Moda, Podróże

Jakie buty Salomon w góry? Poradnik z którym wybierzesz odpowiedni model

Jakie buty Salomon w góry spiszą się najlepiej w Twoim przypadku? By tranie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba rozważyć kilka kluczowych kwestii. Przeczytaj, przejrzyj modele u dystrybutora, wybierz ten najlepiej dopasowany i ciesz się górskimi wędrówkami bez niewygody!

Oryginalność ma znaczenie

Salomon to jedna z najpopularniejszych marek obuwia trekkingowego. Nie dziwi więc, że w pokątnych sklepach internetowych i w prywatnych ogłoszeniach można naciąć się na podróbkę… Rozwiązanie? Kupuj wyłącznie u licencjonowanych dystrybutorów lub w oficjalnym sklepie marki. Na polskim rynku dystrybutorem jest Megaoutdoor: https://megaoutdoor.pl/buty-salomon – tutaj masz absolutną pewność, że zakupione obuwie rzeczywiście pochodzi z fabryki francuskiej marki.

Stacjonarne salony i sklepy sportowe sprzedające oryginalne buty Salomon znajdziesz w każdym dużym mieście. Co zaś do oficjalnych sklepów samej marki, aktualnie w naszym kraju funkcjonuje tylko jeden – znajduje się w krakowskiej galerii Bonarka.

Jakie buty Salomon w góry zależnie od charakteru wędrówek?

Wśród modeli Salomon znajdują się różnorodne propozycje, dopasowane zarówno do potrzeb rekreacyjnego turysty, jak i zaprawionego w bojach górołaza. Do której grupy Ci bliżej?

  • Osoby zaczynające przygodę z górami na łatwych szlakach powinny wybrać coś spośród modeli: Cross Hike, Outpulse, Outbound, Wander, X Raise.
  • Ci, którzy mają już doświadczenie z górami i traktują wyprawy poważnie, mają do dyspozycji: Predict, Elixir, X Ward, X Ultra, XA Pro.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w profesjonalne trekkingowe obuwie nawet na luźny spacer Doliną Kościeliską. Weź jednak pod uwagę, że spokojny turysta nie wykorzysta w pełni możliwości takiego obuwia, więc ryzykujesz przepłacenie. Nie dziwi bowiem, że superzaawanasowane modele górskie są znacznie droższe od tych do lekkich spacerów.

Wodoodporne czy nie?

W kolekcjach Salomon znajdziesz buty z membraną Gore Tex (oznaczone w nazwie GTX) i bez membrany. Które wybrać? Zastanów się, kiedy będziesz używać swojego obuwia.

Musisz wiedzieć, że obecność wodoodpornej membrany, mimo iż bardzo skutecznie chroni przed dostępem wilgoci, to również utrudnia wentylowanie stopy. Dlatego przyjmuje się, że latem lepiej jest zrezygnować z wodoodporności i po prostu uważać na mokrych odcinkach. Wtedy wentylacja jest kluczowa dla wygody, a w razie potrzeby buty szybko wysuszą się podczas postoju.

Obowiązkowo zaś wybieramy wodoodporne obuwie w zimie – to niezbędne do ochrony przed śniegiem. Modele GTX generalnie wygrywają także w sezonie jesienno-wiosennym. Temperatura w górach jest niska, a pogoda kapryśna, więc turyści często preferują wodoodporne warianty.

Chodzisz w góry przez cały rok i chcesz mieć tylko jedną parę? Radzimy więc postawić na wodoodporny wariant. W zimie bez membrany ani rusz, bo stopy zamarzną Ci jeszcze zanim stracisz schronisko z oczu. W lecie chodzenie w nisko oddychających butach będzie mało wygodne, ale jednak wciąż w granicach tolerancji.

Model niski czy wysoki?

Jakie buty Salomon w góry będą lepsze – wariant z cholewką kończącą się pod kostką, czy te osłaniające kostkę? W obrębie jednego modelu możesz znaleźć oba warianty!

Buty trekkingowe wysokie są bardziej stabilne i zapewniają większą ochronę przed kontuzjami. Są idealne do wędrówek w trudnym terenie, takim jak skały, korzenie i błoto. Sprawdzają się także u początkujących, którzy obawiają się urazu kostki – wiedzą, że jeszcze niewiele chodzili po górach, więc wolą się zabezpieczyć cholewką lekko usztywniającą staw skokowy.

Niskie są bardziej elastyczne i lżejsze niż buty wysokie. Idealne do wędrówek w łatwiejszym terenie, takim jak szlaki leśne lub polany. Mogą być również dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć większą swobodę ruchów, bo lubią szybko chodzić – niska cholewka nie krępuje ruchów w stawie skokowym.

Ostatecznie więc to, jakie buty Salomon w góry będą lepsze – wysokie czy niskie – zależy od indywidualnych preferencji.

Rozmiar (nie)dopasowany jak ulał

Pamiętaj – buty w góry muszą być przynajmniej 1,5 centymetra większe od tych przeznaczonych na co dzień. Pomiędzy piętę a cholewkę bez problemu powinien się mieścić palec wskazujący. Palce stóp mają swobodnie się poruszać.

Przy długim chodzeniu, zwłaszcza po trudnym terenie, stopa zaczyna puchnąć. Dlatego nie kupuj w ciemno rozmiaru, który zwykle nosisz. Zmierz stopę i dolicz minimum 1,5 centymetra długości, a potem sprawdź w tabeli producenta oferowane długości wkładki.

Czy coś jeszcze jest ważne?

Moglibyśmy poruszać tutaj szerokie spektrum cech butów trekkingowych, jakich jak przyczepność podeszwy, amortyzacja czy jakość materiałów. Prawda jest jednak taka, że Salomon to na tyle topowa marka, by nie musieć przejmować się weryfikowaniem technicznych właściwości. Wystarczy, że dopasujesz kilka wymienionych wyżej cech do swoich preferencji, a o resztę zadbał producent. Niezależnie od tego, jakie buty Salomon w góry ostatecznie wybierzesz, jakość okaże się pierwszoligowa.