Kuchnia

Najdroższe grzyby świata – poznaj trufle!

Trufle, a szczególnie biała trufla, to najdroższe na świecie grzyby. Ten owiany licznymi legendami i trudno dostępny rarytas, nazywany jest brylantem w kuchni. Trufle posiadają wyjątkowe walory smakowe oraz niepozorny i nie zachęcający do ich spożywania wygląd. Uważane są jednak za prawdziwy luksus na stole, a dodane do najprostszych dań, potrafią całkowicie odmienić ich charakter. Jaka jest historia, charakterystyka oraz wykorzystanie grzybów na wagę złota?

Historia i występowanie trufli

Według wielu źródeł, trufla znana była już w świecie antycznym. Pierwszymi smakoszami tych podziemnych grzybów byli Egipcjanie, Rzymianie oraz Grecy. Trufle uznawano jednak za pokarm bogów i zarezerwowana była jedynie dla elity społeczeństwa. Nie była to jednak znana nam dzisiaj trufla, a jej pustynna odmiana, która występowała obficie na Bliskim Wschodzie oraz w Mezopotamii. W okresie średniowiecza i renesansu luksusowe grzyby osiągnęły swój maksymalny zasięg i ich obecność na stołach była obowiązkowa podczas wielkich uczt wśród elit. Na dworach europejskich pojawiała się trufla piemoncka, postrzegana jako najbardziej szlachetny produkt ziemi. Rozróżniano dwa podstawowe rodzaje trufli czyli: trufla letnia oraz trufle czarne zarodnikowe.

Obecnie trufle najczęściej spotykane są na południu Francji, a także w środkowej części Włoszech. Można natknąć się na nie jednak także w Ameryce Południowej, Afryce oraz Chinach. Najcenniejsza z trufli, czyli trufla biała, występuje jedynie na terenach północnych Włoszech oraz południowej Francji.

Charakterystyka najdroższych grzybów świata

Trufle – grzyby podziemne, które wyrastają zaraz pod powierzchnią ziemi w formie bulwiastych owocników. Są doskonałym źródłem białka, soli mineralnych i węglowodanów, a także aminokwasów, potasu, magnezu, wapnia oraz witamin. Po ich przekrojeniu możemy zobaczyć labiryntowy wzór obłoczni. Trufle mogą być brodawkowate lub gładkie i zabarwione są na żółto brązowo lub czarno brązowo. Ich mocny i charakterystyczny zapach zwabia zwierzęta, takie jak dziki, świnie, wiewiórki czy psy, które rozgrzebują ziemię i zjadają owocniki lub naprowadzają na nie grzybiarzy. Jednak ze względu na rzadkość występowania i wysoką cenę, ich zbiory są ściśle kontrolowane przez prawo.

Wykorzystanie trufli w kuchni i kosmetyce

Trufle wykorzystywane są głównie jako dodatek do wielu dań, ponieważ wspaniale wzmacniają i wzbogacają ich smak. W medycynie ludowej stosowano je również na liczne choroby skóry czy oczu. Obecnie znajdziemy je także w składach wielu kosmetyków, np. kremów wygładzających zmarszczki czy rozjaśniających skórę. Trufle, ze względu na swoją wysoką cenę, w kuchni stosowane są w minimalnych ilościach, np. w formie sosu, kremu czy oliwy z ich dodatkiem. Na rynku znajdziemy również trufle mielone oraz trufle w całości, w naturalnej zalewie z solą.

Brzmi pysznie? Równie ciekawy artykuł – Dodatki do potraw kuchni włoskiej, które musisz poznać aż prosi się o przeczytanie!