Bez kategorii

Akcesoria i narzędzia tapicera – co jest potrzebne w jego pracy?

Tapicerstwo to trudna i wymagająca praca, do której wykonywania niezbędne są pewne przedmioty oraz narzędzia. Przede wszystkim żaden tapicer nie będzie mógł wykonywać swojej pracy, jeśli nie będzie posiadał materiałów służących do pokrycia mebli. Dodatkowo również inne sprzęty mogą okazać się niezbędne osobie wykonującej ten zawód do wykonywania swojej pracy. Nie zawsze będą to profesjonalne maszyny do szycia Juki czy urządzenia typu overlock Janome lub Brother. Jakie są najistotniejsze akcesoria i narzędzia tapicera?

Materiały tapicerskie – z jakich tkanin korzysta tapicer?

Praca tapicera polega na pokrywaniu mebli oraz elementów wyposażenia samochodowego właściwym materiałem. Jednakże jakie tkaniny powinny znajdować się w posiadaniu tapicera? Najczęściej, osoba wykonująca ten zawód wykorzystuje skórzane oraz aksamitne materiały. Skórzana tapicerka może występować w różnych wariantach kolorystycznych oraz posiadać wiele stopni grubości. Skóra to dosyć elastyczny materiał, dlatego też pomimo naciągania przy nakładaniu jej na meble czy części samochodowe, wciąż będzie prezentowała się znakomicie. Materiały aksamitne są uwielbiane przez tapicerów z uwagi na ich bardzo dużą dostępność na rynku. Dodatkowo tkanina ta jest niezwykle miękka, za co także uwielbiają ją klienci zlecający np. wymianę tapicerki na starej sofie.

Narzędzia tapicera – jakie sprzęty są niezbędne do wykonywania tego zawodu?

Każdy rodzaj tapicera, powinien posiadać podstawowy zestaw akcesoriów, które będą niezbędne do wykonywania ich pracy. Jakie są najważniejsze narzędzia tapicera oprócz maszyny do szycia? Bardzo ważne są nożyce, szpilki, igły, młotki, obcęgi a także zszywki. To właśnie są podstawowe narzędzia tapicera. Oczywiście warto mieć także dostęp do wkrętarki oraz narzędzi stolarskich, które mogą być nieocenione podczas naprawy np. krzeseł.