Porady

Fartuchy kucharskie – po co się ich używa?

Odzież kucharska składa się z wielu elementów, jednak najbardziej w świadomości społeczeństwa rozgościł się fartuch kucharski. Trudno wskazać kucharza, który nie nosi fartucha podczas wykonywania swoich obowiązków. Dzieje się tak właściwie tylko wtedy, gdy stawia na zapaskę, która jednak zasłania mniejszą część kucharskiego ubioru. Po co kucharzowi fartuch? Szukamy odpowiedzi na to pytanie!

Fartuch roboczy męski i damski – czym się różnią?

Fartuchy najczęściej zakładane są przez głowę i zawiązywane z tyłu, mają także kilka kieszonek. Tego rodzaju fartuchy nie są specjalnie podzielone na męskie i damskie. Z reguły mężczyźni wybierają po prostu większe rozmiary, ponieważ statystycznie są wyżsi i lepiej zbudowani. Natomiast jeśli fartuch posiada guziki, najprawdopodobniej będą one u nich usytuowane po prawej stronie, a w przypadku kobiet – po lewej.

Z jakich materiałów wykonuje się fartuchy?

Fartuchy wykonywane są z różnych materiałów, często wykorzystuje się ich mieszanki. Jednym z przykładów może być fartuch w całości wykonany z grubej bawełny. Chroni wtedy przed płynami czy parą, jednak jest dość ciężki. Z kolei poliestrowy fartuch nieustannie szeleści, co może dekoncentrować i nie wygląda spektakularnie, dlatego trudniej spotkać go w bardziej eleganckich restauracjach. Często zobaczyć można natomiast kucharzy, którzy posiadają fartuch wykonany z mieszanki tych dwóch materiałów.

Fartuchy BHP – do czego służą?

Innym rodzajem fartuchów będą te, które są całkowicie wodoodporne lub niepalne. Producenci prześcigają się w tworzeniu wyjątkowych produktów, które cechują się nawet odpornością na plamy lub błyskawicznym wysychaniem.

Dlaczego fartuchy najczęściej są białe?

Kiedyś biały fartuszek był standardem w każdej kuchni. Tę ideę zapoczątkował w 1800 roku francuski cukiernik Marie-Antoine Careme, który uznał, że ubranie kucharskie powinno mieć formę munduru. Kolor bieli miał symbolizować czystość. Dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku kucharze zaczęli nosić mniej formalne ubrania i postawili na kolorowe, które pozwalają wyrazić im siebie. Wciąż jednak większość z nich, zgodnie z tradycją, zakłada biały strój kucharski, w tym fartuch. Spotkać możemy natomiast także fartuchy czarne, czerwone, niebieskie, w kratkę, paski i wiele, wiele innych.

Po co używa się fartuchów?

Kucharze są narażeni na różnego rodzaju zabrudzenia, ale także oparzenia wrzącą wodą lub – co gorsza – tłuszczem. Fartuch ma być pierwszą instancją, która ochroni ubranie znajdujące się pod spodem. W przypadku kucharzy to niezwykle ważne, ponieważ pod fartuchem znajduje się również elegancka bluza kucharska. Gdy zostaną poproszeni przez zachwyconych gości na salę w celu podziękowania za pyszny posiłek, wówczas wystarczy, że zdejmą fartuch i mają na sobie czyste, efektownie wyglądające ubranie.