Wnętrza

Jaka sofa do małego salonu?

Wybierając meble do małych metrażowo pomieszczeń, powinniśmy szczególną uwagę zwracać na ich funkcjonalność. Dużo kłopotu może sprawić szczególnie urządzenie niewielkiego salonu, w którym powinny znaleźć się takie meble jak: kanapa, fotel, stolik kawowy, a także komoda lub półki. Pokój dzienny powinien być bowiem nie tylko funkcjonalny, ale także przytulny i stylowy. To w nim przyjmujemy gości i spędzamy większość czasu w ciągu dnia, czy wieczorami. Najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu jest zwykle kanapa. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, tak aby nie tylko spełniała swoje funkcje, ale także nie zajmowała zbyt wiele miejsca i wyglądała efektownie?

1. Kształt sofy

Aby oszczędzić miejsce, najlepiej będzie zdecydować się na sofę w kształcie litery L. Taki narożnik będzie o wiele bardziej funkcjonalny niż długa, prosta kanapa, a pomieści taką samą liczbę osób. Nie wybierajmy modeli z dużymi poduchami, ponieważ zajmują cenną przestrzeń. Lepsza będzie sofa z niskim i dość wąskim oparciem, oraz kilkoma mniejszymi poduszkami. Natomiast sofa Chesterfield, czyli sofa pikowana, dość długa i ozdobna, sprawdzi się w salonach o kształcie prostokąta.

2. Dodatkowe funkcje

Jedną z ważniejszych funkcji, które powinna mieć nasza kanapa jest dodatkowa powierzchnia do spania. Sofa z funkcją spania, czyli po prostu rozkładana, sprawdzi się idealnie kiedy ktoś z naszych gości będzie chciał u nas przenocować, a ze względu na małe mieszkanie, nie posiadamy pokoju gościnnego. Możemy też wykorzystać ją podczas jesiennych i zimowych miesięcy, kiedy całą rodziną planujemy wieczory filmowe.

W przypadku niewielkiego salonu, dobrze mieć możliwość schowania rzadko używanych rzeczy, do schowka w kanapie. Mogą to być różnego rodzaju koce, czy dodatkowe poduszki. Bardzo funkcjonalne są także sofy z wszytą z boku kieszenią, w której możemy przechowywać gazety, jeśli nie mamy dość miejsca na specjalny stolik czy półkę.

3. Kolor i styl kanapy

Na małej przestrzeni bardzo istotne są kolory. Jeśli postawimy na ciemną, masywną sofę, będzie sprawiała wrażenie jeszcze większej niż jest w rzeczywistości. Jasne, żywe kolory, miękkie materiały i proste faktury będą prezentowały się lekko i stylowo. Wybierzmy mebel stojący na drewnianych lub metalowych nóżkach, dzięki czemu optycznie zyskamy dodatkową przestrzeń.
Niezależnie od wielkości i rodzaju kanapy, powinna współgrać ze stylem całego pomieszczenia. Jeśli zaaranżowaliśmy salon prosto i minimalistycznie, bogato zdobiony, skórzany narożnik nie będzie się dobrze prezentował, nawet jeśli będzie niesamowicie funkcjonalny. Rodzaj obicia jest również dość istotny, jeśli posiadamy małe dzieci lub zwierzęta.