Moda

Bądź modna w pracy. Najciekawsze fasony ubrań roboczych i ochronnych

Używanie ubrań roboczych i ochronnych to obowiązek w wielu branżach. Zazwyczaj taką odzież cechuje przede wszystkim solidne wykończenie oraz odpowiednie dostosowanie do panujących temperatur. Stąd odzież odblaskowa czy inne ubrania tego typu często nie są zbyt dobrze dopasowane do sylwetki i wyglądają nieco siermiężnie. Nietrudno też zobaczyć kobiety, które pracują w niewygodnych ubraniach zdecydowanie dedykowanych męskim sylwetkom. Wcale jednak nie musi tak być. Wielu producentów oferuje dziś bowiem ciekawe fasony ubrań roboczych i ochronnych przeznaczone specjalnie dla pań, w których pracowniczki czują się nie tylko wygodnie, ale i kobieco. Do wyboru są damskie kurtki odblaskowe, koszulki, a nawet robocze spódniczki. Przyjrzyjmy się bliżej tym rozwiązaniom.

Ubrania robocze i ochronne – co je różni?

Poszukiwania ubrań do pracy, które spodobają się kobietom, trzeba rozpocząć od ważnego rozróżnienia. Potocznie odzież zakładaną w pracy określa się mianem roboczej. Tymczasem często w tej nazwie kryje się błąd i należałoby nazywać takie ubrania ochronnymi. To bardziej wyspecjalizowany typ odzieży, który ma chronić pracownika przed niebezpieczeństwami, z jakimi może stykać się na co dzień. Należą do nich ekstremalne temperatury, ale także różne niebezpieczne substancje. Do tej kategorii ubrań zaliczymy też między innymi odzież niepalną, wodoodporną czy ostrzegawczą – bluzy odblaskowe, kombinezony spawalnicze oraz polary antyelektrostatyczne.

Ubrania robocze nie muszą natomiast spełniać tak wygórowanych wymagań BHP. Ich głównym zadaniem jest zastępowanie prywatnych ubrań pracowników, by uchronić je przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Czasami odzież robocza jest też wymagana w branżach, w których liczy się czystość wytwarzanego produktu. Może również z powodzeniem pełnić funkcje reklamowe – wystarczy, że zdobi ją nadruk z nazwą lub logo firmy. Warto wiedzieć, że zarówno w przypadku ubrań roboczych, jak i ochronnych, to pracodawca jest odpowiedzialny za ich dostarczenie. To on powinien zatem ponosić koszty związane z ich zakupem bądź wymianą.

Uniwersalne ubrania robocze i ochronne

Po usystematyzowaniu wiedzy na temat ubrań ochronnych i roboczych można zająć się szukaniem modnych rozwiązań odpowiednich dla kobiet. Firmy, które zatrudniają pracowników obojga płci, często decydują się na tak zwane ubrania uniwersalne. Mają być wygodne i dla kobiet, i dla mężczyzn. Zwykle ich fason jest więc kompromisem pomiędzy krojem odpowiednim dla mężczyzn a takim, w którym również kobiety będą funkcjonować bez większych problemów. Nie ma jednak co ukrywać, że tym ubraniom znacznie bliżej do męskich niż typowo damskich strojów.

kurtki odblaskowe

Źródło zdjęcia: https://www.sprzetbhp.pl/kurtka-ostrzegawcza-damska-s360-5546.html

Jak łatwo się domyślić, podobne kompromisy nie są też możliwe w każdej kategorii ubrań. O uniwersalne rozwiązania najłatwiej w przypadku odzieży wierzchniej. Kurtki odblaskowe, robocze softshelle i polary mają za zadanie przede wszystkim zapewnić odpowiednią temperaturę, a przy okazji jak najmniej krępować ruchy. W tym segmencie dominują kurtki o prostym kroju, często ocieplane polarem lub pikowane, nierzadko ze stójką. Tego typu odzież odblaskowa i jej najpopularniejsze rodzaje są zwykle dość szerokie, ale kobiety nauczyły się radzić sobie w takich ubraniach.

