Porady

Jak znaleźć pomysł na biznes?

Własny biznes to marzenie niejednej osoby. Często wiąże się z wyidealizowanymi wyobrażeniami, że taka praca to w zasadzie zajmowanie się swoją pasją, a to oznacza, że nie trzeba przepracować ani jednego dnia. Większość właścicieli firm raczej się z tym nie zgodzi, jednak nie oznacza to, że otworzenie własnego biznesu nie ma sensu. A wręcz przeciwnie – dla wielu osób to ostateczny etap ścieżki zawodowej. Jednak jak znaleźć pomysł na biznes? Poznaj kroki, które pozwolą Ci odkryć, jak dojść do posiadania firmy, która będzie przynosić zyski i będzie wiązała się z satysfakcją.

Inspiruj się i pozyskuj wiedzę

Bardzo ważnym filarem, który musi mieć mocne podstawy jeszcze zanim założysz firmę, jest wiedza. Nie tylko z konkretnej dziedziny, którą będziesz się zajmował, ale także ogólna wiedza o biznesie, sprzedaży i marketingu. Każda z tych kategorii obejmuje szereg tytułów, dlatego aby wybrać najlepsze książki o biznesie, możesz skorzystać z poradników na blogach internetowych lub zestawień najlepiej sprzedających się pozycji w księgarniach internetowych. 

Ogromne znaczenie ma także wiedza marketingowa, bez której w dzisiejszym świecie nie może istnieć żaden biznes. To właśnie od odpowiedniej strategii może zależeć, czy Twoja firma w ogóle będzie miała szanse na rynku i wyprzedzi konkurencję. Co ważne, zaplanowanie rozwoju biznesu od marketingowej strony powinno mieć miejsce na bardzo wczesnym etapie, a w wielu przypadkach długo przed założeniem działalności. Dlatego im wcześniej sięgniesz po kursy i książki o marketingu, tym lepiej. W wybraniu odpowiednich tytułów pomoże Ci artykuł https://radio5.com.pl/2023/03/najlepsze-ksiazki-o-marketingu-5-poradnikow-ktore-zawsze-warto-miec-pod-reka.

Jak znaleźć pomysł na biznes? Pasja to nie wszystko, choć… może pomóc!

Największym błędem, który popełnia bardzo duża część osób jest założenie, że własny biznes musi być w bezpośredni sposób powiązany z pasją. W tym przypadku już na starcie odpadają osoby, które nie posiadają pasji, tego jednego zainteresowania, któremu poświęcili ogrom czasu. Dzieje się to jednak zupełnie niepotrzebnie, gdyż tak naprawdę niewiele firm wyrasta z pasji. W niektórych przypadkach tak się dzieje, ale zdarza się, że wtedy pasja zamieniona w pracę i obowiązek przestaje mieć sens i staje się męcząca. Dlatego warto uświadomić sobie, że posiadanie lub brak pasji nie musi mieć znaczenia, gdy marzysz o założeniu własnego biznesu.

Pasja niewątpliwie jednak może pomóc, gdyż dzięki niej będziesz dobrze znał rynek, klientów (często sam będziesz należał do niej grupy), konkurencję, wartości itd. Nie będziesz musiał poznawać od zera całkowicie nowej branży, a postawisz swoje kroki na znanym już podwórku, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Dlatego nie skreślaj swojej pasji od razu, ale też nie traktuj jej jako podstawowej odpowiedzi na pytanie: „jak znaleźć pomysł na biznes?”.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć pomysł na biznes. Od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać definicja Twojej firmy, jednak warto wziąć pod uwagę swoje predyspozycje i umiejętności.

Określ problem i znajdź rozwiązanie

Podstawowym elementem, który podpowie Ci, jak znaleźć pomysł na biznes, jest znalezienie problemu, który można w nowy sposób rozwiązać. Musisz odkryć niszę i zaproponować swoje rozwiązanie tej kwestii. Nie zawsze Twój pomysł będzie jednak oryginalny, co go nie skreśla, o czym więcej piszę w dalszej części artykułu. 

Możesz należeć do grupy, która sama boryka się z tym problemem i w ten sposób zostaniesz zmotywowany do znalezienia rozwiązania. Możesz również być zewnętrznym obserwatorem jakiegoś zjawiska, ale to właśnie w Twojej głowie powstanie pomysł na to, jak mu zaradzić. Istnieje opcja, że będzie całkiem odwrotnie – wpadniesz na nowe rozwiązanie i dopiero później przypiszesz go do konkretnej grupy docelowej i problemu. Jednak najważniejsze, aby Twój biznes w jakiś sposób odpowiadał na potrzeby odbiorców. 

Co nowego możesz wnieść na rynek?

Oryginalność w dzisiejszym biznesie to podstawa. Jednak jest to aktualnie jeszcze trudniejsze niż kiedyś, gdyż coraz więcej osób myśli o tym, jak znaleźć pomysł na biznes i później faktycznie otwiera swoją firmę. Musisz znaleźć swój wyróżnik, który sprawi, że będziesz lepszy od konkurencji.
 
Co w sytuacji, gdy znajdujesz swój idealny pomysł, z zapałem sprawdzasz, czy ktoś wcześniej na niego wpadł (choć wydaje się to niemożliwe!) i ze zgrozą odkrywasz, że istnieje kilka takich firm? Nie musisz od razu skreślać swojego pomysłu. Możesz za to przeprowadzić analizę tych biznesów i znaleźć ich słabe strony. Na tej podstawie zbudujesz swoją ofertę, bazując oczywiście na posiadanych umiejętnościach.

Poznaj siebie i swoje możliwości

Jak znaleźć pomysł na biznes? Przede wszystkim zacząć od poznania siebie, swoich zalet, umiejętności i cech charakterystycznych. Może pomóc Ci w tym np. test Gallupa, z którego dowiesz się więcej o swoich naturalnych talentach. Twoja firma to nadal przede wszystkim Ty, nawet jeśli będziesz zatrudniał pracowników. Od Ciebie będzie zależeć, czy osiągnie sukces. Nie każdy musi prowadzić sklep internetowy, niektórzy sprawdzą się lepiej oferując usługi edukacyjne, tak aby móc realizować się poprzez pomoc innym. Pamiętaj, że nie musisz prowadzić swojego biznesu tak jak inni. Możesz, a nawet powinieneś się wyróżniać, aby zostać zapamiętanym.