Porady

Szycie skóry na maszynie – niezbędne elementy

Czy marzyliście kiedyś o własnoręcznie uszytej kurtce skórzanej lub torebce ze skóry? Nie ma nic prostszego! Potrzebujesz tylko kilku odpowiednich rzeczy, by szyć skórę na maszynie. Jakich? Podpowiadamy Wam to w poniższym tekście!

Jaka powinna być maszyna do szycia skóry?

Obecnie mało kto decyduje się na samodzielne szycie skóry i dlatego trudno spotkać kogoś, kto wykonuje takie rzeczy. Producenci decydują się więc na wyposażenie sprzętów przemysłowych w możliwość szycia skóry. Wielofunkcyjne urządzenia domowe nie zawsze jednak sprawdzą się w tej roli. Maszyna musi być zdecydowanie mocniejsza i odporna na większe przeciążenia, z oczywistego względu – twardości materiałów skórzanych i skóropodobnych. Jeśli więc producent nie przewiduje w instrukcji obsługi możliwości takiego działania, lepiej nie podejmować zbędnego ryzyka. Przyda nam się nowa maszyna do szycia. Juki to firma, z której ofertą warto się zapoznać – znajdziemy w niej kilka bardzo dobrych stębnówek, które pozwolą Wam na pracę ze skórą. Będą one także doskonałe jako narzędzie pracy w zakładzie krawieckim.

Jaka igła do szycia skóry?

Maszyna do szycia ciężkich przedmiotów potrzebuje przede wszystkim odpowiedniej do tego celu igły. Wyróżniają się one bardzo ostrym, dobrze wyprofilowanym tnącym ostrzem, które przecina, a nie tylko przebija twardy materiał, tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłych igieł. Dlatego tych skórnych nie wolno używać w przypadku szycia miękkich tkanin, gdyż wtedy je zniszczymy. Ta zasada działa także w drugą stronę – tych do płótna nie należy używać do skóry, ponieważ mogą się złamać. Zakup specjalistycznej igły nie jest wielkim problemem, można je bez problemu znaleźć w dobrych pasmanteriach oraz w sklepach internetowych. Jeśli producent Twojej wielofunkcyjnej maszyny domowej zezwala na użycie jej do zszywania skóry, wtedy kup igły, które dopasowane będą do posiadanego przez Ciebie modelu.

Jakie nici będą najbardziej odpowiednie do szycia skóry?

Należy posiadać nici, które będą gładkie, grube oraz wytrzymałe. Uchroni to uszyty materiał przed rozpruciem. Dodatkowo będą one zdecydowanie lepiej trzymać się w wyciętych przez igły dziurach. Poza tym, że są bardzo funkcjonalne, wyglądają bardzo efektownie i stylowo na gotowym materiale.

Co jeszcze będzie potrzebne?

Do przecięcia twardych i grubych igieł przydatne będą dobrze naostrzone nożyczki krawieckie. Warto, aby w maszynie na czas szycia skóry wymienić stopkę na taką, która będzie odpowiednia dla tego materiału – dobrym wyborem będzie teflonowa. Jeśli jest taka możliwość, dodatkowym komfortem dla pracy będzie wymiana płytki ściegowej na taką, do której skóra nie będzie się przyklejać. Z mniejszych, ale równie ważnych rzeczy warto wymienić: szpilki – koniecznie z zaokrąglonymi główkami, by wbijanie ich nie przysparzało bólu, kredę krawiecką do rysowania kroju na skórze oraz miarkę krawiecką.