Większego problemu nie ma również w przypadku koszulek i bluz. Oczywiście dla pań trzeba zazwyczaj zamawiać najmniejsze męskie rozmiary, ale wówczas nawet brak idealnego dopasowania do sylwetki nie powinien być problemem. W końcu niektóre panie również na co dzień stawiają na sportowe koszulki i bluzy w męskich fasonach. Być może najbardziej uniwersalnym typem odzieży używanej w pracy są jednak kamizelki ostrzegawcze – w tym segmencie nie ma żadnych krojów przeznaczonych dla konkretnej płci.

Fasony dedykowane kobietom

W niektórych przypadkach o uniwersalne rozwiązania jest jednak znacznie trudniej. W związku z tym wiele firm zdecydowało się na kolekcje odzieży roboczej oraz ochronnej dedykowane kobietom. Dzięki temu panie nie są skazane na noszenie zbyt obszernych i niewygodnych ubrań. W końcu kobieca sylwetka znacząco różni się od męskiej, a panie wygodniej czują się w ubraniach skrojonych nieco inaczej niż te, które zapewniają maksymalny komfort męskiej części załogi.

kurtki odblaskowe

Źródło zdjęcia: https://www.sprzetbhp.pl/koszulka-polo-ostrzegawcza-damska-lw72-nowosc.html

Spodnie robocze dla pań

Najwięcej problemów może sprawić dopasowanie męskich spodni. Dolne części garderoby dedykowane panom nie będą dla kobiet zbyt komfortowe. Chodzi zarówno o ich krój, jak i długość nogawek – obie te cechy mogą sprawić paniom sporo problemów. Spodnie robocze i ochronne dla pań są więc znacznie mniejsze, a także nieco inaczej wymodelowane w górnej części. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza spodnie z elastycznym pasem. W przeciwieństwie do panów, panie nieco rzadziej sięgają natomiast po robocze ogrodniczki, w których układ kieszeni nie zawsze jest dopasowany do kobiecej sylwetki – częściej wybierają spodnie do pasa.

Kobietom z pewnością będzie natomiast wygodnie w roboczych legginsach. To nie pomyłka: niektórzy producenci przygotowali takie rozwiązanie. Bawełniane legginsy dobrze dopasowują się do kobiecej sylwetki, a panie nawet w pracy mogą przestrzegać modowych kanonów. Tego typu rozwiązanie w żaden sposób nie krępuje ruchów. Najlepiej wygląda jednak w zestawie z innymi ubraniami dedykowanymi kobietom.

Alternatywą na cieplejsze dni mogą być natomiast robocze spódniczki. Tego typu odzieży nie znajdziemy w katalogach z ubraniami ochronnymi, ale nadają się do nieco mniej ryzykownych prac. Spódnice robocze są zwykle wykonane z solidnych materiałów, wyróżniają się dużą liczbą kieszeni. Takie rozwiązanie sprawia, że kobiety także w pracy czują się atrakcyjne.

Odzież odblaskowa dla kobiet

Rozwiązań dedykowanych kobietom nie brakuje jednak również w sklepach, których specjalizacją jest odzież ochronna – zwłaszcza w tych, w których można kupić ubrania ostrzegawcze. Znajdziemy tam między innymi odpowiednio wyprofilowane kobiece szorty ostrzegawcze, wykonane z fluorescencyjnych materiałów.

Paniom przypadną do gustu również odblaskowe koszulki polo typu slim, dopasowane do ich sylwetki, z wgrzewanymi w materiał taśmami odblaskowymi. Producenci przygotowali także specjalne kurtki odblaskowe dla kobiet. Są dostępne w nieco mniejszych rozmiarach niż męskie modele, mają więc na przykład nieco krótsze rękawy. Lekkie zwężenie w talii sprawia z kolei, że całość ściślej przylega do ciała, gwarantując paniom lepszą ochronę przed niskimi temperaturami i wiatrem.