejsze cechy

Odzież gastronomiczna powinna być dostosowana do wymogów BHP. Należy o tym pamiętać zarówno wybierając fartuchy kelnerskie, jak i ubrania dla kucharzy. Odzież przez nich używana powinna chronić przed zabrudzeniem i być odporna na plamy. Praca w kuchni wiąże się bowiem z nieustannym ryzykiem zachlapania odzieży. Dodatkowym zagrożeniem jest kontakt z gorącymi składnikami potraw – dobrze więc, by ubrania maksymalnie chroniły pracowników również przed taką ewentualnością.

Ważna jest jakość materiałów użytych do produkcji ubrań. Często trzeba je prać w stosunkowo wysokich temperaturach, najtańsze rozwiązania już po kilku pobytach w pralce mogą zatem przestać nadawać się do użytku. Ubrania dla pracowników powinny też zapewniać im maksymalny komfort i wygodę, a co za tym idzie – być odpowiednio dopasowane do sylwetki kucharzy czy kelnerów.

Odzież gastronomiczna – elementy

Niezbędną częścią wyposażenia, jakie pracodawca powinien dostarczyć pracownikom lokali gastronomicznych, są odpowiednie buty. Powinny one posiadać antypoślizgową podeszwę, ponieważ w czasie pracy w kuchni nietrudno o to, by coś rozlało się na podłodze. Co jeszcze wchodzi w skład odzieży gastronomicznej?

Fartuchy gastronomiczne i odzież dla kucharzy

Kucharze oraz ich pomocnicy szczególną uwagę zwracają na fartuchy gastronomiczne. To głównie one zapewniają im ochronę. Powinny być zatem trwałe i jak najbardziej odporne na zabrudzenia, a także zachlapania. Górną część ciała kucharza okrywa z kolei bluza kucharska. W związku z panującą w kuchni wysoką temperaturą taka odzież powinna umożliwiać odpowiednią wentylację. Wymogiem pracy w kuchni jest także używanie osłon na włosy, dlatego koniecznym elementem ubioru są czepki, czapki bądź chusty kucharskie.

Zapaska kelnerska – ubrania dla kelnerek i kelnerów

Wysoka jakość ubrań jest też szczególnie ważna w przypadku kelnerek i kelnerów. W końcu to ich wygląd świadczy o całym lokalu – to oni są osobami, z którymi bezpośredni kontakt mają klienci. Z tego powodu ważnym elementem ich ubioru są eleganckie koszule damskie lub męskie. Stylowy komplet stanowi z nimi zapaska kelnerska: wśród nich najbardziej funkcjonalnym konceptem są zapaski z kieszenią. Można wybierać wśród wielu kolorów i fasonów. Alternatywą dla zapasek są bardziej zabudowane fartuchy kelnerskie. Osoby zamawiające odzież gastronomiczną często decydują się także na znakowanie ubrań. Nadruk, naszywka lub haft z logotypem oraz nazwą firmy to prestiżowe rozwiązanie, które podkreśla renomę lokalu.