Wnętrza

Drewniane stoły i krzesła – na co zwrócić uwagę wybierając je do salonu z jadalnią?

Salon kojarzy się z przytulnym miejscem spotkań, którego centrum jest miękka kanapa i komplet foteli. Jednakowoż, w naszych domach często często pełni podwójną funkcję pokoju dziennego oraz jadalni. Drewniane stoły i krzesła to w takim układzie wręcz perfekcyjne wyposażenie! Dowiedz się na co zwracać uwagę wyposażając w takie meble swój salon z jadalnią.

Drewniane stoły i krzesła – uniwersalny surowiec

Stoły okrągłe rozsuwane i krzesła drewniane są ozdobą samą w sobie. Nie trzeba misternych żłobień, wzorów z żywicy epoksydowej czy puszczania wodzy wodzy fantazji podczas malowania. Sęki i słoje naturalnie dekorujące drewniany stół uzupełnią każdą aranżację, a przy tym nie ryzykujemy, że salon z jadalnią stanie się chłodny i czysto funkcjonalny. Drewno niezawodnie buduje swojski klimat!

Drewniany stół – jaki kształt wybrać?

Do salonu możemy się zdecydować na drewniane stoły prostokątne, okrągłe bądź o nieregularnych kształtach. Prostokąt to dobry wybór do pomieszczeń w tym kształcie, z kolei okrągły lepiej wkomponuje się w kwadratową przestrzeń.

Trzeba wziąć tutaj pod uwagę też kwestie codziennego użytkowania. Drewniane stoły rozkładane mające sprawdzić się jako centrum towarzyskich spotkań? Okrągły model gwarantuje, że wszyscy biesiadnicy będą się widzieć, co zapewni każdemu komfort rozmowy. Przy prostokątnym stole szczególnie siedzący na skraju mogą czuć się niekomfortowo. Jeśli zaś chodzi o drewniany stół o wymyślnym designie, trzeba zdać się na własną intuicję i przede wszystkim gust. W alternatywnych meblach chodzi przecież właśnie o tworzenie niewpisujących się w schematy rozwiązań aranżacyjnych, czasem poświęcając nieco funkcjonalności na rzecz efektu wizualnego.

Drewniane stoły rozkładane – w sam raz do salonu z jadalnią

Do zorganizowania jadalni połączonej z salonem często zmusza nas niewielki metraż mieszkania. Jeżeli domowników jest tylko kilku, a tylko okazjonalnie przyjmujemy większą liczbę gości, z reguły nie potrzebujemy aby nasz stół drewniany na co dzień imponował rozmiarami. Warto wtedy postawić na drewniane stoły rozkładane modele – w tygodniu funkcjonalne wyposażenie oszczędne pod względem zajmowanego miejsca, w weekendy centrum wielkiej biesiady. Przy takim stole znajdzie się miejsce dla każdego!

Drewniany stół – jak dobrać rozmiar?

Jeżeli preferujemy nierozkładane modele, trzeba dobrać jak najbardziej uniwersalny rozmiar blatu. Robiąc to bierzemy pod uwagę standardową liczbę zasiadających przy nim osób oraz w miarę możliwości maksymalną liczbę gości.

Jeżeli stół drewniany ma kształt prostokąta, dla jednej osoby trzeba przeznaczyć 60 cm jego długości. Na 4 osoby powinien wystarczyć stół o długości 120 centymetrów, na 6 nada się 180, a 8 i 10 biesiadników rozsiądzie się wygodnie przy blacie mającym odpowiednio 240 i 300 centymetrów.

Obliczając potrzebny rozmiar stołu okrągłego pod uwagę bierzemy średnicę blatu. Liczbę zasiadających mnożymy razy 20. I tak czteroosobowa rodzina komfortowo zje obiad przy stole o średnicy 80 centymetrów, a dziesięcioosobowe spotkanie towarzyskie wymaga dwóch metrów.

Krzesła drewniane – przytulność i funkcjonalność

Stoły i krzesła drewniane powinniśmy wybierać z myślą o wydarzeniach odbywających się w pokoju dziennym – kwestię stołu już wyjaśniliśmy. Jeżeli praktykujemy organizowanie długich biesiad z rodziną czy znajomymi, kwestii wygody dębowych krzeseł trzeba poświęcić szczególną uwagę.

Krzesła drewniane z podłokietnikami zapewnią wszystkim gościom komfortowy relaks po sytym posiłku. Solidne, szerokie oparcie, miękka tapicerka – tego potrzeba do doskonałego trawienia i owocnych dyskusji! Dla wygody pleców warto wybrać krzesła drewniane z giętymi oparciami, dopasowanymi do kształtu kręgosłupa. Jeśli natomiast pod względem estetycznym preferujemy krzesła twarde, pozbawione tapicerki, one także będą dobrym wyborem – wystarczy dokupić komplet poduszek.

Na co zwrócić uwagę wybierając drewniane stoły i krzesła? Zastanówmy się przede wszystkim w jakich dokładnie okolicznościach będziemy ich używać i czego potrzebować będą zasiadający przy nim biesiadnicy. O kwestie estetyczne nie ma się co martwić – naturalne drewno jest piękne samo w sobie, a szeroki wybór modeli na rynku pozwoli dopasować meble do każdego wnętrza.