Porady

Buty do pracy w restauracji – jakie powinni nosić kucharze, a jakie kelnerzy?

Poszczególne elementy ubioru pracowników zatrudnionych w branży gastronomicznej pełnią kilka funkcji. W niektórych przypadkach powinny zdobić, a przynajmniej gwarantować elegancki i estetyczny wygląd. Do tego zabezpieczają pracownika przed wypadkami, które mogą przydarzyć się w kuchni lub na jej zapleczu. Trzecia istotna cecha to zapewnienie komfortowej i wygodnej pracy. Te cechy powinny spełniać nie tylko koszule czy fartuchy, ale również buty. Jakie najlepiej wybrać dla kucharza, a jakie dla kelnera?

Buty z atestem BHP dla kucharza

Kucharz niemal cały czas pracy spędza w kuchni. To specyficzne środowisko, gdzie z jednej strony należy zachować czystość, ale z drugiej trzeba funkcjonować w ściśle określonych warunkach. Zalicza się do nich wysoka temperatura i spora wilgoć, która nieraz osiada na podłodze. W dodatku pod stopami mogą znaleźć się rozlane płyny, trzeba też uważać na ostre narzędzia.

Najważniejszym elementem obuwia dla kucharza jest spód. Buty powinny być wyposażone w antypoślizgową podeszwę, i to taką, która poradzi sobie nawet z tłuszczami. Warto, by spód był odpowiednio wysoki, dzięki czemu zapobiegniemy przemoczeniu cholewki nawet po wejściu na mokrą plamę.

Obowiązkowym elementem obuwia dla kucharza są też zabudowane, wzmacniane czubki. Chronią one palce stóp przed upadającymi przedmiotami, ale również oparzeniem gorącą cieczą. Przydatnym rozwiązaniem będą buty z cholewką wykonaną z szybkoschnącego materiału, dzięki czemu nawet po zamoczeniu łatwo i sprawnie można odzyskać komfort pracy. Wszystkie wyżej wymienione cechy spełniają buty z atestem BHP.

Buty dla kelnera

Buty są również niezwykle istotnym elementem wyposażenia kelnerów i kelnerek. Osoby trudniące się tym zawodem niemal cały dzień spędzają na chodzeniu po sali i staniu przy stolikach klientów. Z tego powodu w obuwiu kelnerskim na pierwszy plan wysuwa się wygoda. Pracę w tym charakterze znacznie ułatwią buty z wyprofilowaną wkładką odzwierciedlającą anatomiczną linię stopy.

Również obuwie dla kelnerów nie obejdzie się bez antypoślizgowej podeszwy, która pozwala pewnie stawiać kroki nawet niosąc w ręku obszerną tacę z posiłkiem. Do lamusa odchodzą już buty dla kelnerek na wysokim obcasie czy szpilki, które swego czasu obowiązywały w niektórych restauracjach. Obecnie stawia się na buty bez odkrytych palców i pięt. Wzmocnione czubki, o których wspomnieliśmy przy okazji obuwia dla kucharzy, również są mile widziane.

Oprócz kilku użytecznych cech buty dla kelnerów i kelnerek muszą być jednak schludne i eleganckie. O ile zdarza się, że obuwie kucharza jest lekko przybrudzone w ferworze pracy, o tyle kelner musi dbać, by jego buty lśniły – w końcu to on jest twarzą lokalu w oczach klienta. Eleganckim i często stosowanym rozwiązaniem są czarne półbuty dedykowane pracownikom gastronomii.

Obuwie kucharskie i kelnerskie – gdzie kupić?

Gdzie szukać obuwia dla kucharzy i kelnerów? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sklepy internetowe ze sprzętem BHP. W ich asortymencie często znajdują się kaski i ochronniki słuchu, ale również odzież dla hoteli czy buty dla pracowników gastronomii. Zaletą tego rodzaju placówek jest możliwość szybkiego zamówienia wybranych modeli o każdej porze dnia, w dodatku sklepy internetowe często oferują korzystne ceny. Alternatywą są wyspecjalizowane sklepy stacjonarne, ale w niektórych miastach trzeba się mocno wysilić, by je znaleźć.

W kolejnym artykule znajdziesz informacje na temat spodni ostrzegawczych: Spodnie odblaskowe dla pań i panów. Najważniejsze różnice, najbardziej praktyczne fasony